Dnes je pondelok, 03.august 2020, meniny má: Jerguš
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Dokonalý svadobný mejkap závisí od pocitov nevesty

január 24, 2016 - 11:26
Hoci mejkap nie je najdôležitejšou súčasťou svadobných príprav, každá nevesta túži byť krásna. Vizážistka Renáta Lenčéšová, ktorá bola spoluorganizátorkou výstavy Svadobné dni a beauté 2016 v nitrianskom Agrokomplexe, si myslí, že nezáleží len na módnych trendoch v líčení. Nevesta sa musí predovšetkým cítiť sama sebou.

„Každá značka dekoratívnej kozmetiky prichádza so svojimi vlastnými trendmi v líčení, a vizážisti ich sledujú a prinášajú do nich aj niečo vlastné. Keďže je každý vizážista svojský a osobitý, nezameriavala by som sa až tak na trendy, ale skôr na vnútorný pocit. Pri líčení je najdôležitejšie, aby sa vyzdvihla osobnosť nevesty. Aby to stále bola ona, aj keď s mejkapom, na aký bežne nie je zvyknutá.“ Povedala vizážistka.

Každá nevesta je iná a preto by mal vizážista prihliadať aj na tvar jej tváre, farbu vlasov či na vyžarovanie jej osobnosti. „Líčenie môže byť aj výrazné a sýte, napríklad keď je žena sama o sebe výrazná, ale stále musí byť prirodzené. Ak je nevesta jemná, netreba ju nútiť do výrazného mejkapu. Nevesty vždy líčim pred zrkadlom. Žena sa na seba pozerá a aj z jej mimiky, či už vedomej alebo podvedomej, sa dá vytušiť čo sa jej páči, a snažiť sa zladiť mejkap s jej osobnosťou tak, aby nestratila dušu z tváre.“ Ozrejmila Renáta Lenčéšová.

Vybrať si z veľkého množstva vizážistov nemusí byť jednoduché, a to najmä vtedy, ak si nevesta na svojej tvári nevie predstaviť iný štýl mejkapu, než aký nosí v každodennom živote. „Odporúčam pozrieť si tvorbu vizážistov predtým, než sa nevesta rozhodne pre konkrétneho, a tiež ísť na skúšku mejkapu ešte pred svadobným dňom.“

Každá žena má svoje zaužívané postupy pri líčení, často nie technicky správne, používa obľúbenú farbu a zvyčajne odtiene nekombinuje. Preto keď príde nevesta k vizážistovi až vo svadobný deň, môže pre ňu byť svadobné líčenie neprirodzené. „Niekedy nevesta povie, že ona na takýto typ líčenia nie je zvyknutá, ale musí si uvedomiť, spoločenský účes odoberie farby z tváre, rovnako aj svadobné šaty, preto musí byť mejkap výraznejší, než obvykle. V týchto prípadoch je dobré, keď príde na skúšobné líčenie skôr, aby mala čas zvyknúť si na niečo nové. Odfotiť sa, ukázať líčenie rodine, porozmýšľať o ňom a rozhodnúť sa, či sa jej páči, alebo treba skúsiť iný štýl.“ Prezradila svoje skúsenosti vizážistka zo štúdia Le Ren.

Vizážistka upozorňuje aj na to, že rovnaký mejkap vyzerá inak pri rôznych typoch oblečenia. „Keď sa robí skúška mejkapu vopred a nevesta má oblečené rifle a tričko, mejkap vyzerá úplne inak ako bude vyzerať v kombinácii so svadobnými šatami. Vtedy je dôležité, aby vizážistka na tento rozdiel upozornila, alebo priložila niečo biele na telo, vyzdvihla vlasy, aby si to nevesta vedela predstaviť.“

Je dobré, ak vizážistka pri líčení nevesty dbá aj o ženícha. Medzi pármi vznikajú rôzne rozdiely, či už vo farbe pleti, výške, telesnej stavbe alebo veku. Líčením možno tieto rozdiely zjemniť, aby pár lepšie ladil, respektíve, aby partner popri neveste nezanikol. „Ak si žena berie mladšieho partnera, môže pri ňom vyzerať až príliš žensky a naopak, ak si berie staršieho partnera, môže s nesprávnym líčením vyzerať príliš detsky. Keď je partner starší, môžem používať sýtejšie farby. Rovnako môžem líčiť sýtejšími farbami aj keď je muž veľmi výrazný, má dlhú bradu alebo je veľký stavbou tela, a žena je útla, jemná, skoro sa popri ňom stráca.“ povedala vizážistka. Keď je ženích mladší, je dobré ak má nevesta jemnejšie a decentnejšie líčenie, pretože výrazné líčenie by mohlo zvýrazniť vekový rozdiel partnerov. Tu však tiež treba dávať pozor. Ak sa vizážistka snaží až príliš zakryť vyšší vek nevesty, môže sa stať, že urobí presný opak. Preto platí pravidlo všetko s mierou.

Môže si nevesta urobiť dokonalý mejkap aj sama?

„Áno, ak je vizážistka,“ zasmiala sa Renáta Lenčéšová a s triezvym nadhľadom dodala: „v svadobných prípravách sú aj omnoho dôležitejšie veci ako vizáž. Keď sa nevesta rozhodne, že si mejkap urobí sama, v poriadku. Je dôležité, aby sa dobre cítila. Keď ju má líčenie doma stresovať, nech ide radšej k odborníkovi. Rovnako radím, aby vyhľadala odborníka, ak doma nemá potrebné líčidlá, lebo predsa len vizážista má všetky potrebné krémy, korektory, trblietky, pozná techniky líčenia. Keby mala nevesta investovať do všetkých pomôcok, ktoré potrebuje a bežne nepoužíva, stálo by ju to viac ako líčenie u profesionála.“

Návšteva vizážistu je dobrá aj preto, že si nevesta oddýchne od napätej atmosféry. „Má chvíľu pre seba, nikto ju nezaťažuje, nikto sa jej nič nepýta a odíde od stresu, ak svadobné prípravy meškajú, alebo ak sa niečo pokazilo.“

Kvetinové doplnky do vlasov

Pred dvomi rokmi sa nevesty začali vracať k tradícii dedinských svadieb. „Namiesto elegantného závoja dávajú do vlasov čelenky obsypané rôznofarebnými kvetmi. Najobľúbenejšia farebná kombinácia je bielo-modro-červeno-žltá, typická pre folklór, pripomínajúca poľné kvety, alebo ružovo-fialovo-smotanová, pripomínajúca pivónie.“ Uviedla Petra Garinová zo Soraya Design.

Tieto čelenky často ladia s kvetinovou výzdobou v sále, so svadobnou kyticou či so šatami, do ktorých sa nevesta prezlieka po polnoci. „Z rovnakých materiálov sa vyrábajú aj pierka, doplnky pre družičky či opasky na svadobné šaty, ktoré zvýrazňujú štíhly pás nevesty.“ Dodala.

Zuzana Čapčíková
Foto: Zuzana Čapčíková, Samuel Bányi
Ilustračné foto: Shutterstock

- - Inzercia - -