Dnes je sobota, 20.júl 2019, meniny má: Iľja, Eliáš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Dnes sa mi nechce nič...?

marec 11, 2014 - 22:23
Dnes sa mi nechce nič... sugestívne spieva v jednej zo svojich skladieb Zuzka Smatanová. Nemáte pocit, že spieva práve o vás? Aj keď jar mnohí považujú za najkrajšie ročné obdobie, únava, ktorá ju sprevádza, sa nám nepáči. Prejavuje sa pocitom fyzickej a psychickej vyčerpanosti, bolesťami hlavy, ospalosťou, zlou náladou, podráždenosťou, aj závratmi. Čo je príčinou?A ako na ňu?
Príčiny jarnej únavy
  • Nedostatok slnečných lúčov
  • Extrémne zmeny počasia, nečakané a náhle výkyvy teplôt
  • Pasívny životný štýl spojený so zimným prejedaním, sviatkovaním, leňošením, nežiaducim priberaním 
  • Energeticky výdatnejšia strava s vysokým zastúpením živočíšnych, saturovaných tukov, sacharózy a soli zaťažuje organizmus
  • Nedostatok pobytu na čerstvom vzduchu, takmer žiadne telesné aktivity cez zimu
  • Organizmus nemá dostatok vitamínov, minerálov, antioxidantov
  • Pracovné vyťaženie, stresy
 
Je na vine klíma?
V našom klimatickom pásme sa zväčša striedajú štyri ročné obdobia, takže ľudský organizmus má dostatok času a možností reagovať na meniace sa tlakové a teplotné pomery. Práve jar je však typická náhlymi zmenami, striedaním teplého a studeného vzduchu v krátkom čase. Nejde pritom len o výkyvy teplôt, ale mení sa aj tlak vzduchu a nastávajú frontálne poruchy. To všetko ovplyvňuje ľudský organizmus. Preto nás na jar často premôže subjektívne nepríjemný pocit, tzv. jarná únava. Je to komplexný stav celého organizmu, nie je to choroba. Výraznejšie tento stav únavy pociťujú osoby stredného, a najmä staršieho veku, pacienti s chronickými ochoreniami a  rekonvalescenti. „Výrazné zmeny počasia na jar kladú vysoké nároky na adaptačné a regulačné  mechanizmy ľudského organizmu. Zdravotné ťažkosti sa zhoršujú najmä u osôb s neplnohodnotnými regulačnými mechanizmami, telo trpí aj nedostatkom vitamínov a minerálov. Už naši predkovia vybadali tieto súvislosti a všimli si, že oslabení starší ľudia horšie znášajú jar?“ hovorí biometeorologička RNDr. Zlata Čabajová.
Biometeorologička RNDR. Zlata Čabajová
 
Pomôcť si musí každý sám
Vyčerpaný organizmus je náchylnejší na infekčné ochorenia, alergické reakcie, ochorenia dýchacích ciest a často sa opäť prihlásia napríklad choroby zažívania. Mladý, zdravý organizmus sa tlakovým a teplotným zmenám prispôsobí pružnejšie. Keďže podľa odborníkov je spúšťačom jarnej únavy aj strava a nedostatočný prísun ochranných živín, nastal najvyšší čas upraviť ju. 
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Pripravila: BEATA VRZGULOVÁ
Foto: Thinkstock a archív

- - Inzercia - -