Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Mamy, do práce!

február 22, 2015 - 11:36
Ste mama malých detí, chceli by ste pracovať na kratší úväzok, ale nik vás nechce zamestnať? Alebo by práca aj bola, ale nemáte kam dať deti? Možno práve prišiel váš čas! Šancou pre vás by mohol byť Národný projekt Rodina a práca.
V ostatných rokoch zostáva na Slovensku čoraz viac žiadostí o umiestnenie detí do jaslí a materských škôl nevybavených. Mamy by chceli pracovať, ale nemajú kam dať deti. Pre mnohé z nich je však nedostatok miest v predškolských zariadeniach ten menší problém. Tým väčším je to, že dieťa je pri hľadaní práce hendikep. Zamestnávatelia by najradšej brali skúsené, mladé, ale bezdetné... A chceli by ste pracovať na polovičný úväzok? Čo vám to napadlo?! Darmo to Zákonník práce umožňuje. Flexibilné formy zamestnávania, ktoré by uľahčili zosúladenie práce so starostlivosťou o rodinu, sa u nás využívajú len minimálne. Zatiaľ čo v niektorých západných krajinách pracuje takmer polovica matiek na kratší pracovný úväzok, na Slovensku túto možnosť využíva len asi sedem percent matiek detí do šesť rokov.
Zmenu si vláda sľubuje od Národného projektu Rodina a práca, ktorý mal začať fungovať už v marci a trvať do konca tohto roka. Ak bude úspešný, mohol by pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. 
 
 
Ako to ženám uľahčiť 
Zamestnávatelia, ktorí sa zapoja do projektu, musia vytvoriť nové pracovné miesta pre rodičov detí do 6, resp. 10 rokov. Štát im v prvom prípade bude dotovať platy vo výške deväťdesiat percent reálnej celkovej ceny práce, maximálne do výšky priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Pri zamestaní matiek s deťmi vo veku 6 -10 rokov bude podpora päťdesiat percent. Podmienkou však je uzatvorenie zmluvy na dobu neurčitú. Na novovytvorené pracovné miesto zamestnávatelia nemôžu prijať osobu, s ktorou už majú uzatvorený trvalý pracovný pomer. 
Prostredníctvom projektu budú podporené aj detské kútiky, ktoré vytvoria priamo zamestnávatelia, alebo spolupracujúce organizácie poskytujúce služby starostlivosti o deti. Štát zaplatí kvalifikovaného pracovníka, ktorý sa bude o deti starať, a neinvestičný materiál na zabezpečenie detského kútika, napríklad hračky.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter počíta so zapojením okolo 150 firiem a vytvorením  okolo 1800 pracovných miest, čo sa pri skrátených a delených úväzkoch môže týkať až takmer 5000 osôb.
Zatiaľ nie je jasné, koľko zamestnávateľov a záujemcov o prácu sa v projekte v celkovej sume 23 miliónov eur uchytí. Pretože ide i peniaze z európskych fondov, opäť je vynechaná Bratislava, hoci práve tu je nedostatok miest v predškolských zariadeniach najvypuklejší. Niektorých zamestnávateľov aj ženy zas odrádza skutočnosť, že projekt je platný len do konca tohto roka. To, či budú nové pracovné miesta dotované aj neskôr, nie je zatiaľ isté. 
Tak či tak, je to šanca –  a odvážni sa jej iste chopia.
 
Pripravila: ĽUDMILA GRODOVSKÁ
Foto: Thinkstock

- - Inzercia - -