Dnes je sobota, 20.apríl 2019, meniny má: Marcel
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Prežili by zimu bez pomoci?

január 14, 2011 - 15:07
Ochladenie a mrazy komplikujú život nielen ľuďom, ale aj zvieratám. Snehová prikrývka či tuhý mráz ohrozujú vtáky, ktoré si ťažko hľadajú potravu. Náročné obdobie im môžeme pomôcť prekonať. Nie všetky však našu pomoc potrebujú.

Chorvátske rameno a oba Draždiaky sú domovom mnohých vodných vtákov. „Nájdeme tu labute veľké, lysky čierne a kačice divé, často prilietajú čajky smejivé,“ hovorí Ján Dobšovič zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti. „Okrem týchto bežných druhov sa tu objavujú aj niektoré vzácnejšie - kačice hvizdárky, chocholačky vrkočaté, potápky chochlaté a potáplice stredné,“ vymenúva. Na prítomnosť ľudí  na sídlisku si zvykli aj vďaka tomu, že ich prikrmujeme. Na prechádzku k Draždiaku či ramenu si mnohí z nás pribalia tašku so suchým chlebom alebo rožkami. Aj keď s dobrým úmyslom, nie vždy robíme dobre.

Niektoré prežijú aj bez pomoci
 „Hladné krky“ sa objavia, len čo na hladinu hodíme prvý kúsok. Ochranári však upozorňujú – vtáky sú tu práve preto, lebo majú potravu. Keby sme ich neprikrmovali, presunuli by sa na miesta, kde jej bude dostatok. Väčšinu roka si totiž dokážu nájsť jedlo v prírode aj bez pomoci človeka. Podľa Jána Dobšoviča je vhodné dokrmovať ich  len v nepriaznivom počasí, teda keď je silná námraza, alebo náhle veľa nasneží, v žiadnom prípade nie počas leta.  „Ak sa vtáky prikrmujú celoročne, zvyknú si na to a keď potom nedostanú potravu, môže im to ublížiť,“ hovorí. Prikrmovať odporúča kukuricou, hrachom, môže byť aj nekvasené pečivo, samozrejme bez korenia a prísad. Nemalo by byť čerstvé, ale ani úplne tvrdé a určite nesmie byť plesnivé. Nevhodné sú cestoviny a zvyšky jedál, vianočnými koláčikmi sa labutiam a kačkám dozaista nezavďačíte.  Naopak, zapríčiníte im hnačky, ktoré neraz môžu viesť aj k ich úhynu. Problémom, hlavne pre stojaté vody ramena, môže byť aj neskonzumovaná potrava, ktorá končí na dne, kde kvasí a spôsobuje znečistenie vody.

Počas tuhých mrazov sa ojedinele môže stať, že vtáky, ktoré neodleteli za potravou k tečúcim vodám, na jazerách primrznú. Keďže ochranári nemajú na záchranu takýchto zvierat techniku, ich vyslobodzovanie je v kompetencii hasičov. Ak ste si istí, že zviera je primrznuté a nevie sa uvoľniť, je potrebné volať ich. V žiadnom prípade sa nepokúšajte o záchranu sami – nielen že by ste mohli zvieraťu ublížiť, hrozí aj riziko prelomenia ľadu a utopenia.

Malým vtáčatám pomáhať treba
S príchodom zimy sa na balkónoch, oknách i stromoch pred panelákmi objavujú aj kŕmidlá pre drobné vtáky. Tie našu pomoc potrebujú, obzvlášť ak sa pre sneh a námrazu nevedia dostať k potrave.  Aj ich kŕmenie má však svoje pravidlá. „Kŕmiť by sa mali hlavne semenami – slnečnicou, prosom, pšenicou, môže byť aj ryža,“ hovorí Ján Dobšovič. Odporúča aj oriešky a plody, prípadne loj a tuk. Nič nepokazíme ani rôznymi zmesami či lojovými guľočkami, ktoré dostaneme kúpiť v týchto dňoch v obchodoch.  V žiadnom prípade by sme však do kŕmidiel nemali dávať zvyšky z našich tanierov. „Na kŕmidlá na sídlisku prilietajú najčastejšie sýkorky veľké alebo belasé a vrabce domové,“ hovorí Ján Dobšovič a dodáva, že hoci sa to nezdá, práve vrabcov z roka na rok ubúda. Objaviť sa môžu aj vzácnejšie druhy – zelienky, glezgy a dokonca aj hýle.

Kŕmidlo, do ktorého budete vtáčikom sypať krmivo, by malo byť dostatočne veľké, so strieškou a nízkym zábradlím na okraji, aby krmivo nesfúkol vietor. Ak sa rozhodnete umiestniť ho na strom pred domom, je dôležité zabezpečiť, aby sa k nemu nedostali túlavé mačky. Krmivo treba pravidelne dopĺňať, pretože na kŕmenie si vtáky rýchlo zvyknú a, samozrejme, udržiavať čisté. Po skončení zimy nezabudnite vtáčiu jedáleň zase odložiť a nechať vtáky, nech si zháňajú potravu opäť samy.

Kŕmiť holuby je zakázané
Úplne inou skupinou sú holuby. V takmer každom väčšom meste sú problémom – roznášajú choroby a parazity, poškodzujú pamiatky, znečisťujú budovy a rýchlo sa množia. V Petržalke je ich premnoženie problémom hlavne v posledných dvoch rokoch. Páči sa im na opustených balkónoch, kde si robia hniezda, potravu nachádzajú v neuzamknutých kontajnerových stojiskách. Ich kŕmenie zakazuje Všeobecne záväzné nariadenie o drdržiavaní čistoty a poriadku na území mestskej časti a za jeho porušenie hrozí v správnom konaní sankcia až do výšky 166 eur alebo bloková pokuta 16,59 eura.

Autor: IVA KHRAPUNOVÁ
Foto: archív SOS/BirdLife Slovensko

 

 

- - Inzercia - -