Dnes je sobota, 23.február 2019, meniny má: Roman, Romana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Mama chcela, aby sa stal kňazom

marec 09, 2013 - 12:13
Vedeli ste, že Marián Labuda (68) bol už od malička veľkým zabávačom a vtipnými scénkami bavil celé svoje okolie? Jeho mama však mala pre neho vysnívané celkom iné povolanie, ako je herecký chlebíček, ktorým si umelec zarába dodnes. Chcela, aby sa jej syn vydal na cestu kňaza, čo sa nakoniec predsa len nestalo a publikum sa môže dodnes kochať výkonmi vynikajúceho herca.

 

Herec Marián Labuda pochádza z malebnej obce Hontianske Nemce. Jeho otec bol krajčír a spolu s  mamou obchodovali s oblečením. Malý Marián pochádzal z troch súrodencov. Už od detstva mal v sebe sklony zabávať okolitý svet. Svojím talentom bavil už spolužiakov v materskej škôlke počas rozlúčkovej slávnosti. „Pamätám sa, že otec mi zbil takú drevenú debničku, akú mávali tí vtedajší takzvaní lacní Jožkovia, ktorí predávali všelijaké taľafatky-zrkadielka, hrebene, píšťalky... A ja som tam s tou debničkou chodil a predvádzal toho lacného Jožka. Všetky mamičky sa váľali od smiechu,“ prezradil pre knihu rozhovorov s Jánom Štrasserom. Jeho mama však mala pre svojho syna vyhliadnutú celkom inú budúcnosť. „Mamka chcela, aby som šiel za kňaza. Aj meno mi dala podľa banskobystrického biskupa Mariána Bláhu,“ ozrejmil umelec, ktorý sa stal nakoniec iba miništrantom.
 
Lákala ho archeológia
 
Samotný umelec v detstve túžil stať sa archeológom.
Keď bol vraj zakladateľ slovenského múzejníctva Andrej Kmeť tridsať rokov farárom  v susednej dedine Chyžište, vykopal starú dedinu a robil aj v záhrade u Labudovcov. Malý Marián vždy vykopal nejaké kosti a všelijaké predmety z husitských čias a vtedy sa vraj zamyslel, že by bolo zaujímavé venovať sa takémuto povolaniu profesionálne. Nakoniec však zvíťazilo herectvo, ktoré bolo silnejšie napriek tomu, že archeológiu si napísal na prihlášku ako druhú školu.
 
Nechceli ho pustiť na herectvo
 
Keďže hercov otec bol úspešný obchodník, ktorému sa darilo, rodina mala dosť neprajníkov. „Áno a ťahalo sa to aj so mnou. Keď som sa začiatkom šesťdesiatych rokov prihlásil na Vysokú školu múzických umení (ďalej VŠMU), jeden funkcionár od nás mi povedal hrdo do očí, že nevie, či ma tam prijmú, lebo on pravdu povedal, že sme boli súkromníci, že sme tuto v dedine parazitovali a vykorisťovali,“ priznal po rokoch herec, ktorému podobné výstupy určite padli zaťažko. Našťastie ani slová zlomyseľníkov mu nezabránili v úspešnej hereckej kariére.
 
Dančiak sa mu vysmieval 
 
Nie je žiadnym tajomstvom, že Marián Labuda a Stano Dančiak boli dlhé roky kamarátmi. Labuda dodnes spomína, ako si ho jeho spoločník doberal. „Môj otec mal 255-ku, čo bolo potvrdenie, že bol protifašistický  bojovník. Môj kamarát Stano Dančiak sa mi za to celý život smial, lebo môj otec dostal tú 255-ku za to, že šil partizánom trenírky,“ zaspomínal si herec, ktorý celú situáciu s trenírkami aj patrične vysvetlil: „Partizáni sa neraz dostávali do ťažkých bojov a trenírky sú v takýchto prípadoch veľmi dôležité. S plnými trenírkami sa dobre nebojuje. Takže môj otec bol v tomto ohľade veľmi dôležitá postava,“ dodal. 
 
Viac sa dočítate v aktuálnom čísle týždenníka STAR!
 
Foto: archív

- - Inzercia - -