Dnes je piatok, 19.apríl 2019, meniny má: Jela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ďakujem, užila som si pobyt v Oxforde

apríl 13, 2014 - 18:37
Časopis Slovenka a spoločnosť Starproduction ponúka už po štvrtýkrát možnosť študentom stredných škôl stať sa veľvyslancami mladých na Slovensku. Bývalá študentka Obchodnej akadémie v Starej Ľubovni Monika Stašenková uspela v projekte Veľvyslanectvo mladých a je presvedčená, že zapojiť sa doň sa určite oplatí a odporúča to všetkým svojim nasledovníkom!
Cieľom projektu Veľvyslanectvo mladých je aktivizovať slovenských stredoškolákov, aby si viac všímali dianie a život vo svojich mestách i obciach a prejavili sa ako aktívni občania prezentovaním svojich vlastných projektov alebo organizovaním športových aktivít či iniciatív na tvorbu a ochranu životného prostredia. V roku 2012 sa do projektu zapojila vtedajšia študentka štvrtého ročníka Obchodnej akadémie v Starej Ľubovni Monika Stašenková, ktorá za svoj projekt Na potulkách Starou Ľubovňou získala 2. miesto a s ním týždenný jazykový pobyt v Oxforde, vrátane stravy, ubytovania a letenky. Ako si na svoj pobyt v Anglicku spomína? „Strávila som tam týždeň, pričom som mala možnosť vybrať si na bývanie buď internáty pri škole, alebo nejakú miestnu domácnosť. Vybrala som si anglickú rodinu, teda konkrétne ma umiestnili do bytu slobodnej mamičky, kde som bývala spolu s jednou študentkou z Turecka, ktorá tu trávila dvojmesačný študijný a jazykový pobyt. Myslela som si, že v Oxforde stretnem aj niekoho zo Slovenska alebo Česka, ale väčšinou tam boli mladí Japonci, Číňania a geograficky azda najbližšie k nám boli Taliani.“ 
 
Profesori boli milí...
Samotný študijný pobyt spočíval v približne piatich hodinách školskej výučby, v rámci ktorej sa venovali gramatike, literatúre, histórii a iných humanitným predmetom. „Priestory boli po materiálno-technickej stránke oveľa lepšie vybavené, ako sú naše stredné školy. Skôr mi pripomínali vysokú školu. Okrem učební sa tu nachádzali aj oddychové miestnosti s biliardom, stolným tenisom či televízormi. V rámci svojich povinností som plnila viacero úloh, ktoré mi mali pomôcť k vzdelávaniu v rôznych oblastiach, ale najmä jazykovým znalostiam, keďže na konci pobytu sa robil náročný záverečný test. Zvládla som ho nad očakávanie dobre, hoci som strávila v Anglicku len týždeň a minimálny čas na dostatočnú prípravu na tento test by mali byť dva týždne,“ hovorí  Monika, ktorá do školy cestovala autobusom a domov chodievala len večer zložiť si veci, najesť sa a vyspať. O jedlo a nocľah sa postarala jej domáca, ktorá cez deň pracovala, takže sa mladá Slovenka musela snažiť byť samostatná. S kamarátkou z Turecka sa dokonca dvakrát dostali aj do mesta na diskotéku.  „Absolvovali sme zo školy aj niekoľko vyhliadok do mesta, aby sme ho spoznali a pozreli sme si aj miestne pamiatky. Páčil sa mi prístup tunajších profesorov, ktorí boli milí, iniciatívni, priateľskí, často sa nám prihovárali a snažili sa s nami komunikovať. Pomohlo mi to rozviazať jazyk a určite je neporovnateľné rozprávať po anglicky priamo v teréne ako na Slovensku v škole. Našťastie som nejaké základy vedela, hoci, keď na mňa prvýkrát moja anglická domáca niečo spustila, tak som ju musela zastaviť a poprosiť, aby hovorila na mňa pomalšie,“ so smiechom dodáva Monika Stašenková, ktorá už medzitým začala študovať na Ekonomickej univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Podobné články:
 
 
 
ROMAN SLUŠNÝ
Foto: archív M. Š.

- - Inzercia - -