Dnes je utorok, 25.jún 2019, meniny má: Olívia, Tadeáš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Mini skalka - čaro nenáročnosti

apríl 14, 2014 - 14:52
Jemné, nežné a nenáročné, také sú niektoré kvietky ako napr. sirôtky, klinčeky a sedmokrásky. Sú okrasou nejednej záhradky či skalky. Skalky sú malé, veľké, vo svahu alebo len v rovine. V skalkách sa snúbi jedinečnosť, pestrosť a krása rozkvitnutých kvetov. Správna kombinácia a rozmiestnenie ponúka pastvu pre oči a dušu. Ako každý záhon, tak aj skalka si vyžaduje určitý priestor, kde má svoje miesto každá skala a rastlinka. Sú však ľudia, ktorí nemajú možnosť pre realizáciu skalky v záhrade alebo parku.
Ľudská fantázia je však nekonečná a otvára dvere pre našu tvorivosť a zručnosť. 
 
Na skalku nepotrebujete nutne len veľký priestor, na tzv. mini skalku postačí staré koryto, plechová vaňa, kamenný črepník, žardiniéra alebo len obyčajný plastový črepník. V prípade voľby črepníka je lepšie zvoliť miskovitý tvar. Tak ako aj pri zakladaní skalky v teréne, tak pri mini skalke je dobré riadiť sa pravidlami pestovania. Základom úspechu je kvalitný substrát, drenážna vrstva a správna voľba rastlinných druhov. Vhodné je tiež použiť piesok a samozrejme neodmysliteľnou súčasťou sú kamene a kamienky. Fantázií sa medze nekladú a na dekoráciu sa dajú použiť taktiež mušle a šišky ihličnatých stromov. Najlepšie sú malé borovicové šišky, ktoré sú prijemným oživením a spestrením. 
 
 
Dno mini skalky pokrýva drenážna vrstva (drobné kamene alebo prípadne keramzit), druhou je vzdušný (kvalitný) substrát, ktorý sa môže zmiešať s pieskom. S kameňmi sa dá pekne vyhrať, malé kamienky môžete vyskladať do mini chodníčka. Veľká skala, najlepšie je ak je už priamo osadená rozchodníkom (prípadne ho tam môžete dosadiť) predstavuje ideálnu voľbu pre dominanciu celej skalky. Prípadne, ak nemáte veľké skaly, tak si z malých kameňov môžete vytvoriť svah a obložiť ho šiškami. 
 
Z plochých kameňov sa dá spraviť plôtik alebo sa len tak vsadia k niektorým rastlinám.
Použiť sa dá naozaj čokoľvek, vhodné sú aj malé rovné konáriky alebo zdrevnatené tyče z okrasnej trávy, ktoré môžete vsadiť vedľa seba podľa výšky a vytvoriť tak oblúk alebo prípadne plot. 
 
Kamene s otvormi ponúkajú miesto pre skalnicu. Priestor pre výsadbou je potrebné vyplniť substrátom, ktorý sa môže obohatiť o piesok. Skalnicu môžete použiť aj do priestoru, ktorý vám ostane po vysadení rastlín a vsadení kameňov. 
 
 
Pri mini skalkách treba mať na pamäti, ktoré rastlinné druhy sa najlepšie k takémuto účelu hodia. Najideálnejšie sú také rastliny, ktoré sú nenáročné na priestor a sú nízkeho vzrastu. Trh dnes ponúka širokú škálu skalničiek, ktoré vytvoria krásne vankúše alebo previsy. 
 
V mini skalkách pekne vynikne lomikameň, skalnica, klinček, rozchodník, ktorý je vhodné sadiť ku skalám alebo prípadne k okraju, aby tak mohol vytvoriť previs. To isté platí aj pri floxe. Vhodné sú taktiež aj sirôtky, levízia a sedmokrásky. Tak ako každá záhrada, záhon a park, tak aj mini skalka si vyžaduje svoju údržbu, netreba zabúdať na pravidelnú zálievku a výživu. Či už sa rozhodnete tak alebo onak, skalka vždy bude v sebe ukrývať svoje čaro a krásu. 
 
Autor: Tatiana Plešová
Foto: autorka

- - Inzercia - -