Dnes je piatok, 22.jún 2018, meniny má: Paulína
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Kam sa stratili Kopytovci?

január 13, 2014 - 09:47
Marcel Nemec, Sáva Popovič a Henrich Platek vystupovali pod menom KOPYTOVCI. Boli iní, preto sa u divákov tak uchytili a zažívali slávu, o akej možno ani nesnívali. Hovorí sa však – svetská sláva, poľná tráva a, žiaľ, aj oni už patria medzi tých, ktorí svoje hviezdne časy nezvládli bez ujmy. Ich umelecká skupina by tento rok oslávila 25 rokov od jej vzniku, no dnes je už minulosťou a každý z trojice sa vybral vlastnou cestou. Čo ich dnes zamestnáva?
 
MARCEL NEMEC
Najprv sláva, potom pád na dno            
Pred piatimi rokmi založil Marcel Nemec so záchranárom Erikom Rácom občianske združenie, pod ktoré spadá aj projekt Na palube jednorožca. Je určený najmä deťom zo slabších rodín. Vyvrcholením sú desaťdňové letné tábory vo Vysokých Tatrách, kde spolupracujú s profesionálmi. Ich cieľom je, aby deti nielen spoznali naše veľhory, ale naučili sa aj správať v prírode. Poviete si – prečo taký obrat o 180 stupňov?  Doháňa známy herec vari niečo z detstva? „Nie. Moje detstvo bolo nádherné. Napiek tomu, že sa rodičia rozviedli, keď som mal asi osem rokov, mama mne aj môjmu bratovi dala naozaj všetko, čo mohla. Myslím si, že nás dobre vychovala,“ vysvetľuje Marcel, ktorý v rodnej Kremnici odmalička recitoval a ľudí zabával. Priznal, že vždy chcel byť slávny a bohatý, a tento sen sa mu aj splnil... Už počas štúdia herectva na bratislavskom konzervatóriu na podnet spolužiaka Sávu Popoviča založili umeleckú skupinu Jána Kopytu a vystupovali spolu s ďalším spolužiakom Henrichom Platekom, neskôr Mravcom, ako Kopytovci. Preslávil ich politický kabaret, ktorý hrávali vo vypredanom Štúdiu S, začali nahrávať albumy a raketovo stúpali. V snahe získať finančnú podporu pre Kopytovcov, neskôr pre duo Mc Sava a Marcela, dostal sa Marcel až do priazne Rezešovcov a vypracoval sa na riaditeľa obchodu a marketingu futbalového klubu Sparta Praha. Po páde Alexandra Rezeša prišiel však aj pád Kopytovcov... 
 
Kopytovci
 
Deti ho zachránili...               
Vďaka Kopytovcom zažil Marcel v živote veľkú slávu, ale aj pád na dno. „Vďaka však aj zaň,“ hovorí dnes, keď prežíva znova šťastné obdobie, ale jeho podstata je už v niečom inom... „Šťastie je viac ako byť bohatý a slávny. Tá naša sláva totiž ako rýchlo prišla, tak rýchlo aj odišla. Nikto z nás nemyslel na to, čo príde o rok, o dva, užívali sme si ju plnými dúškami, nevynímajúc ani automaty a iné závislosti. Sláva nám, ako sa hovorí, prerástla cez hlavu a ja som prišiel o všetko... Napriek tomu, že nie som hrdý na toto obdobie, nehanbím sa zaň, aj preto tak otvorene o ňom rozprávam...“ Marcel cíti, že život, ktorý žije v súčasnosti, má zmysel, cíti sa byť naplnený. Bez pomoci by zvrat a návrat do života však zvládol len ťažko. Najviac zaň vďačí psychológovi, ktorý mu ukázal cestu. „Herectvo je krásne povolanie, milujem ho, ale uvedomil som si, že tam som odkázaný na množstvo akceptov. Urobil som obrovskú prácu, aby som bol videný, no dnes to už nesilím, netlačím...“ Keďže podľa jeho slov podáva do istej miery herecký výkon aj manažér, ktorý vlastne predáva sám seba, aby zastupoval druhých, istý čas robil aj PR manažéra Paľovi Haberovi, Jarovi Filipovi, obrátil sa na neho aj nebohý Peter Muk, no už nestíhal. Keď bol zamestnaný ako PR manažér v divadle Aréna, pričuchol k Detskej univerzite, ktorú organizuje riaditeľ Juraj Kukura. „Tam vznikla myšlienka práce s deťmi a je naozaj neuveriteľné, čo to so mnou urobilo,“ priznáva Marcel, ktorý aj tu využíva svoju pôvodnú profesiu. S deťmi robí nielen herecké kurzy, ale aj autorské predstavenia s pesničkami, kde si s nimi aj zahrá. Niekoľko textov pre nich napísal bývalý kopytovec Henrich Platek, naposledy k predstaveniu Malý princ. Z času na čas si Marcel zahrá aj divadlo v profesionálnom divadle, účinkoval aj v dvoch filmoch, seriáloch, reklamách, ak by bola možnosť, rád by hral aj viac... Svoj život spísal v knižke Homošapiens, kde priznal aj svoju sexuálnu orientáciu, s ktorou sa dlho vyrovnával. Žije svoj život, teší sa z maličkostí a vie, že chce byť nápomocný druhým. Keďže nemá vlastné deti, pomáha im tým, že im dáva niečo zo seba. „Chcel by som mať však vlastné deti a tejto myšlienky sa nevzdávam...“ úprimne sa vyznal pre Slovenku.  
 
Viac sa dozviete v SLOVENKE!
 
Autor: ALENA HORVÁTHOVÁ-ČISÁRIKOVÁ, ROMAN SLUŠNÝ
Foto: Daniel Kaplavka a archív M. N.
 

- - Inzercia - -