Dnes je štvrtok, 13.december 2018, meniny má: Lucia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Karel Gott sa stal čestným občanom Bratislavy

október 29, 2014 - 13:36
Český spevák Karel Gott je oddnes oficiálne čestným občanom Bratislavy. Ocenenie spolu so symbolickým kľúčom od hlavného mesta si spevák prevzal z rúk bratislavského primátora Milana Ftáčnika. Ceremoniál sa konal v priestoroch Primaciálneho paláca.
Čestné občianstvo získal Gott za zásluhy o priateľstvo a porozumenie medzi národmi v oblasti československej hudby a aj za prezentáciu slovenskej metropoly. Ocenenie spevákovi navrhli predstavitelia hudobnej scény pri príležitosti umelcových 75. narodenín. „Je to veľmi vysoké ocenenie. V tomto meste som prežil veľa dôležitého pre moju kariéru i osobne,“ povedal Gott po prevzatí čestného občianstva Bratislavy. Ako dodal, listinu s čestným občianstvom i kľúč od Bratislavy si vystaví zrejme na piano k ostatným oceneniam. 
 
Návrh na udelenie čestného občianstva mesta Bratislavy spevákovi Karlovi Gottovi schválili bratislavskí mestskí poslanci 25. septembra tohto roka. Podľa vedenia mesta Bratislavy je vzťah Karla Gotta k Slovensku a k Bratislave veľmi symbolický. „Práve tu, v meste na Dunaji, kde sa odohrala Bratislavská lýra, zažil umelec spolu s debutom festivalu obrovský úspech. V roku 1966 sa stal víťazom prvej Bratislavskej lýry s pesničkou Mám rozprávkový dom. O tri roky neskôr tu získal bronzovú lýru za pieseň Hej, páni konšelé,“ pripomenuli prvé úspechy speváka zástupcovia hlavného mesta. 
 
Nositeľmi čestného občianstva hlavného mesta môžu byť podľa štatútu mesta ľudia, ktorí sa významným spôsobom zaslúžili o hlavné mesto a jeho obyvateľov alebo o mier a priateľstvo medzi národmi alebo svojimi tvorivými výkonmi obohatili ľudské poznanie. Čestné občianstvo hlavného mesta Bratislavy možno udeliť aj cudzincom. Od roku 1990 ocenenie Bratislava udelila napríklad niekdajšiemu starostovi Viedne Helmuntovi Zilkovi, slovenskému hercovi Ladislavovi Chudíkovi či niekdajšiemu českému prezidentovi Václavovi Havlovi. Čestné občianstvo hlavného mesta získala aj svetová sopranistka Edita Gruberová, lekár Karol Virsík či generálmajor Martin Roy Umbarger, veliteľ Národnej gardy štátu Indiana. 
 
Infoblok:
Český spevák a herec Karel Gott sa narodil 14. júla 1939. Ako vyučený elektromontér pracoval v ČKD a popri práci študoval spev na konzervatóriu. Preslávil ho angažmán v Divadle Semafor v rokoch 1963 - 1964. Neskôr spoluzakladal Divadlo Apollo, kde pôsobil do roku 1967. Počas svojej kariéry vydal viac než 100 albumov. V rokoch 1963 až 2011 zvíťazil 37-krát v ankete Zlatý slávik a Český slávik. Účinkoval tiež vo filmoch Kdyby tisíc klarinetů (1964), Hvězda padá vzhůru (1974), Romance za korunu (1975), Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992) a jeho pokračovaní Dědictví aneb Kurvaseneříká (2014) i v rozprávke Z pekla štěstí 2 (2001). 
 
Zdroj a foto: SITA

- - Inzercia - -