Dnes je pondelok, 22.júl 2019, meniny má: Magdaléna
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Juraj Kukura si prevzal cenu Hercova misia

jún 26, 2015 - 18:18
Je jedným z najvýznamnejších slovenských hercov, ktorý rovnako ako doma prerazil aj v zahraničí. Nakrúcal vo viac ako 50 krajinách sveta, účinkoval vo filmoch ocenených prestížnymi zahraničnými cenami a hral na kultových európskych divadelných doskách.

Juraj Kukura si dnes slávnostne prevzal ocenenie 23. ročníka Art Film Festu – Hercova misia. Je tak 57. nositeľom ceny, ktorú v minulosti získali napríklad Omar Sharif,  Ben Kingsley, Gérard Depardieu, Franco Nero, Jeremy Irons, Jean-Paul Belmondo či Ornella Muti, Claudia Cardinale aj ďalší domáci kolegovia ako Martin Huba, Zuzana Kronerová či Marián Labuda. „Veľmi si cením túto cenu. Myslím si, že sa dostávam do dobrej spoločnosti. Keby sa raz na druhom svete stretli všetci herci, ktorých Art Film Fest ocenil Hercovou misiou, bol by to príjemný mejdan. Mnohých by som rád osobne spoznal,“ povedal Juraj Kukura.

Na Art Film Feste dnes osobne uviedol legendárny film režiséra Františka Vláčila Stíny horkého léta, ktorý v roku 1977 získal Veľkú cenu z festivalu v Karlových Varoch. Poobede vlastnoručne pripevnil mosadznú tabuľku so svojim menom vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach. „Juraj Kukura je herec európskeho rozmeru. Je jedným z mála slovenských hercov, ktorý sa v takom širokom rozsahu dokázal presadiť aj v zahraničí – rovnako pred filmovou kamerou i na divadelných scénach,“ povedal riaditeľ Art Film Festu Peter Nágel.

Juraj Kukura má za sebou vyše štyri desaťročia na filmovom i televíznom plátne ako aj na divadelných doskách. Spolupracoval s najvýznamnejšími slovenskými, českými aj nemeckými tvorcami 20. storočia. Na konte má účinkovanie vo vyše 30 celovečerných filmoch, 130 televíznych filmoch a inscenáciách a v 40 televíznych seriáloch. Mnohé z nich získali prestížne ocenenia – Cenu BAFTA či medzinárodnú cenu EMMY a ďalšie ocenenia zo zahraničných festivaloch. „Kukura je najväčšia rola, akú som kedy hral,” povedal na Art Film Feste.

Hereckú kariéru odštartoval v roku 1966, ešte pred 20. narodeninami, keď ho režisér Ivan Balaďa obsadil do jednej z hlavných úloh vo filmovom spracovaní románu Margity Figuli Tri gaštanové kone.

Už v roku 1970 nakrútil film s medzinárodným obsadením Eden a potom... pod taktovkou legendy francúzskeho filmu, režiséra Alaina Robbe-Grilleta. V roku 1977 získala hlavnú cenu - Striebornú nymfu na Medzinárodnom televíznom festivale v Monte Carle televízna inscenácia Mário a kúzelník (1976) podľa poviedky Thomasa Manna, v ktorej Juraj Kukura stvárnil titulnú postavu. V československej kinematografii sa zaskvel aj vo filmoch Zbehovia a pútnici Juraja Jakubiska (1968), Koncert pre pozostalých Dušana Trančíka (1976) či Božská Ema Jiřího Krejčíka (1979) a v množstve televíznych inscenácií.

Od roku 2002 je riaditeľom bratislavského Divadla Aréna, kde hrá vo viacerých úspešných inscenáciách. „Umenie má podľa mňa otvárať témy, lámať tabu, provokovať, byť v konflikte s mocou, klásť otázky... ale nie vzdelávať. Ideme teraz v Divadle Aréna spustiť nový cyklus, každý štvrtý štvrtok v mesiaci budeme premietať filmy v programe Najkrajšie filmy nášho života. A to kino je princilpiálne postavené tak, že nemá vzdelávať. Chcem, aby bolo rovnakou silnou kultúrno-spoločenskou udalosťou, ako je divadlo. Chcem, aby uvádzalo filmy, v ktorých sa ešte snívalo,” povedal Juraj Kukura.

SND

 

- - Inzercia - -