Dnes je pondelok, 06.júl 2020, meniny má: Patrik, Patrícia
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Vyhrajte rodinnú vstupenku do Zoologickej záhrady v Bratislave

máj 27, 2020 - 12:00
Zoologická záhrada Bratislava začiatkom mája svojim verným návštevníkom oznámila radostné správy. Po dvojmesačnom období, kedy bola v dôsledku zamedzenia šírenia ochorenia koronavírusu COVID-19 zatvorená, sa ZOO 6. mája opätovne otvorila pre verejnosť a privítala prvých návštevníkov. V našej súťaži k MDD môžete vyhrať 3 rodinné vstupenky do ZOO Bratislava.

Zoologická záhrada bola, rozhodnutím svojho zriaďovateľa a následne aj vládou SR, uzatvorená pre návštevníkov od  9. marca 2020.  Pre ZOO to nebola ľahká situácia a výpadok finančných zdrojov silno pocítila.  "Len na vstupnom sme za tú dobu prišli o vyše 180-tisíc eur, nehovoriac o príjmoch z ostatných aktivít, ktoré bežne robievame," povedala riaditeľka ZOO, Ing. Miloslava Šavelová. Počas „korona-krízy“ bola ZOO pripravená na rôzne možné scenáre. Najväčšia obava spočívala v možnom výpadku chovateľov, ktorí sú presne zaškolení na prácu so zvieratami a sú vo svojej práci nezastupiteľní a nenahraditeľní. 

ZOO vytvorila dva pracovné tímy chovateľov a zoológov, ktorí sa striedali každé tri dni, aby sa redukoval počet priamych kontaktov zamestnancov. V prípade výskytu koronavírusu v niektorom z tímov boli ľudia ochotní ostať pracovať uzavretí v ZOO. V ZOO ubytovali aj cezpoľných, aby neboli zbytočne ohrození cestovaním vlakmi či autobusmi. Koronakríza skomplikovala aj rekonštrukciu vonkajšej expozície surikát vlnkavých.  Vonkajší priestor je v havarijnom stave. Došlo k čiastočnému zosunu terénu a zrútila sa takmer celá časť systému podzemných chodieb, ktoré si zvieratá vybudovali. Surikaty si svoj domov doslova prederavili chodbičkami a prepadol sa. „V záujme bezpečnosti surikát sme vytvorili dočasný tunel, cez ktorý sa môžu bezpečne dostať do vzdialenejšieho výbehu od vnútornej expozície. Pripravujeme komplexnú rekonštrukciu celého vonkajšieho priestoru, ktorá si ale vyžaduje zvýšené finančné prostriedky. Veľmi vítanou je pre nás finančná pomoc formou daru od návštevníkov na rekonštrukciu tohto výbehu“, dodala riaditeľka ZOO.

Hoci koronakríza narobila v ZOO finančné škody, priniesla aj isté pozitíva. Chovatelia mali na zvieratá viac času. Riaditeľka ZOO dodáva: "Hrošíkom napríklad vybudovali koridor, ktorým sa zvieratá presúvali na veľkú trávnatú plochu. A odrazu samica, ktorá dva roky nejavila záujem o partnera, doslova pookriala a dva dni sa párili. Myslíme si, že konečne bude prírastok.“ Najviac náchylné na ľudské ochorenia sú ľudoopy a tak aj v Pavilóne primátov museli platiť prísne pravidlá. Vďaka disciplíne chovateľov sa obľúbeným a najviac ohrozeným primátom nič nestalo. "Chvíľu si zvykali na to, že k nim chovatelia chodia v rúškach a štítoch. Spozorneli, boli zvedavé, ale keďže ich poznajú po hlase aj pachu, nebol to pre nich stres," hovorí Miloslava Šavelová.

Spríjemniť ľuďom pobyt doma sa ZOO snažila aj živým vysielaním z chovného zariadenia dikdikov Kirkových  či oryxov arabských, ktoré v spolupráci s hlavným mestom SR Bratislava a spoločnosťou Orange pripravila pre svojich priaznivcov. ZOO nezaháľala ani v oblasti vzdelávania. Na malých i veľkých návštevníkov čakal každý týždeň ZOOklub na doma, kde mohli prostredníctvom sociálnych sietí a webovej stránky ZOO nájsť rôzne kvízy, hry, aktivity či zaujímavosti z ríše zvierat.  

V stredu 6. mája ZOO opäť ožila. Zamestnanci s potešením sledovali rodiny s deťmi, ktoré po dlhej dobe prechádzali bránami z takmer plného parkoviska. ZOO mala pre prvého návštevníka, ktorým bol otecko so svojim synom, pripravené malá prekvapenie v podobe ročnej permanentky. Vynikajúca návštevnosť počas prvých dní svedči o tom, že i ľudia sa už do ZOO veľmi tešili.  Napriek radosti z otvorenia netreba zabúdať ani na ochranné opatrenia, ktoré je aj naďalej potrebné dodržiavať počas pobytu v zoologickej záhrade. Do areálu ZOO môžu vstúpiť iba návštevníci s rúškom alebo inou vhodnou pokrývkou zakrývajúcou nos a ústa (okrem detí do 2 rokov). Pre návštevníkov sú sprístupnené len všetky vonkajšie expozičné časti. Pavilóny ostávajú nateraz uzavreté, aby nedochádzalo k možnému zhromaždeniu väčšieho počtu návštevníkov v uzavretých priestoroch. Takisto v rámci celej ZOO je nutné dodržiavať 2 metrové rozostupy. Čakaniu v rade sa môžu návštevníci vyhnúť využitím bezkontaktného online predaja e-vstupeniek.

Dezinfekčné prostriedky sú návštevníkom k dispozícii pri vstupe/pokladniach ZOO, pri bufetoch a na všetkých verejných WC. Občerstvenie v bufetoch sa podáva iba z predajných okienok bez možnosti sedenia. ZOO v súčasnosti nerealizuje vzdelávacie programy, ani akékoľvek podujatia pre verejnosť. Vzdelávanie i propagácia je naďalej zabezpečovaná online prostredníctvom sociálnych sietí a webovej stránky ZOO.

Veľká súťaž k Medzinárodnému dňu detí. Oo vstupenky do ZOO hráme 1. júna 2020

- - Inzercia - -