Dnes je pondelok, 17.február 2020, meniny má: Miloslava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Dnešný deň by sme mali stráviť v spoločnosti otca

jún 16, 2013 - 11:11
Kedysi boli otcovia podľa etnologičky Kataríny Nádaskej oveľa väčšou autoritou a vzorom pre deti, ako je tomu dnes, ale práve tento deň je možnosť, ako povedať otcovi ďakujem.
 
Dnešok by sme mali stráviť v spoločnosti otca, po celom svete totiž oslavujú svoj Medzinárodný deň. Môžeme s ním podniknúť výlet, zahrať si šach, podebatovať o knihe alebo mu pripraviť malé prekvapenie, agentúru SITA o tom informovala etnologička Katarína Nádaská. Deň otcov sa môže stať príjemným dňom, ktorý utuží rodinu a vráti otcom ich postavenie v rodine. "Kedysi boli oveľa väčšou autoritou a vzorom pre deti, ako je tomu dnes, ale práve tento deň je možnosť, ako povedať otcovi ďakujem," poznamenala. Súčasný svet je podľa jej slov globalizovaný a je teda prirodzené, že sa trendy aj v sviatkovaní rýchlo dostávajú aj do Európy a na Slovensko. "Nové sviatky a ich slávenie je aj u nás masívne podporované obchodníkmi a obchodnými reťazcami, pretože je to jeden z momentov, keď si obchod môže získať zákazníka," doplnila etnologička.
 
Otcovia sú takisto veľkou oporou svojej ženy pri pôrode. Existujú tri dôvody, prečo by mali byť pri svojej žene. "Na Slovensku sa na pôrode odváži zúčastniť približne 25 percent otcov, v Anglicku je to 90 percent," uviedla pre agentúru SITA Katarína Skybová z Health Policy Institue (HPI). Britskí vedci podľa jej slov poukazujú na tri dôvody účasti. Budúca mama je počas pôrodu pokojnejšia a cíti sa bezpečnejšie, pôrod býva kratší, ako aj pre ženu menej bolestivý. "Ak sa však otcovia na pôrod necítia, nemali by sa nútiť. Ich strach a stres budúcim mamám na sile nepridávajú," doplnila. 
 
Sviatok otcov patrí k mladším sviatkom. Jeho pôvod je podľa etnologičky Kataríny Nádaskej v USA, kde v roku 1910 isté americké dievča z vďaky a lásky k svojmu otcovi navrhlo slávenie sviatku otcov. Jej otec ovdovel a sám sa staral o šesť detí, pričom práve jedna z jeho dcér bola autorkou vzniku myšlienky sláviť deň otcov. Sviatok sa prekvapivo rýchlo ujal najskôr v USA, kde sa v roku 1966 stal podpísaním prezidentského výnosu oficiálnym americkým národným sviatkom. "Pôvodne sa v USA slávil 19. júna, čo bol deň narodenia onoho muža, ktorého dcéra sviatok vymyslela," uzavrela pre agentúru SITA Nádaská.
 
Zdroj: SITA
Foto: www.s24.sk

- - Inzercia - -