Dnes je sobota, 20.júl 2019, meniny má: Iľja, Eliáš
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Grécki pracovníci energetiky štartujú od stredy sériu štrajkov

júl 02, 2014 - 09:26
Štrajky sú protestom proti plánovanej privatizácii elektrárenského podniku DEH.
Pracovníci gréckeho štátom kontrolovaného elektrárenského podniku DEH odštartujú v stredu sériu štrajkov na protest proti privatizačným plánov vlády. Šéf odborového zväzu pracovníkov energetiky (GENOP-DEH) Stamatis Relias v utorok informoval, že odbory plánujú niekoľko 48-hodinových štrajkov práve v čase najväčšej turistickej sezóny. "Elektrická energia by mala zostať pod štátnou kontrolou," vyhlásil. Grécky parlament začne už tento týždeň rokovať o návrhu zákona, ktorý umožní privatizáciu podniku DEH v roku 2015. Tento krok je v súlade s podmienkami na poskytovanie medzinárodnej finančnej pomoci.
 
Vláda, ktorá dúfa, že turizmus pomôže podporiť rast ekonomiky, sa už vyjadrila, že pracovníkov môže prinútiť vrátiť sa do práce v prípade, že prerušia dodávky elektriny. "Nemôžete mať v krajine 20 miliónov turistov a vypnúť im klimatizáciu," povedala hovorkyňa vlády Sofia Voultepsiová s tým, že odbory robia z krajiny rukojemníka. Podnik DEH už uviedol, že štrajky by nemali viesť k prerušeniu dodávok elektrickej energie. 
 
DEH produkuje asi dve tretiny gréckej elektrickej energie a kontroluje celý maloobchodný trh s touto komoditou. Štát vlastní 51 percent tejto spoločnosti a plánuje predať 30 percent z toho súkromnej firme.
 
Zdroj a foto: SITA

- - Inzercia - -