Dnes je piatok, 28.február 2020, meniny má: Zlatica
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Mám vlastnú filozofiu, ako žiť zdravo

august 21, 2013 - 21:41
Popredná džezová speváčka LUCIA LUŽINSKÁ je aj výbornou herečkou a autorkou úspešných hudobných projektov. Už niekoľko rokov sa venuje zdravému životnému štýlu, ku ktorému vedie aj svoju dcérku Améliu. Mnohí by jej mohli vyčítať, že žiť zdravo je v dnešnej dobe priam absurdné. Lucia má však vlastnú filozofiu.
Už dlhší čas sa venujete zdravej výžive a joge. Väčšinou sa pre takú zmenu rozhodnú ľudia, pretože majú nejaký problém. Aká bola vaša motivácia?
Študovala som v Grazi a v škole som bývala od pondelka do štvrtka od ôsmej ráno niekedy až do pol desiatej večer. Vo štvrtok, v piatok a v sobotu som mávala koncerty a v nedeľu som sa učila. Po troch rokoch sa zo mňa stala workoholička, objavilo sa u mňa búšenie srdca, bola som slabá a roztrasená. Potrebovala som nájsť rovnováhu. Rozhodla som sa niečo s tým spraviť. To bolo pred šiestimi rokmi. Zavolala som Freddymu Ayisimu a začala navštevovať jeho kurzy. Prešla som očistnou hladovkou, začala užívať zelený jačmeň a chlorellu, odstránila som z jedálnička nezdravé veci, vypustila všetky lieky a začala výrazne pracovať s dychom. To mi veľmi pomáha pri bolesti a aj ako speváčke.
 
Aké ďalšie zásady máte, pokiaľ ide o životný štýl? 
V živote som mala mnoho nezdravých období, tak hľadám spôsob, ako sa s nimi vyrovnať. Keď som bola dlhšie v Japonsku, trochu som nejaké veci odpozerala. Neviem, či to, čo žijem, je zdravý životný štýl. Len sa snažím so sedliackym rozumom pristupovať k veciam. Ak mi niekto predáva jogurt s tým, že ho môžem mať v chladničke pol roka, tak mi tam niečo nesedí. Keď niekto tvrdí, že zdravé raňajky pre deti sú müsli a v ingredienciách je cukor, tak to je klamstvo. A fascinujú ma ovocné džúsiky, ktoré okolo ovocia ani neprešli. Môj dedko ťažko pracoval a keď sa najedol mäsa alebo niečoho výdatného, tak to dokázal spáliť. Ale my žijeme v konzume a takmer všetku ľudskú prácu nahrádzajú stroje. Mali by sme mať veľa času na fyzické cvičenie, sebazdokonaľovanie a duševné kultivovanie, no stále nikto nemá čas a ľudia sa stretávajú viac na virtuálnej úrovni alebo cez telefón, kultúra, vzdelávanie a šport sú luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť podporovať. To považujem za choré. Konzumujeme viac ako kedykoľvek pred tým a hlúpneme priamo úmerne k tomu. Myslím, že v prírode človek nájde všetky odpovede a zdravý životný štýl je návrat k prírode. 
 
Občas svoje zásady aj porušíte?
Poviem vám príbeh, ktorý mi porozprával mních z Indie. Dostal otázku, čo jedia potulní mnísi, keď nemôžu jesť mäso. Povedal, že to funguje tak, že prídu pred dom a zatlieskajú so slovami: ,,Matka, som hladný!“, ale nepovedia: ,,Som hladný a som vegetarián“. Jednoducho prijmú to, čo im je ponúknuté. Človek musí občas porušiť zásady, bez toho to nejde. Ale asi je dôležité urobiť to čo najmierumilovnejšie voči sebe aj ostatným. A musím priznať, keď idem k rodine na dedinu, kde viem, z čoho je jedlo uvarené, doprajem si aj veci, ktoré bežne nejedávam.
 
V bežných stravovacích zariadeniach je nemožné dať si napríklad bezlepkové alebo špaldové pečivo a bezlaktózové mlieko. Nehovoriac o bio ingredienciách. Ako riešite takéto situácie?
Ak musím jesť v reštauráciách, vyhľadávam tie s podobnou filozofiou. A vďaka bohu, už také vznikajú aj na Slovensku. Sú drahšie, ale nejeme predsa kvôli množstvu, ale kvôli nutričnej výdatnosti. Keď je zle, tak to väčšinou vyriešim ryžou a naparenou zeleninou, volím najmenšie škodlivé dôsledky.
 
Máte dvojročnú dcéru Améliu a k zdravému životnému štýlu vediete aj ju. Nebojíte sa, čo bude, keď pôjde do škôlky a školy? 
Vyhýba sa bielej muke a bielemu cukru. Špaldový kváskový chlieb jedáva a tiež rôzne ovocie a sušené plody, ktoré majú cukru dosť. A cukor sa predsa nachádza aj v obilí, zemiakoch a ryži. Amélia je prirodzené potraviny a výraznú prevahu majú rastlinné. Neje stužené tuky a glutamány. Predpokladám, že občas sa jej za mojím chrbtom čosi ujde, takže sa pomaly zoznamuje. Poznám ľudí, ktorí tak vychovávajú svoje deti a dokázali nájsť škôlky priateľsky naklonené zdravému stravovaniu a tvorivosti. A verím, že keď pôjde do školy, už bude v tejto oblasti viac uvedomelosti.
 
Viac sa dočítate v týždenníku Slovenka!
 
Autor: Alexandra Okálová
Foto: archív

- - Inzercia - -