Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Mamičky - nosičky v Tatrách

október 28, 2014 - 23:31
Zbohom kočíkom? Nosenie detí v šatkách je medzi rodičmi čoraz populárnejšie. Nejde pritom o žiadny výmysel dnešnej doby, to skôr mamky a ockovia objavujú stratené inštinkty. Veď už naše prababky nosievali svoje detičky v plachetkách. „Nosenie detí je akýmsi znovuobjavením múdrosti našich predkov,“ hovorí Barbora Vajová, lektorka nosenia detí i mamička zároveň.
Medzinárodný týždeň nosenia detí sa po druhý raz konal aj na Slovensku. Začiatkom októbra sa až v dvadsiatich štyroch mestách stretávali rodičia, ktorí rozoberali rôzne spôsoby či skúsenosti s nosením drobcov v šatkách. „Chceme propagovať nosenie, ktoré je prospešné pre dieťatko i rodičov,“ znel hlavný motív organizátorov. Celá akcia napokon vyvrcholila spoločným pochodom v Tatrách, kde by bol vzhľadom na vysokohorský terén kočík iba príťažou. 
 
Júlia Novotná zo Spiša nosila v šatke až svoje druhé dieťatko. Pri staršom synčekovi nemala odkiaľ čerpať inšpiráciu. „Pri dcérke Terezke som sa rozhodla používať šatku. Kurz viazania detí do babyšatky som absolvovala ešte pred jej narodením. Teraz ju nosievam v šatke denne. Dcérka je spokojnejšia, je to prospešné pre nás obe,“ prezradila. Tento spôsob nosenia si pochvaľuje aj jej manžel. 
Mladej mamičke sa zdá, akoby u nás ešte s nosením detičiek v šatke ešte neboli veľmi stotožnení.  „Podľa mňa je to aj tým, že je na Slovensku málo propagované,“ hovorí Júlia, a pritom naše prababičky inak deti ani nenosili, keďže o kočíkoch sa kedysi príliš nevedelo.  
 
Návrat k skúsenostiam babičiek
Mimochodom, technickú vymoženosť v podobe kočíka zostrojil ešte v roku 1773 záhradný architekt William Kent pre mladého vojvodu. Bol ťahaný kozou. V počiatkoch bol záležitosťou vyššej vrstvy, postupne sa stal dostupný pre väčšinu mamičiek. 
Mladé mamičky sa nosením detí v šatkách vracajú k spôsobu, akým sa nosili deti oddávna. Nosilo sa v odiedzkach, plachetkách, táčkach, zajdách – každý kút na Slovensku nazýval pomôcku inak. V niektorých lokalitách Slovenska bežne nosili deti v látkových pomôckach ešte aj v 70. rokoch minulého storočia. O tom by iste vedeli rozprávať babky či prababky. Dnes tu máme trendové šatky či ergonomické nosiče. 
S prvými novodobými šatkami prišla pred štyridsiatimi dvoma rokmi štvornásobná mamička Erika Hoffmann. „V súčasnosti je ponuka šatiek či ergonomických nosičov skutočne obrovská, až je problém vybrať si. V ponuke sú rôzne materiály, farby, vzory. Tiež sa vyvíjajú spôsoby uväzovania šatiek. Mnohé majú pôvod v krajinách, kde sa dieťa ešte stále nosí, niektoré spôsoby boli vyvíjané v spolupráci s pôrodnými asistentkami, ortopédmi, pediatrami a na veľa spôsobov prichádzajú mamičky samy, keď skúšajú, ako si bábätko uviazať pohodlne, ale zároveň elegantne,“ priblížila Barbora Vajová. 
 
Pozor na správne nosenie 
Podľa zanietených rodičov nosenie v šatke je pohodlné a praktické, no najmä prirodzené. „Dá sa povedať, že nosenie je pokračovaním bondingu, čiže pripútania, a treba s ním začať hneď po pôrode. Ak sa dieťa oddelí od matky, vylučuje sa mu stresový hormón kortizol a dnes vieme, že ten poškodzuje vyvíjajúci sa detský mozog. Nosenie tiež lieči traumu z pôrodu. Posilňuje vzťahovú väzbu k rodičom. Je však aj praktické. Je veľa prípadov, keď rodič s kočíkom má problém dostať sa niekam,“ priblížila Barbora Vajová. 
Samozrejme, pri nosení treba myslieť aj na zdravie všetkých. „Keď hovoríme o nosení detí, máme na mysli zdravé ergonomické nosenie. To musí rešpektovať vývin dieťatka. Pre zdravý vývoj bedrových kĺbov je dôležité správne postavenie nožičiek v takzvanej abdukčno-flekčnej polohe. Teda akoby nožičky boli v tvare písmena M, kde kolienka sú vyššie ako zadoček. Hlavička je fixovaná, najmä u detí, ktoré si ju ešte samy nedržia,“ dodala. 
 
Módne a elegantné
Niektorí rodičia striedajú nosenie dieťatka a kočíkovanie. Iní zas kočík vôbec nemajú. „Niekomu to môže pripadať zvláštne: aha, oni nemajú na kočík! Nosenie dieťatka je v prvom rade o vzťahu medzi dieťatkom a rodičom. Ak by sme sa na to pozerali z hľadiska financií, tak zakúpenie základnej výbavy na nosenie dieťatka vychádza pri dnešných cenách kočíkov oveľa lacnejšie. Samozrejme, existujú exkluzívne šatky z limitovaných sérií, ktoré sú drahé a vyrovnajú sa cene kočíka alebo ju aj prevýšia. Náročnejšie mamičky si kupujú nové a nové šatky, skúšajú šatky s rôznymi prímesami, ktoré majú vplyv na vlastnosti šatky, pohodlnosť nosenia, samozrejme, ak im to domáci rozpočet povoľuje. Sme ženy, takže je to aj o móde a elegancii. Riešia to mamy v Afrike, v USA, v Nemecku a aj Slovenky,“ dodala lektorka nosenia detí. 
Podľa nej o nosení detí v šatke dnes existujú aj odborné štúdie. Či už ide o oblasť ortopédie, pediatrie, neurológie, humánnej etológie, alebo psychológie. Tie potvrdzujú, že zdravé ergonomické nosenie neškodí, dokonca pomáha vývoju kĺbov i mozgu. Môžete sa však stretnúť aj s kritikou, či dohadmi. „Sú to však skôr mýty, keď normou býva separácia dieťatka od matky,“ naznačila B. Vajová. 
 
Týždeň nosenia v Tatrách 
Bodku za týždňom nosenia detí v šatkách dala nedávna akcia v Tatrách. Organizátori vybrali trasu, kde kočík nemal šancu. Zišli sa tu rodičia s deťmi z celého Slovenska. „Stretli sme sa na centrálnom parkovisku na Štrbskom Plese a odtiaľ sme sa spoločne vybrali po Tatranskej magistrále na Popradské pleso. Bolo úžasné vidieť toľko nosiacich rodičov kráčajúcich tatranskou prírodou. Najmladšie dieťatko malo 6 týždňov a najstaršie asi dva a pol roka. Niektoré deti si trasu odkráčali samy, niesli aj bábiky podľa vzoru svojej mamičky. Mnohí turisti sa na nás milo usmievali,“ dodala propagátorka zdravého nosenia detí. Podobné akcie plánujú aj do budúcnosti.
 
JAKUB BARTOŠ
Foto: Dita Fiebigová, Rastislav Péchy, Peter a Veronika Štefúnovci, archív

- - Inzercia - -