Dnes je utorok, 18.február 2020, meniny má: Jaromír
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Keď nemám inšpiráciu, vykúpim kvetinárstvo

máj 03, 2012 - 17:19
Aj vychytený módny návrhár Fero Mikloško má chvíle, keď sa mu menej darí a prezradil, že v začiatkoch svojej kariéry dokonca uvažoval, že by sa radšej mal asi normálne zamestnať a zanechať neisté povolanie návrhára. Ak by sa však vtedy rozhodol vzdať, určite by dnes neoslavoval pätnásť rokov svojej vlastnej značky na trhu.


„Aké boli moje najťažšie rozhodnutia? Nemal som ťažké chvíle, mal som jedine jasný cieľ, teda ešte ho mám stále pred sebou,“ hovorí známy módny návrhár Fero Mikloško pri malom obzretí sa späť. A prečo? V týchto dňoch totiž jeho módna značka, ktorá nesie i jeho meno, oslavuje pätnásť rokov na slovenskom vrchole módnej tvorby. Mnohí o ňom hovoria, že je guru slovenskej módy, a potvrdzujú to i mnohé známe dámy, ktoré sa najprv snažia dostať na zoznam jeho zákazníčok a až potom prijať pozvánku na najprestížnejší ples na Slovensku.  Nuž, a ak treba navrhnúť jedinečné šaty pre nejakú televíznu šou, povie sa Fero Mikloško, veď určite to bude niečo zaujímavé, pikantné a osobité, čo pritiahne k obrazovkám divákov a zdvihne sledovanosť. Kabelky či šperky tiež hrdo ukazujú ženy na verejnosti, ak sú od neho, je to vstupenka do módneho sveta. „Voľte šaty po zem, nie po členok, Trendy podľa Fera Mikloška, Jesenná elegancia podľa Fera Mikloška...“ hlásajú módne časopisy a je viac než jasné, kto na Slovensku diktuje módu. A ak sa k tomu pridajú slávne tváre ako Dara Rolins či Adela Banášová, nikto už nepochybuje o dobrom vkuse.


Tvoril aj z nemožného
A ten jasný cieľ? Fero Mikloško chcel byť vždy módnym návrhárom, už na základnej škole sa videl v tejto profesii, fascinoval ho svet vymýšľania originálnych šiat. Módna tvorba ho očarila na strednej umeleckej škole so zameraním na kroje a kostýmy a profesionálne sa jej začal venovať po jej skončení. Nikdy o sebe nezapochyboval. „Krok späť neprichádzal do úvahy, to by som sklamal najmä sám seba. Určite boli aj chvíle, keď som si povedal, či sa radšej niekde nezamestnám, ale všetko sa dá prekonať, ak sa chce,“ tvrdí Fero Mikloško. Po dvadsiatich rokoch v módnom biznise, alebo skôr na jeho vrchole, hovorí, že dostať sa tam bolo náročné z hľadiska doby, v ktorej začínal. Nuž, pred dvadsiatimi rokmi sa pulty v obchodoch s metrážovým textilom určite neprehýbali pod takým výberom, ako je dnes, a jazykovedci význam slova haute couture príliš neskloňovali. „Nebolo tu veľmi z čoho vyrábať a kreovať, tak som musel prvé šaty realizovať z dostupných materiálov, síce menej kvalitných, ale o to viac som sa musel snažiť urobiť z toho čo najlepšiu vec,“ spomína módny návrhár.


Bez kritiky to nejde
Za prelomové obdobie v kariére považuje otvorenie prvého salónu v centre hlavného mesta, samozrejme, so svojou vlastnou módnou značkou. Po pár rokoch tak mal už dve prevádzky, módny ateliér, kde tvoril originálne modely a veci na zákazku, a druhou bol butik s modelovou konfekciou a doplnkami. „V našich končinách to u návrhárov nebýva bežné,“ vysvetľuje Fero Mikloško. Mať dva butiky s vlastnou značkou, riadiť ich i ľudí a zároveň aj tvoriť zrejme nebolo pre kreatívneho umelca najľahšie. „Skutočne, po desiatich rokoch som sa rozhodol, že chcem tvoriť a nemať starosti s chodom týchto prevádzok. Preto som si zariadil reprezentatívny ateliér, kde ma navštevujú moje klientky, ale zároveň je prístupný aj verejnosti,“ hovorí. Na otázku, či vôbec taký známy návrhár dostáva kritiku a ako ju prijíma, so smiechom odpovedá, že určite nikto neobľubuje, keď ho kritizujú. „Bez konštruktívnej kritiky by sa však nedalo pracovať a nemalo by vás čo poháňať dopredu,“ dodáva.      


Chcem dotiahnuť modely do dokonalosti
Je známe, že ateliér Fera Mikloška navštevujú mnohé vážené dámy s prestížnymi požiadavkami. Stala sa známemu návrhárovi aj nepríjemná situácia, keď hrozilo nedodržanie termínu a za dverami bola nahnevaná dôležitá zákazníčka, čo vtedy robiť? „Občas sa stane, že sa veci menia, alebo sa posúva termín, prípadne na poslednú chvíľu treba ešte nejaké zmeny. Vždy sa však nájde profesionálne riešenie, ktoré splní očakávania zákazníčky,“ odpovedá nepochybne profesionál jeho mena. V rámci svojej kreatívnej práce musí vymýšľať a používať nové veci, detaily, farby, strihy, látky... Hovorí sa však, že umelcov inšpirujú všetky veci naokolo, vrátane silných momentov v súkromnom živote, ktoré prenášajú do tvorby. „Inšpirujú ma pekné veci okolo mňa, rád používam na modeloch všetko, čo sa dá hoci len trocha skombinovať, baví ma, keď môžem vo finále ešte stále čo-to odoberať alebo pridávať, aby som model dotiahol do dokonalosti. Súkromné veci neprenášam do práce a ani do tvorby,“ jednoznačne tvrdí módny návrhár. Čo však, ak už nie je čo preniesť do tvorby? „Stáva sa mi, že sa inšpirácia niekedy nedostaví, vtedy musím úplne vypnúť a zamestnať sa niečím iným. Napríklad presádzam kvety na terase alebo vykúpim kvetinárstvo,“ prezrádza so smiechom.
Hovorí sa o ňom ako o extravagantnom návrhárovi, ale on tvrdí, že sa síce stále cíti mladý a plný elánu, ale určite sa nepovažuje za extravagantného. Sľubuje však, že nápaditý nepochybne bude na blížiacich sa Bratislavských módnych dňoch, ktoré budú nielen miestom konania jeho exkluzívnej módnej prehliadky, ale i prvou oslavou pätnásteho výročia značky Miklosko Fashion Design.
   


Autor: Anna Bočková
Foto: Archív MFD

- - Inzercia - -