Dnes je pondelok, 22.apríl 2019, meniny má: Slavomír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Deň duševného zdravia: Priblížme sa k pacientom

október 09, 2014 - 18:48
Liga za duševné zdravie SR a Slovenská psychiatrická spoločnosť organizuje pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia Ďeň otvorených dverí.
Liga za duševné zdravie je nepolitické, charitatívne, humanitné, záujmové združenie občanov a právnických osôb . Jej cieľom je aktívna podpora duševného zdravia. Združuje približne 30 organizácií, ktoré sa vo svojej činnosti zaoberajú touto problematikou. Svojimi aktivitami sa snaží destigmatizovať duševné poruchy a zlepšiť šancu ľudí s duševnými problémami na kvalitnejší život.
 
Ako bude prebiehať Ďeň otvorených dverí?
 
Ktokoľvek má možnosť prísť a odkonzultovať si svoj stav s odborníkmi alebo môže prísť aj spolu s členmi rodiny, ktorí potrebujú radu lekára. Každý návštevník má rovnako možnosť vyplniť dotazník o anhedónii a zistiť aká je jeho aktuálna schopnosť prežívať potešenie v rôznych oblastiach života. Počas Dňa otvorených dverí sa taktiež naskytne možnosť dozvedieť sa viac o depresii, jej príznakoch, prejavoch, liečbe,aj o jednom z jej hlavných symptómov - o anhedónii a takto byť o krok vpred pred depresiou.
 
 
Čo je depresia?
 
Depresia je psychická porucha, ktorá je dobre liečiteľná, avšak doteraz nie úplne kompletne liečená. Mnoho pacientov sa však, žiaľ, nelieči či nevyhľadá lekára včas. Toto ochorenie môže postihnúť každého v každom veku a životnom období. 
 
Často vypukne bez zjavnej, náhlej príčiny a jeho pôvod sa mnohokrát nedá zistiť. 
 
Základným príznakom depresie okrem depresívnej (skľúčenej) nálady je anhedónia - neschopnosť tešiť sa duševných i fyzických pôžitkov, neschopnosť prežívať pozitívne pocity, ale aj negatívne emócie a cítiť zadosťučinenie z príjemných udalostí. 
 
 
Liga za duševné zdravie v snahe podporiť všetkých pacientov trpiacich depresiou, vyhlasuje súťaž: „Všetko raz prejde“
 
 
 
Človek trpiaci depresiou „neverí“, že sa z depresie vylieči – chýba mu nádej, pozitívny postoj a najmä vnútorná sila. 
Je veľa pacientov, ktorí to už dokázali!  Práve pacienti, ktorí prešli liečbou, môžu svojou pozitívnou osobnou výpoveďou – napísaním svojho osobného príbehu - motivovať pacientov, ktorí sa liečia na depresiu a ukázať im „svetielko na konci tunela.“
Pacienti sa môžu do súťaže zapojiť aj anonymne. Všetky príbehy budú spracované – knižne publikované a distribuované v ambulanciách psychiatrov ako podpora pre všetkých pacientov.
 
Všetky informácie a pravidlá súťaže na:   www.vsetkorazprejde.sk 
 
Zdroj: red
Foto: thinkstock a dusevnezdravie.sk

- - Inzercia - -