Dnes je nedeľa, 18.august 2019, meniny má: Elena, Helena
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Egyptský faraón v meste na Dunaji

august 29, 2014 - 11:36
Pre tých, ktorí ešte nenavštívili v Egypte hrobku slávneho Tutanchamona, ale aj pre tých, ktorí už mali možnosť vidieť originál v Egypte, je určená výstava s názvom Tutanchamon – jeho hrobka a poklady. „Hodnoverne zhotovené kópie vám poskytnú komplexný pohľad na všetky poklady, ktoré boli v hrobke Tutanchamona nájdené v roku 1922. Uvidíte ich zblízka a v skutočnej veľkosti,“ odkazujú návštevníkom organizátori tejto jedinečnej výstavy, ktorá sa presunula už aj do Bratislavy.
Výstava Tutanchamon, ktorú si môžete pozrieť v Incheba Expo aréne na najväčšom bratislavskom výstavisku, je skutočne veľkolepá. Nečudo, že ju s takým nadšením prijali aj v iných európskych mestách. V súčasnosti rovnaká výstava putuje aj po americkom kontinente. Hodnoverné a dokonalé repliky boli vytvorené dvakrát. „Muselo to stáť kopu peňazí, originál je originál,“ bolo počuť hlasy ešte pred ohlásením tejto výstavy. Tutanchamonov poklad je dnes v Egyptskom múzeu v Káhire rozložený do dvanástich miestností. Angličan Howard Carter našiel v roku 1922 v hrobovej komore štyri do seba vložené a umelecky zdobené pozlátené skrine. Vnútri bol sarkofág z jediného kusa žltého kremenca, v sarkofágu boli tri rakvy v podobe mumifikovaného tela s verným vyobrazením tváre. Všetky boli pozlátené, no tá posledná bola z čistého zlata s hmotnosťou 110,4 kg. Tutanchamonova hrobka na výstavisku v Inchebe je zostavená presne tak, ako bola takmer pred sto rokmi objavená a otvorená v Údolí kráľov. Všetky posvätné predmety aj sarkofágy ležia na rovnakých miestach, ako boli kedysi nájdené. Obdivovať môžete viac ako tisíc nádherných predmetov vrátane svetoznámej zlatej posmrtnej masky Tutanchamona a jeho pozláteného sarkofágu. Takto pre vás vytvorili majstri pod prísnym dohľadom egyptológov celkový obraz o dávnej vyspelej civilizácii aj s ich technológiami. Ďalšou ohromujúcou informáciou je fakt, že švajčiarske výskumné stredisko, ktoré zrekonštruovalo faraónovo DNA, zistilo, že Tutanchamon patril do rovnakej genetickej skupiny ako súčasní Západoeurópania. Dokonca jeden z faraónových potomkov sa údajne našiel aj v Česku! 
 
Ako výstava funguje? 
Vďaka dokonale spracovanej tajomnej atmosfére dávnej hrobky doslova objaviteľskou cestou spojíte silný zážitok spolu s načerpaním nových vedomostí. Dostanete slúchadlá, kde budete počuť detailný výklad o jednotlivých exponátoch v slovenskom jazyku. Celý audioguide je nahovorený formou pútavého objaviteľského príbehu, čím je jeho obsah nielen poučný, ale aj zábavný pre dospelých aj pre študentov alebo staršie deti. Súčasťou výstavy je aj  päťminútový film. Vstupenky na výstavu sa predávajú na presne určený čas. Organizovaným skupinám – napríklad školám – zabezpečia presnú rezerváciu termínu návštevy výstavy, ktorú si môžete pozrieť do 30. novembra. 
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
ALENA HORVÁTHOVÁ-ČISÁRIKOVÁ
Foto: Milan Krupčík a archív

- - Inzercia - -