Dnes je piatok, 19.apríl 2019, meniny má: Jela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Mamina (nielen) na materskej: Ako ho naučiť správne jesť?

september 08, 2014 - 13:40
Skoro každá mamička to pozná. Behanie za vašou ratolesťou s lyžičkou a s nádejou, že spapá aspoň kúsok. Neustále presviedčanie a hľadanie zámienok len pre jedno sústo. Napokon si uvedomíme, že lyžička aj tak neskončila v ústach ale niekde inde. Ako sa tomu dá vyvarovať?
Ak hneď od začiatku ukážeme, že jesť sa dá všade, dieťa to hneď pochopí. Bude stále v pohybe a my to už nebudeme vedieť zastaviť. Návyk musíme u neho vybudovať už úplne na začiatku. Hneď ako je schopné sedieť samé na vysokej stoličke, musí v nej naozaj sedieť. Dôležité je taktiež miesto. Každí predsa vie, že to miesto je kuchyňa, tam sa jedlo pripravuje a tam by sa malo aj konzumovať. Ukážme teda aj my sami, že vieme jesť pri stole v kuchyni a nedávajme zlý príklad našim deťom. Musíme robiť to, čo kážeme. 
Neviete ale ako na to? Musí sedieť v kuchyni, ale dôležitejšie je aby niečo zjedol. Mám pre vás šesť jednoduchých trikov, ktoré vám zaručene pomôžu.
 
1. Ako som už spomínala, pravidlo číslo jedna je kuchyňa. Áno, iba v kuchyni na stoličke. Nikdy sa nedajte presvedčiť, že teraz ide jeho obľúbená rozprávka a on to musí vidieť.
 
2. Pokým dieťa ešte chováte vy, dajte mu misku s jedom a fľašku s pitím na stôl. Dieťa musí mať pocit, že je priamo zo stola, aj keď ešte nie úplne samo.
 
3. Pri jedení nesmie byť žiadny televízor ani tablet. Jediná vec, ktorú môžete použiť na ukľudnenie sú detské pesničky alebo rozprávky z rádia, no nikdy nie vizuálny obraz.
 
4. Ak nastane situácia, že dieťa sa začne nudiť, nebude chcieť ďalej jesť. Väčšinou to nie je preto, že už nie je hladné, ale preto, že sa mu tam už ďalej nechce sedieť. Vtedy ho treba niečím zamestnať a dať mu do ruky nejakú hračku alebo detskú lyžičku. Začne sa sústrediť na tieto veci a nebude mať za potreby ujsť niekde preč.
 
5. Je veľmi dôležité aby raz za čas s ním niekto jedol pri stole. Dieťa musí vidieť, že jesť spolu je normálne a určite vás bude sledovať. Týmto spôsobom sa bude zdokonaľovať a opakovať po vás stravovacie návyky.
 
6. Veľa ľudí v domácnosti môže byť taktiež problém. Mnoho vnemov spôsobuje, že sa dieťa začne vrtieť na stoličke a všetko iné ho zaujíma viac ako jedlo. Pri jedení musí mať kľud a nikto by okolo neho nemal behať a rušiť ho. Po čase nebude taký zvedavý a nebude ho to vyrušovať. Malé deti chcú však vidieť všetko, takže sa tomu treba aj prispôsobiť. 
 
Martina Rybárová
Foto: Thinstock

- - Inzercia - -