Dnes je štvrtok, 27.jún 2019, meniny má: Ladislav, Ladislava
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Sex a mozog spolu súvisia

marec 28, 2010 - 15:37
Koniec svalnáčom, na trón sexuálnych bohov nastupujú okuliarnatí! Najnovšie sociologické výskumy totiž prichádzajú s názorom, ktorý úplne popiera všetky stereotypy. Kvalita sexu vraj nezávisí od živočíšnosti vášho milenca, ale od jeho intelektuálnej úrovne.

Maja je vo svojich 29 rokoch stále šťastne nezadná, no jej skúsenosti s mužmi rôznych typov sa snáď ani nedajú zrátať. Maja sa netají tým, že jej často ide iba o sex. Za partnerov si vyberá hlavne zaujímavých mužov, ktorí vykazujú isté známky inteligencie, no pokiaľ ide len o zážitok na pár nocí, niekoľkokrát neodolala ani pokušeniu pomilovať sa s prototypom živočíšneho milenca. Najradšej spomína na istého mladého hokejistu. „Mal pevnú riťku a stehná širšie než ja – to ma nesmierne vzrušovalo,“ hovorí typicky žensky zaoblená Maja. „Okrem toho športovci sú najlepší vo svojej výkonnosti. Žiaden chlap nemal takú výdrž. Držal ma na rukách a v stoji do mňa búšil asi 20 minút akoby som vážila 10 kíl. Sex nemal chybu, len dotyčný nesmel začať rozprávať,“ hovorí bez okolkov.

Drevorubač vs. pán profesor
Maja nie je jediná, ktorá podľahla všeobecne prevládajúcemu názoru, že kvalitný sex ide skôr ruka v ruke so živočíšnym typom muža než s jedincom vysokého intelektu. Prototypom živočíšneho milenca je napríklad drevorubač, hokejista, osobný strážca , jednoducho „samec“ so širokými ramenami, úzkymi bokmi, vypracovaným bruchom a svalnatými stehnami. Vďaka svojim sexi proporciám všeobecne evokuje sex ako z ríše snov – vášnivý, divoký, náruživý. Je to sex, počas ktorého sa vníma iba sex. Od živočíšnych typov mužov s vypracovaným telom, ale zato s trochu zaostalejším intelektom, sa vlastne ani nič iné nečaká. Taký je stereotyp.

Na druhej strane sú zase mužom s nadpriemerným intelektom automaticky priradené podpriemerné schopnosti v posteli. Predpokladá sa, že sú málo vášniví, málo animálni a príliš strnulí. A to iba preto, že nerúbu stromy v lese ani neopravujú autá, ale väčšinu času trávia medzi knihami a chýbajú im vyrysované svaly. Novodobé sociologické výskumy z Anglicka sa však dávno zaužívané stereotypy snažia vyvrátiť. Podľa odborníkov z prestížnych univerzít živočíšnosť milenca kvalitu sexu vôbec neovplyvňuje. Ani svaly nie. Tisícky respondentov v rozhovoroch skôr priznávajú, že radšej spomínajú na kreatívnych milencov než na tých výkonných.

Živočíšnosť v prírode

Pravdou je, že tak často ospevovaný živočíšny sex, ktorý ma vzor v pudovom správaní zvierat, nie je práve vrcholom kreativity. Britská biologička Olivia Judson, autorka knihy o sexuálnom správaní živočíchov Sexuálna poradňa dr. Tatiany pre všetky živé stvorenia, napríklad tvrdí, že živočíšny sex je možno účelný, chýba mu však nápaditosť, ako ju v spojení so sexom chápe ľudský jedinec. Okrem šimpanzov totiž všetky zvieratá praktizujú sex len za účelom rozmnožovania.

Dlhé a tvorivé býva v prírode len tzv. dvorenie, počas ktorého sa jedinci predvádzajú, čo všetko dokážu. Samička si totiž musí vybrať toho najlepšieho samčeka, ktorý potomstvu dá tie najlepšie gény. Samotný sex však už býva veľmi rýchly a veľmi málo komplikovaný. A takáto kombinácia človeku možno vyhovuje pri občasných rýchlovkách, ťažko by ho však takýto sexuálny život dokázal uspokojiť dlhodobo.

Tušil to aj Maupassant
Predstava, že raz príde vyrysovaný muž, akoby z mramoru vytesaný samotným majstrom Michelangelom, pevne vás zajme do svojho širokého náručia, chytí za vlasy a pomiluje sa s vami kde sa mu zapáči a ako sa mu chce, je viac než lákavá, no zavádzajúca. Nie je totiž pravda, že dostatok horúceho a chlipného sexu si užijete len s bezmozgovým atlétom. Kreativita a intelekt sú v pohlavnom živote ľudí určite dôležitejšie než vrodená živočíšnosť.

Veril tomu už aj francúzsky spisovateľ Guy de Maupassant. Práve on zdôrazňoval, že len muž, ktorý používa mozog, môže byť skvelým milencom. „Kvalita sexu závisí od zdatnosti mozgu,“ vyhlásil doslova. On sám sa vraj považoval za veľmi kvalitného milenca – tvorivého, nápaditého a plného fantázie. Muži bez bystrého intelektu vraj v posteli stoja za deravé vrece, pretože im chýba invencia i fantázia. A dnes slová dávno mŕtveho umelca potvrdzujú aj moderné výskumy.

Intelektuáli bez predsudkov
Muži, ktorí dokážu používať mozog a aj ho používajú, sú logicky naozaj nápaditejší a tvorivejší. Neinšpirujú sa len pornofilmami, ktoré príliš kreativity neprinášajú, ale sú schopní prísť s niečím i sami. Okrem toho je dokázané, že ľudia s vyšším vzdelaním a vyšším IQ majú v priemere podstatne menej predsudkov, čo sa v sexe môže javiť ako pozitívne hneď v niekoľkých smeroch. Napríklad sú zvedavejší, prístupnejší, otvorenejší, a teda ochotnejší experimentovať.

Navyše dávajú väčší priestor ženám než vlastným potrebám. V jednoduchšom preklade to znamená asi toľko, že intelektuála skôr nahovoríte na sex v trojici alebo menšiu swingers párty než gorilu, ktorá pravdepodobne ani význam slova swingers nepozná. Takisto lesbický úlet s kamoškou vám skôr odobrí priateľ vzdelaný a rozhľadený než zadubený drevorubač.

Umelec pred hokejistom
K záveru, že s inteligentmi je to ozaj lepšie, nakoniec došla aj skúsená Maja. Sama priznala, že s výkonným hokejistom ju to bavilo, len pokým nezačal rozprávať. Hneď ako sa hráč prvej ligy zamiloval a od svojej milenky začal požadovať, aby s ním voľný čas trávila aj ináč ako v posteli, Maja musela utiecť. Primitívne debaty s hokejistom ju buď nudili alebo iritovali a sexi športovca v jej očiach okamžite premenili na trápneho zúfalca. A to už nezachránili ani posteľové výkony hodné olympionika. Navyše Maja na opis sexu s hokejistom nikdy nepoužila iné slovo než „výkonný“. Ani zďaleka to nebol sex, ktorý by mohla označiť ako famózny, nezabudnuteľný, neopakovateľný.

Takýto zážitok sa jej skôr vynára pri spomienke na iného muža, študenta umeleckej školy: „To bol jednoznačne najkrajší sex v mojom živote a žiaden sa mu nevyrovná. V prvom rade som bola veľmi zamilovaná a tým chalanom úplne očarená. Nie jeho výzorom, ale celkovo jeho osobnosťou a charizmou. V druhom rade to bolo niečo, čo len tak nezažijete. Kým do mňa vnikol, dlhé hodiny sme sa len navzájom dotýkali, hladil ma lupeňmi kvetov, dráždil ma na miestach, o ktorých som predtým ani netušila, že sú také citlivé, dýchal mi na kožu, spoznával tak každé miesto... Vnikal do mňa pomaly, postupne, napínal ma, a keď sa konečne vo mne udržal, netrvalo ani minútu, aby som vybuchla.“

Preferencie určitého typu milenca v konečnom dôsledku závisia od toho, čo práve chcete. Ak to má byť horúca noc, je lepšie zajatie v náručí hruďnatého muža s neobmedzenou výkonnosťou, ale ak hľadáte niekoho, s kým sa nemáte nudiť ani po desiatich rokoch, či už v posteli alebo mimo nej, určite sa radšej poobzerajte po niekom, kto nemá v hlave prázdno. A ktovie, možno narazíte na ohrozený druh jedinca, ktorý je kombináciou obidvoch tipov – nesmierne sexi inteligent. Ak ste si istá, že nepozeráte na hollywoodsku hviezdu na plátne v kine, chyťte sa ho, dobre strážte a už nikdy nepustite!

 

Živočíšnosť u žien
Podobný názor, že živočíšne tipy sú v posteli lepšie, platí aj na ženy. A takisto aj na ženy platí výskum, ktorý tento zaužívaný stereotyp vyvracia. Tmavovlasé, opálené divošky s hranatými črtami a nespútanou povahou možno dokážu milenca znásilniť pri každej príležitosti a strhávanie košele, škrabance na chrbte, nejaké facky a údery bičíkom možno pre muža predstavujú splnenie najtajnejších erotických fantázií, avšak z dlhodobejšieho hľadiska, ako ukázali rôzne ankety medzi mužmi od 18 do 60 rokov, vraj väčšina mužov skôr ocení menej živočíšnu, no viac kreatívnu milenku. Takú, ktorá sa stále nestará len o svoje uspokojenie, ale občas zabudne na svoje potreby a snaží sa len o to, aby „urobila“ svojho chlapa. A takú, ktorá zároveň pravidelne prichádza s iným prekvapením.

„Predstava, že raz príde vyrysovaný muž, akoby z mramoru vytesaný samotným majstrom Michelangelom, pevne vás zajme do svojho širokého náručia, chytí za vlasy a pomiluje sa s vami kde sa mu zapáči a ako sa mu chce, je viac než lákavá, no zavádzajúca.“

Autor: ZUZANA GREIZINGEROVÁ
Foto: Isifa

- - Inzercia - -