Dnes je utorok, 25.jún 2019, meniny má: Olívia, Tadeáš
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Klaun s uboleným srdcom

august 27, 2014 - 12:58
Dvadsaťpäť rokov sme sa stretávali v Slovenskom rozhlase a po celý čas som ho vnímala ako rozsievača dobrej nálady. Bola ho doslova plná chodba, pravidelne zabával svojich hereckých kolegov počas nahrávania. Až keď som po jeho náhlej smrti pred šiestimi rokmi písala medailón do knihy, poznala som skutočného MICHALA DOČOLOMANSKÉHO, nesmierne citlivého a zraniteľného človeka. „Aj preto nechcel poslednú rozlúčku v divadle, lebo nechcel, aby tam prišli vyplakávať a spomínať tí, ktorých on nemusel,“ šokovala ma v rozhovore herečka OĽGA ŠALAGOVÁ, ktorá sa s naším slovenským Gérardom Philipom poznala z kolegov pravdepodobne najdlhšie...
S Michalom Dočolomanským ste sa poznali od detstva. Kde konkrétne ste sa stretli?
Mala som asi 13 – 14 rokov, Mišo o rok viac a stretli sme sa na gymnastike v Slávii Vinohrady, kam som chodila dvakrát týždenne. On tam dochádzal z Jura pri Bratislave, kde v tom čase bývali. Už vtedy žiaril a bol organizačný talent, no nikdy sa nepresadzoval. Už vtedy som vnímala jeho krásny nosný hlas. Gymnasti boli urastení muži, ale Mišo medzi nimi vynikal. On mal skrátka auru. 
 
Prešiel nejaký čas, ty si absolvovala gymnázium, on sa vyučil v Česku za automechanika, no už v detstve sa javil ako veľký talent a údajne tancoval takmer na všetkých vystúpeniach v obci... 
Stretli sme sa znova na Vysokej škole múzických umení, kam som prišla študovať herectvo, rovnako ako Mišo. Bol žiak Andreja Bagara, o ktorom bolo známe, že prijíma na školu aj tých, ktorí nemali maturitu. U neho bol dôležitý talent. A ten bol u Miša nesporný. V tom čase robil s mojím neskorším manželom Milanom Dubovským a Borisom Droppom jeden z prvých muzikálov Dundo Maroje. Bola to skvelá komédia z Dubrovníka, kde bol Mišo dokonalý. S týmto muzikálom išli napríklad na festival do Walesu a vyhrali ho. Keď svoj všestranný talent doslova rozbalil v muzikáli Na skle maľované, ktorý Milan Dubovský prepísal za šesť týždňov z jednej doslova šuchotavej platne, ktorú kúpili v Poľskom kultúrnom stredisku, prejavil sa zároveň aj ako citlivý človek. Po premiére sa pýta Milana: „A čo si ty nebol na premiére?“ A môj muž na to: „No mňa nikto nepozval.“ A Mišo skríkol: „A že vraj Národné divadlo!“ On sa veľmi hneval na takéto, pre neho zásadné veci. K ničomu nebol ľahostajný. Jeho sa dotýkali aj urážky a bolesti tých druhých. 
 
Ako to, že vstúpil do komunistickej strany?
Donútili ho. Po roku 1971 lanárili do strany mladých ľudí, najmä známych umelcov. Keď som odišla z Nitry porodiť svojho prvého syna a vstup do strany ma takto minul, stretli sme sa a vtedy mi to spomínal. Musel to byť riadny tlak, keď ho napokon dostali. No paradoxne sa z neho potom stal najväčší bojovník proti komunistom, ktorí ho z tej strany aj vylúčili. Iní by skončili aj v divadle, no Mišo bol taký dobrý a populárny, že si to komunisti jednoducho nedovolili. 
 
Ty si ako herečka neoľutovala, že si, i keď po revolúcii, vstúpila do politiky, keď si prijala funkciu štátnej tajomníčky na ministerstve kultúry?
Ako herečka áno, lebo som prišla o veľa, ako človek nie. Veľa som sa naučila a stretla aj úžasných ľudí, no spoznala som aj druhú stranu mince. Neuveriteľnú chamtivosť, a tak som spoznávala aj doslova krysy v ľudskej koži. Vydržala som to až dovtedy, kým na mňa nepripravili atentát, lebo veľa ráz som udrela klinec po hlavičke, čo sa tým, o ktorých som hovorila, pochopiteľne nepáčilo.
 
Z divadla si odišla dávno, ďalej si však pôsobila v dabingu, no dlhšie si sa neobjavovala ani na televíznej obrazovke, až nedávno v seriáli Ochrancovia, kde si hrala učiteľku. Chystáš vari herecký návrat? 
V novembri by mala byť premiéra hry Najstaršie remeslo, ktorú na Novej scéne skúšame s Ľubom Paulovičom. Ako už názov napovedá, bude z nevestinca, a tam sa so mnou objavia herečky Mária Kráľovičová, Maja Velšicová, Libuša Trutzová, Oľga Zöllnerová, Eva Mária Chalupová, Milka Zimková... Viac-menej herečky, ktoré podobne ako ja zmizli z televízie. 
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
ALENA HORVÁTHOVÁ-ČISÁRIKOVÁ
Foto: TV JOJ, Nová scéna, Peter Procházka a archív

- - Inzercia - -