Dnes je piatok, 19.apríl 2019, meniny má: Jela
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

KDE BOLO, TAM BOLO... Bratislava sa zmenila na rozprávkovú krajinu

jún 15, 2015 - 16:25
4. ročník rozprávkového festivalu KDE BOLO, TAM BOLO... ovládol uplynulý víkend centrum hlavného mesta. Svet detí a dospelákov spojilo 14 interaktívnych workshopov a početné sprievodné aktivity. Prostredníctvom nich chceli organizátori návštevníkom ukázať, že hrať sa môžeme všetci, bez ohľadu na vek či hendikep. Čarovná tvorivá atmosféra, farby dúhy, ale hlavne detský smiech a radosť sa tak stali ústredným motívom tohto víkendu.
Usporiadatelia zorganizovali festival už po štvrtý raz v snahe tvorivými aktivitami čo najviac priblížiť život dospelých ich ratolestiam. Ako nástroje si vybrali výtvarné umenie, fotografiu, hudbu, módu, ale i samotnú reč tela a chuťových pohárikov. Ústredným motívom tohto ročníka bolo dielo autoriek Kataríny Kerekesovej, Kataríny Molákovej a Alexandry Salmely: Mimi a Líza, ktorého nosnou témou je tolerancia a stieranie hraníc, predsudkov voči postihnutým, chorým, hendikepovaným a tvorba mostov porozumenia. 
 
„Som vďačná deťom, že aj tento rok priviedli svojich rodičov, odložili ich do rodičovského kútika a pomohli nám vytvoriť úžasnú atmosféru nabitú inšpirujúcou energiou. Našou snahou bolo ukázať im, že sny a fantázia nepoznajú bariéry a sú vlastné všetkým – zdravým, chorým, deťom aj dospelým,“ hovorí riaditeľka festivalu Broňa Tarnócy.
 
 
Hlavné námestie v Bratislave sa premenilo na rušný úľ detského džavotu a radosti, v ktorom jedna aktivita striedala druhú. Deti sa obliekali do vlastnoručne vyrobených kostýmov bratislavských strašidiel, maľovali prstami, fotili, pripravovali maškrty a komponovali hudbu. Kreativite sa tento víkend medze nekládli a výsledné diela si vyslúžili obrovský potlesk pri záverečnom defilé. „KDE BOLO, TAM BOLO... je oslavou detskej kreativity a fantázie, ktorá je jednoducho nevyčerpateľná. Pre nás dospelých je neoceniteľným zdrojom inšpirácie. Je osviežujúce, občas sa vrátiť do sveta fantázie a som rada, že som opäť mohla zažiť skvelú atmosféru, ktorá tu vládla,“ zhodnotila návrhárka Dana Kleinert. 
 
Na festivale ste mohli stretnúť mnohé známe tváre. Po minuloročnom úspechu hudobného workshopu si festival nenechala ujsť ani speváčka Lucka Lužinská s hudobníkmi Borisom Čelárom a Ramim Shaafim. „Bezprostredné reakcie detí na hudbu a ich radosť z toho, že objavili niečo nové, sú neoceniteľné. Hudba je najprirodzenejšia forma ľudskej komunikácie, a ak sa s ňou stretávame od útleho detstva, môže nám zmeniť život. Na festivale KDE BOLO, TAM BOLO... sme do rytmickej interakcie zapojili aj nepočujúce detičky, ktoré vnímajú hudbu trochu inak, a to prostredníctvom vibrácií. Popri komponovaní, spievan či skúšaní netradičných hudobných nástrojov sme si spoločne užili neuveriteľný kopec zábavy,“ hovorí Lucia Lužinská.
 
Festival KDE BOLO, TAM BOLO... dosiahol po dvojdňovom maratóne zábavy očakávaný výsledok. Farebná zmes aktivít a tvorivý proces priniesli účastníkom mnohé nezabudnuteľné chvíle, hru, pohodu a najmä dobrú náladu. „V každom z nás je kus dieťaťa. Festival KDE BOLO, TAM BOLO... je preto ideálnou príležitosťou pre deti aj rodičov stráviť voľný čas v príjemnej atmosfére, naučiť sa nové veci a stretnúť veľa zaujímavých ľudí na jednom mieste, čo sa potvrdilo aj tento rok. Okrem toho je výnimočný tým, že citlivým a kreatívnym spôsobom spája svety nepočujúcich a počujúcich detí a rúca akékoľvek bariéry,” hovorí za generálneho partnera Telekom Tatiana Švrčková.
 
 
Do tohtoročného festivalu KDE BOLO TAM BOLO sa zapojili:
 
Roman Juraško, Pinďo, Lucia Hablovičová, speváčka Lucia Lužinská a hudobníci Boris Čellár a Rami Shaafi, umelecký maliar Róbert Hromec, módne návrhárky Zlatica Hujbertová, Dana Kleinert, Monika Vontszemuová a Petra Kubíková, významné architektonické ateliéry ARCHITEKTI, Architekti Šebo Lichý, Element ateliér architektúry, Hantabal Architekti, KLEINERT Creative House a Ľubomír Závodný, šéfkuchár Jaro Žídek, fotografky Jana Hrdličková a Dana Sládeková, finančníčka Marcela Hrubošová ako aj Janette Motlová a Andrea Haršányová.
 
Festival KDE BOLO, TAM BOLO... sa konal pod záštitou primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, starostu Bratislavy - Staré Mesto Radoslava Števčíka a Vladimíra Greža, riaditeľa BKIS. Zároveň je súčasťou festivalu Bratislavské kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2015. 
 
Zdroj a foto: KDE BOLO, TAM BOLO, facebook

- - Inzercia - -