Dnes je sobota, 20.júl 2019, meniny má: Iľja, Eliáš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Hajdu v pivnici rátal vajcia

marec 26, 2013 - 15:07
I keď nad slovenskou tradíciou, keď chlapci na Veľkonočný pondelok vyšibú dievčatá a ony im paradoxne ešte za to i „zaplatia“, dajú čokoládové vajíčko, prípadne aj najesť a napiť, mnohí cudzinci krútia hlavou, práve na tieto zvyky majú naši muži najlepšie spomienky. Čo všetko si vyšibal slovenský herec Ady Hajdu?

 

„Veľkonočné sviatky sa aj mne spájajú s detstvom. Vyrastal som v tehlovom päťposchodovom dome na Trnavskej ulici v Bratislave, oproti športovej hale, kde prevládala skvelá atmosféra. Chodili sme šibať a dievčatá, ktoré sa nám páčili viac, potom mali o niečo červenšie lýtka. Dôležité však bolo, že sme všetci mali rovnakú voňavku. Bola to taká bulharská hnusoba, vyrábaná z ruže, a tie chúďatká, ktoré sme ňou postriekali, potom ešte tri mesiace smrdeli,“ začína svoje šibačkové spomínanie Ady Hajdu, ktorý podotýka, že im  išlo najmä o baby, ale motivujúce boli aj peniaze – päťdesiat halierov, korunu a ak niekde náhodou dostali päť korún, tak mali slávnosť. 
 
Dostávali tiež uvarené žlté, čierne, zelené vajce či vymaľovanú kraslicu, ktorú dievčatá vytvorili na pracovnom vyučovaní. Bola to úžasná atmosféra, ktorá vládla vo všetkých vchodoch ich domu, a to im stačilo. V pivnici sa potom stretli a ukazovali si, kto koľko a čo vyšibal a okrem toho si podebatovali o zážitkoch, či sa náhodou niekomu nepodarilo chytiť nejakú dievčinu za nôžku. V pubertálnom období to už vraj bolo lepšie, pretože mohli chodiť po celom meste šibať spolužiačky. Vtedy už nebrali ako výslužku peniaze, pretože to by bolo trápne, ale zvykli ich pohostiť a niečo im aj naliať. No a Ady toho vraj nikdy veľa nevydržal, takže si zvyčajne pamätal len prvé tri spolužiačky... 
 
„Teraz aktuálne sa na to pozerám inak. Podľa mňa nemôže mať rada tradíciu oblievania a kúpania žiadna žena a ak áno, tak sa len pretvaruje, že je šťastná, keď ju práve manžel oblial vedrom vody, vyšibal korbáčom, a ona mu má za to dať vajíčko. Moja mama je však zvyknutá, že ju jej synovia prídu vyšibať. V prípade môjho syna, ktorý má pätnásť rokov a 190 centimetrov, bude veľmi zaujímavé, či sa tento rok babku ešte rozhodne vyšibať, ale vidina výslužky ho určite motivuje,“ zauvažuje herec, ktorý priznal, že už trochu upúšťajú od klasických tradícií a v súčasnosti vníma veľkonočné sviatky skôr ako obdobie, keď majú možnosť prežívať spolu čas ako rodina, a to či už golfom, alebo napríklad na lyžovačke... „Čo sa týka jedla a Veľkej noci, pamätám si, ako sme spolu Romanom Luknárom a naším pedagógom Paľkom Mikulíkom robili rôzne druhy klobás, aby boli na veľkonočné sviatky hotové. Boli to úžasné chvíle, počas ktorých sme sa veľa rozprávali o umení a dokonca sme aj vymysleli viaceré divadelné hry, na ktorých sme potom neskôr pracovali.“ 
 
Na šibačku si zaspomínali aj ďalšie známe tváre. Celý článok nájdete vo veľkonočnom dvojčísle týždenníka SLOVENKA, ktoré je na stánkoch od 26. marca!
 
Autor: Alena Horváthová - Čisáriková
Foto: archív
 

- - Inzercia - -