Dnes je štvrtok, 23.máj 2019, meniny má: Želmíra
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Čo po ňom zdedili jeho deti?

február 24, 2014 - 08:48
V uplynulých dňoch sa v našich kinách začal premietať nový český film Dedičství aneb kurvaseneříká. Na premiéru do Bratislavy zavítal aj BOLEK POLÍVKA, predstaviteľ hlavnej postavy Bohumila Stejskala, ktorý má v pokračovaní kultovej snímky dospelú dcéru. Pochopiteľne, zahrala si ju jeho skutočná dcéra ANNA POLÍVKOVÁ. S obomi hercami sme sa porozprávali nielen o účinkovaní v Dedičstve 2, ale najmä o ich vzájomných vzťahoch...
Bolek Polívka: Dcéra po mne zdedila skromnosť...
Od nakrútenia prvého filmu Dedičtství anebkurvahošigutntag uplynulo už vyše dvadsať rokov. Ako sa za ten čas zmenil Bolek Polívka?
Obrazne povedané, moja staroba je v puberte a čoskoro bude maturovať. Faktom je, že človek úplne inak vníma svet, keď je starší. Ak sa mu to starnutie podarí, vníma veci okolo seba akosi citlivejšie. Napríklad ja si dnes oveľa viac vážim kone a jazdenie na nich.
 
Kedy sa vo vás zrodilo presvedčenie, že by ste mali nakrútiť voľné pokračovanie snímky o Bohušovi?
Neustále mi to ľudia celé roky navrhovali, presviedčali ma, aby som sa pustil aj do pokračovania a prízvukovali mi, že prvý film sa tak nádejne skončil, keď Bohuš vyhlásil, že teraz si ich kúpi všetkých. Neustále ma nahlodávali, lenže ja som spočiatku nechcel. Nemám rád, keď sa filmy označujú ako jednotky, dvojky, trojky.    Lenže aj diváci sa dožadovali, aby sa urobilo Dedičstvo po dvadsiatich rokoch a tak sa asi najskôr vo mne objavilo nejaké semienko a potom z neho vyrástol strom.
 
Asi najdôležitejšia zmena oproti prvému filmu sa udiala na režisérskom poste, kde režisérku Věru Chytilovú nahradil Robert Sedláček. Nakrúcanie pod jeho vedením prebehlo pomerne rýchlo...
Je potrebné si uvedomiť, že pani Chytilová má v súčasnosti osemdesiatpäť rokov a už dlhšie nič nenakrúca, takže zmena režiséra bola nevyhnutná. Celý film sme urobili približne za mesiac, ale pracovali sme celé soboty aj nedele, takže to bolo dosť vyčerpávajúce.
 
Ktorá je vaša najobľúbenejšia hláška z filmu Dedičstvo?
Producent Jiří Ježek zastával názor, že nemôžeme mať film plný hlášok a faktom je, že sme z toho nechceli mať, nechcem sa rúhať, niečo podobné ako Kameňák, kde je skoro v každej scénke zakomponovaný nejaký vtip. Som zástanca toho, že humor musí vyplynúť zo situácie a mať svoju logiku. Občas sa to dá vypointovať nejakou vtipnou vetou, ale nemôže ich byť priveľa.
 
Čo má Bolek Polívka v reálnom živote spoločné s Bohumilom Stejskalom?
Bohuš nie je nejaký hlúpy dedinský primitív. Akurát si žije svoj život na dedine, podobne ako ja v Olšanoch. Prvý film o ňom nehovoril o tom, ako by sa chlapi mali správať, ale práve naopak, ako by sa správať nemali, bez toho, aby sme sa snažili nejako moralizovať. Myslím, že mám veľa vecí s Bohušom spoločných. Napríklad komediálny talent či zmysel pre grotesknosť, pretože podľa mňa sa v každej postave odzrkadľuje to, ako herec žije alebo čo okolo seba vidí.
 
Anna Polívková
 
Úloha Bohušovej dcéry sa ušla vašej dcére Anne Polívkovej. Čo po vás zdedila?
Neviem. Možno skromnosť. Predovšetkým si myslím, že má v sebe krásnu iskru. A gény má nielen po mne, ale aj po mame – herečke Helene Steimarovej, a talent mohla zdediť aj po babičke, ktorou je Jiřina Steimarová. Jej šťastím je, že pochádza z hereckého komediantského rodu Vendelína Budila, takže sa to všetko dobré a vzácne u nej zišlo.
 
Čo by ste chceli, aby po vás zdedili vaše deti?
Mňa vychovával otec spôsobom, ktorému som porozumel alebo ho pochopil až po rokoch. Každý z nás má v sebe obraz otca, ktorého sa len ťažko zbavuje. Presne tak by som chcel pôsobiť aj na svoje deti, aby si vždy povedali: „Keby to videl otec!“ A to v dobrom alebo aj vtedy, keď robia niečo nepekné. Inak, aj v novom filme sa objaví viac mojich detí, ale len sa tam mihnú, takže ich asi nikto nezaregistruje.
 
Pán Polívka, prezraďte nám, akú polievku máte najradšej?
Kedysi som obľuboval držkovú, ale asi pred piatimi rokmi mi ju niekto pokazil, keď mi vyčítal, čo to vlastne jem za humus. Takže odvtedy mám najradšej krémové polievky, napríklad šampiňónovú.
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Autor: R. Slušný
Foto: Slovenka

- - Inzercia - -