Dnes je pondelok, 23.september 2019, meniny má: Zdenka
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Majster Ladislav Chudík a jeho dlaždica

júl 26, 2010 - 16:38
Bratislava má novú atrakciu, ktorá ju zaradí medzi také mestá ako Los Angeles a Cannes – Bratislavský filmový chodník slávy, pred Mestským divadlom P.O. Hviezdoslava. A prvá dlaždica na ňom patrí legendárnemu divadelnému a filmovému hercovi Ladislavovi Chudíkovi, ktorý dojatý povedal, že je to pre neho dôstojná a významná pocta.

Toto ocenenie – zvečnenie na Filmovom chodníku slávy – dostal herec počas záverečného ceremoniálu vlaňajšieho Medzinárodného filmového festivalu Bratislava. Osadením dlaždice vzniká nová tradícia, ktorou si organizátori festivalu chcú každoročne uctiť významných slovenských filmových a divadelných umelcov. Na chodníku by mali postupne pribúdať ďalšie dlaždice, ktoré budú zapĺňať Laurinskú ulicu. „Bratislavský chodník slávy je oddnes súčasťou Medzinárodného filmového festivalu Bratislava. Autorkou dlaždice je mladá výtvarníčka Ingrid Višňovská, ktorá ju vyrobila zo žuly, a tá je pevná a silná ako osobnosť, ktorej meno je na nej vyryté.Toto meno sa pre nás stáva nesmrteľným,“ uviedla na slávnostnom ceremoniáli prezidentka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava Mária Reháková. „Majster Chudík nie je len vynikajúcim umelcom, ale aj čestným občanom Bratislavy," uviedol v príhovore na slávnosti námestník primátora hlavného mesta Tomáš Korček.

Osemdesiatsedem ročný Ladislav Chudík, napriek svoju veku, nezaprel v sebe herca, ale ani džentlmena so zmyslom pre humor: „Je tu celé moje meno, ktoré som špeciálne trénoval, pretože dovtedy som sa podpisoval skrátene. Prisahám, že som sa podpísal bez nároku na honorár.“ A potom už vážne dodal: „História slovenskej kultúry vo filme je ešte máloveká a pristane nám, keď môžeme robiť nielen festivaly a chodníky slávy, ale aj filmy,“ povedal ocenený herec a vyjadril potešenie, že sa na Slovensku opäť nakrúcajú filmy. „Vážim si tento akt a ďakujem tým, ktorí rozhodli o tom, že som sa dostal na toto miesto. Nech bude tento chodník dlhý a nech sa na Slovensku nakrúti ešte veľa, veľa filmov,“ zaželal majster Chudík svojim kolegom aj divákom.

Autor: (RED)
Foto: Oles Cheresko

- - Inzercia - -