Dnes je nedeľa, 16.jún 2019, meniny má: Blanka, Bianka
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Kozmetika v jeseni: Zmeňte krémy

november 28, 2014 - 12:17
Sychravé jesenné počasie si vyžaduje špeciálne ošetrenie pleti. Čo by ste mali zmeniť vo vašom kozmetickom kufríku?
Čo potrebujete? 
- Ľahké fluidy nahraďte hustejším krémom.
- Krém má obsahovať viac vitamínov A, E, minerálov, koenzýmu Q10, kolagénu, glycerínu.
- Vyberajte revitalizačné krémy.
- Nočný krém by mal obsahovať hydratačné zložky.
- Pod mejkap používajte bázy, ktoré vyhladia nedostatky. 
- Vyberajte si jemné čistiace peny a mlieka.
- Výživné masky dvakrát týždenne z olív.
 
Čo už odložte?
- Tonizačnú vodu s obsahom alkoholu, ktorá pleť iba zbytočne vysušuje.
- Krém nemusí mať ochranný faktor, ale mejkap by ho už mal mať.
- Pílingy a obrusovanie citlivej pokožky už v jeseni pleti neprospieva. 
 
Suchá pleť
Dámy so suchou pokožkou v chladnom počasí doslova trpia. Zima a vietor na tvári pália a výsledkom je červená, podráždená a poriadne vysušená pleť. Základom je pleti dodať vlhkosť. Hydratačné krémy by mali byť vo vašej povinnej výbave. Musia obsahovať mastnejšie zložky a vitamíny A a C. Výživné sú krémy s obsahom púpalkového oleja pre obsah esenciálnych kyselín, mandľového alebo jojóbového oleja. Upokojuje ju aj krém s obsahom nechtíka  a aloe vera. Zamerajte sa na tie najjemnejšie krémy na citlivú pokožku s obsahom lipidov alebo už konkrétne hypoalergénne krémy. Sú neparfumované a bez konzervačných látok a obsahujú termálnu vodu. Príliš veľa chémie suchej pokožke škodí. Paradoxne jej škodí aj voda, ktorá ju viac vysušuje, a mydlo. Na jej čistenie používajte micelárne vody a do kúpeľa si pridávajte olejčeky.  
 
Mastná pleť
Príliš mastné krémy nie sú pre vás to pravé, hoci sa odporúča ich používať v chladnom období. Nepoužívajte však nadmerne ťažké krémy, ale zamerajte sa na ľahké hydratačné v gélovej alebo krémovo-gélovej konzistencii. Neodporúča sa ich aplikovať krátko pred odchodom von, aby hydratačné zložky nezreagovali s chladom. Krém postačí naniesť 15 minút skôr. Krém so sťahujúcim účinkom zároveň chráni mastnú pleť, aby cez jej rozšírené póry neprenikali nečistoty. Keďže mastná pokožka lepšie znáša chlad, postačíte si so sérom v kombinácii s denným hydratačným krémom. Ten by mal obsahovať aloe vera ako upokojujúcu a hojivú zložku a zinok na reguláciu kožného mazu. 
 
Zmiešaná pleť
Ak máte suchú pokožku iba na niektorých miestach, nepoužívajte mastné krémy určené na suchú pleť. Zbytočne budete premasťovať miesta, ktoré to vôbec nepotrebujú. Vyberajte si krémy určené na normálnu až suchú pokožku s obsahom vitamínu E, výživné sú i tie, ktoré obsahujú napríklad bambucké maslo. Aloe vera hydratuje zmiešanú pleť aj v nepriaznivom počasí. Vhodné sú aj krémy s kyselinou hyalurónovou a nočné krémy s ružovým olejom, ktoré sú ideálne v zimnom období aj na citlivú a suchú pleť. Do krémov sa tiež pridáva azulén ako protizápalová a upokojujúca zložka.
 
Normálna pleť
Je svieža, pružná, nemá mastné ani suché miesta. Jej ošetrenie je najmenej komplikované, ale ani taká sa neubráni vplyvom škodlivín z prostredia a zmenou teplôt. Pre chladné obdobie platí mastnejší a hutnejší krém s obsahom vitamínov A a E, ktoré chránia pred nepriaznivým vonkajším prostredím. Prehnané používanie a striedanie krémov môže narušiť rovnováhu tejto ideálnej pleti.  
 
ANNA ŽILKOVÁ
Foto: Thinkstock

- - Inzercia - -