Dnes je streda, 17.júl 2019, meniny má: Bohuslav
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Na čo myslieť pri svadobných kyticiach a kvetinovej výzdobe?

máj 22, 2015 - 17:56
Hoci sa celý svoj život obklopoval kvetmi a vyštudoval záhradnú a krajinnú architektúru, objavil v sebe aj lásku k móde. Róbert Bartolen okrem iného navrhuje aj svadobné šaty a nevestám pomáha, aby bol ich svadobný deň dokonalý aj jedinečnou kvetinovou výzdobou.

Vo vašich módnych kolekciách sa odzrkadľuje vzťah k prírode, najmä ku kvetom. Ktorým kvetom sa inšpirujete najčastejšie?

Vždy sa inšpirujem hlavne farbou, pretože kvety nám prinášajú rôzne kombinácie farieb, niekedy vznikajú veľmi nevšedné kombinácie. Nie je všetko bieločierne a nezostáva všetko vo farbách, ktoré často používame. Práve kvety nám poskytujú možnosť spojiť veci, ktoré by sme bežne nespájali. Je dobré pozerať sa na veci jedinečne. Nie je to iba o kvete, ale aj o jeho farbe, vôni a štruktúre, preto nemám kvet, ktorý by ma inšpiroval dlhodobo. Taký, čo by som rozvíjal v každom jednom modeli.

S akou farbou teda pracujete najradšej?

Každú sezónu s inou, ale mám veľmi rád telové odtiene v kombinácii s rôznymi inými sýtymi farbami. Všetko v závislosti od toho, koľko dôrazu sa na šaty kladie. Či majú byť skôr splývavé alebo vyzývavé.

Venujete sa aj navrhovaniu svadobných šiat. Ako správne vyvážiť krásu šiat a svadobnej kytice, aby tvorili dokonalý celok a zároveň aby nezatienili nevestu?

Všetko závisí od typu nevesty. Pokiaľ je nevesta výrazná (má výrazné oči a vlasy) a má výrazné šaty, tak by som volil úplne jednoduchú kyticu. V tomto prípade napríklad aj zväzok jedného druhu kvetov tak, aby štýlovo aj líniovo vynikli kvety, a zároveň, aby nezatienili nevestu. Nedával by som jej do rúk pestrú kyticu, aby nepôsobila gýčovo. Naopak, ak máme nenápadnú, romantickú nevestu, ktorá pôsobí skôr krehko, a aj šaty má veľmi krehké, zvolil by som jemne farebnú kyticu. Napríklad sýte ružová kytica dokáže jemnú nevestu rozjasniť a dodá jej takú „šťavu“ do tváre.

Kedysi boli v móde malé a okrúhle svadobné kytice zložené z menšieho množstva kvetov. Teraz často vídame previsnuté svadobné kytice. Ktoré z nich sú trendovejšie?

Opäť to závisí od nevesty. Momentálne sa všetko prispôsobuje nevestám a absolútne sa nedá povedať, čo je trend v svadobných kyticiach. Kedysi to bolo skutočne tak, že to bola malá guľatá kytica z ruží. Dnes to neplatí. Pred dvomi rokmi začal trend zväzkov naturálnych kytíc. To už tiež neplatí. Tento rok som urobil len jednu guľatú svadobnú kyticu a všetky ostatné som robil previsnuté.

Väčšina neviest chce, aby im svadobnú kyticu i výzdobu vymyslel florista. Nepoznám nevestu, ktorú by som nezlomil, pokiaľ jej navrhnem nejakú alternatívu, ktorú pre ňu považujem za najlepšiu. Nevesty vyhľadávajú odborníkov na to, aby im poradili, aby boli pekné a jedinečné. My robíme každú kyticu ako originál, úplne jedinečnú, a to je tá pridaná hodnota, ktorú nevesty vyhľadávajú.

Páči sa vám, keď má nevesta kvety zakomponované aj do účesu?

Kvetom vo vlasoch sa nebránim. Dnes sa nosia aj čelenky, kvetinové vence a iné kvetinové varianty, ale závisí to od ročného obdobia. Pokiaľ je zima, tak neuznávam kvety vo vlasoch, pôsobí to nevhodne.

Čo sa týka výzdoby, odporúčate na svadobné stoly rovnaké kvety ako má nevesta v svadobnej kytici alebo by mali byť iné?

Závisí to od priestoru. Pokiaľ je priestor dominantný a niečím výnimočný, napríklad z historického hľadiska, bolo by dobré zvoliť trochu odlišný akcent tak, aby kytica nevesty bola farebná a výzdoba na stoloch jednofarebná, poprípade dvojfarebná. Keď sú veci splývavé, vznikne taká melanchólia. Nevynikne ani nevesta ani priestor. Ja mám rád, keď je nevesta niečím iná ako výzdoba. Napríklad, ak je výzdoba v sále modrá a aj nevesta má modrú kyticu, mala by byť komponovaná v inom štýle, aby ju to aspoň čiastočne odlíšilo.

Do akých farieb je vhodné a zároveň trendové ladiť svadobnú kvetinovú výzdobu?

Existuje veľa faktorov. Závisí to aj od priestoru. Nevesta nie je jediným elementom na svadbe, aj keď si to mnohé nevesty myslia. Ale práve sála podmieňuje to, ako bude svadba vyzerať. Pokiaľ je svadba na salaši, výzdoba by nemala byť kryštálová a nevesta by nemala mať honosné šaty. Ak je svadba na zámku alebo v kaštieli, svadba by nemala byť ladená do štýlu vintage, lebo na to sú určené iné pekné priestory. Preto vždy odporúčam, aby nevesty dobre zvážili, kde sa svadba bude konať.

Keď prinášajú kytice svadobčania ako dar pre nevestu, čomu by sa mali vyvarovať?

Predovšetkým by tá kytica mala byť dominantná. Ja odlišujem kytice darčekové a gratulačné. Na svadby sa nosia gratulačné, preto by mala pôsobiť reprezentatívne. Treba brať do úvahy to, na akú svadbu idete, v akom štýle je napríklad pozvánka tej svadby. V takom štýle by mal byť aj duch kytice, ktorú prinášate. Ak je pozvánka vyrobená vo vintage štýle, nemali by ste neveste nosiť kyticu z tropických kvetov, pretože nevesta a ženích tomu očividne neholdujú. Reprezentačná by mala byť preto, že pred kostolom, kde zvyčajne vznikajú fotografie, a kde sa gratuluje, sa chladničky a peniaze v obálkach nedávajú. Tam sa odovzdáva práve tá kytica, ktorá reprezentuje daného človeka.

Okrem toho by mala byť kytica vybratá z papiera, stopercentne vysušená od vody, lebo inak môže kytica nevestu (aj akéhokoľvek iného obdarovaného na narodeninovej oslave či promóciách) ušpiniť. Správny kvetinár musí kyticu aj začistiť či už stuhou, mašľou alebo niečím iným, aby stonky nezostali špinavé. Na to treba dávať pozor. To „správne vybavenie“ by mal kytici dávať aj kvetinár, lebo nie každému napadne, že by z kytice nemali napríklad trčať drôty, aby neveste nezatrhli očko na šatách. Podľa tohto sa dá odhaliť dobrý kvetinár, pretože tieto detaily dokážu urobiť veľkú šarapatu.

Je vhodné, aby ako dar priniesli miesto rezaných kvetov kvet v kvetináči?

Črepníkový kvet určite nie je vhodnou náhradou rezaných kvetov, pokiaľ si nevesta výslovne neželá palmu v peknom kvetináči ako svadobný dar. Stáva sa všeličo. Dnes sa ľudia sobášia, keď už majú vytvorené určité rodinné zázemie, v tomto prípade si nemyslím, že je to nevhodné, ale určite je nevhodné brať tú palmu pred kostol či na obrad. Sú udalosti, na ktoré rezané kvety jednoducho patria. A svadba je jednou z nich.

Zuzana Čapčíková

Zdroj a foto: Róbert Bartolen 

- - Inzercia - -