Dnes je štvrtok, 18.júl 2019, meniny má: Kamila
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Jazda v zime má svoje úskalia

december 20, 2013 - 16:57
Jazdiť v zime môže byť omnoho náročnejšie a nebezpečnejšie ako v iných ročných obdobiach. Príčinou je nízka teplota vzduchu a vozovky, cesty pokryté snehom, ľadom či vodou, ale aj znížená viditeľnosť.

Štatistiky hovoria, že na suchej vozovke jazdíme menej ako polovicu zimných dní. Nejde pritom len o jazdu mimo mesta a v horských oblastiach. Husté sneženie či dážď je bežné aj na juhu Slovenska a v mestách. Na cestách sa tvoria snehové jazyky, kašovitá vrstva snehu a kaluže. Auto sa tak môže dostať do nepríjemného aquaplaningu alebo do šmyku. Kto zažil pocit, kedy stratil kontrolu nad vlastným vozidlom, ten vie, že to nie je nič príjemné. Aj z toho dôvodu je dôležité na takéto situácie sa pripraviť. Najlepším miestom na prípravu je Centrum bezpečnej jazdy v areáli Slovakia Ring.  

S chladnou hlavou, ale v teple

Na začiatku si osvojte niekoľko dobrých zvykov. Keď teplota klesne pod nulu, sedieť v zamrznutom aute nie je nič príjemné. Skrehnuté prsty a čiapka zasadená do čela prispieva k nepozornej jazde. Doprajte si preto po naštartovaní päť či desať minút na zahriatie auta. Nechajte bežať motor bez zaradenej rýchlosti a po chvíli očistite auto od snehu alebo námrazy. Podľa zákona musíte mať očistené od snehu celé auto, teda aj strechu.

Dbajte na zásoby nemrznúcej kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka posypaným a špinavým cestám budete musieť čistiť predné i zadné sklo častejšie.

Neustále opakovanou radou je prispôsobiť jazdu poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam. Buďte ostražití, udržujte väčší odstup od ostatných áut a pri zmene smeru dajte smerovku a začnite s brzdením  podstatne skôr, ako ste zvyknutí pri jazde v lete. Počítajte v zime so zdržaním. Vyhnete sa tak nervozite a neuváženému správaniu za volantom, ktoré k bezpečnosti a plynulosti premávky určite neprispeje.

Jemne s brzdou i plynom

Brzdenie v zime má tiež svoje špecifiká. „S brzdou i plynom treba narábať s citom. Rozhodne sa vyhnite prudkému brzdeniu a vysokým rýchlostiam,“ radí Ing. Michal Jariabka, inštruktor z Centra bezpečnej jazdy v areáli Slovakia Ring. „Prudké zabrzdenie môže spôsobiť zablokovanie kolies. Môžete sa dostať do šmyku a stratiť kontrolu nad vozidlom. V zime preto brzdite v dostatočnom predstihu, plynule a aj motorom,“ dopĺňa Ing Michal Jariabka.

Pri pohýnaní na klzkom povrchu alebo kašovitej vrstve snehu hrozí prekĺznutie kolies. „Prudkým pridávaním plynu sa stále viac zahrabávate do vytvorenej koľaje. Základom je plynulé pridávanie plynu a púšťanie spojky. Snažte sa čo najrýchlejšie dostať do vyššieho prevodového stupňa, aby sa zmenšila sila kladená na kolesá,“ upozorňuje špecialista z Centra bezpečnej jazdy. „Vyskúšajte si brzdenie i zvyšovanie rýchlosti priebežne počas jazdy, opatrne si testujte reakcie vozidla. Samozrejme, iba vtedy, keď máte dostatočný odstup od ostatných účastníkov cestnej premávky.“

Natrénujte si to v bezpečí

Optimálnou prípravou na zimnú jazdu je tréning. Môžete dokonale ovládať teóriu, prax vás dokáže vždy nepríjemne prekvapiť. Simuláciu stresových situácií a vlastné reakcie na ne si môžete otestovať v Centre bezpečnej jazdy, ktoré sa nachádza v areáli Slovakia Ring pri Orechovej Potôni.

Tréningové moduly bezpečnej jazdy ponúkajú praktické precvičenie všetkých zásad bezpečnej jazdy. Zistíte, ako reaguje vaše auto v krízových situáciách, naučíte sa reagovať na nečakaný šmyk predných alebo zadných kolies, ako zvládnuť vyhýbavý manéver, čo robiť, keď sa vozidlo dostane do aquaplaningu. Vyskúšate si reakciu vášho auta pri zmene priľnavosti povrchu vozovky, v zákrutách či na kopci. Tiež zistíte, ako fungujú elektronické bezpečnostné systémy vo vašom aute (ABS, ESP).  Vďaka kurzu sa naučíte zvládať väčšinu nebezpečných situácií a získate pocit istoty za volantom. Až 95 percent nehôd na cestách zapríčiní človek. Môžete sa považovať za dobrého šoféra, v kolíznych situáciách to nemusíte byť vy, kto urobí chybu. Treba však počítať so všetkým a predvídať kroky ostatných účastníkov cestnej premávky.

Rukami profesionálnych inštruktorov Centra bezpečnej jazdy, už prešlo od jej otvorenia v roku 2011 už 12 000 účastníkov kurzov. Staňte sa ním aj vy a pripravte sa na nástrahy, ktoré vás čakajú na cestách. 

Autor: PR

- - Inzercia - -