Dnes je nedeľa, 21.júl 2019, meniny má: Daniel
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Najdrahším mestom pre cudzinca je opäť angolská Luanda

júl 13, 2011 - 21:26
Angolská metropola Luanda je najdrahším mestom na svete pre cudzinca. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktoré zverejnili v utorok 12. júla 2011. Metropola juhoafrickej krajiny odsunula na druhé miesto japonskú metropolu Tokio. Na treťom mieste sa rebríčku finančnej náročnosti života pre občana inej krajiny ocitla čadská metropola N'Djamena, ktorú nasledujú európske metropoly - ruská Moskva a švajčiarska Ženeva na štvrtom, respektíve piatom mieste. Na opačnom póle, ako najlacnejšie mesto sveta, bolo vyhodnotené pakistanské mesto Karáčí. Žije sa v ňom trikrát lacnejšie ako v Luande.
Ďalšie európske veľkomestá sa umiestnili ešte nižšie - Londýn je na 18. mieste, Paríž sa oproti minulému roku prepadol na 27. miesto, kým prvý zástupca USA v podobe New Yorku skončil v hodnotení na 32. mieste ako najdrahšie mesto v Spojených štátoch. Do prvej 50-ky sa dostala aj Praha (47.), Bratislava je ešte o desať miest nižšie.

Prieskum najdrahších miest porovnáva ceny viac ako 200 položiek vrátane nákladov na bývanie, stravu a dopravu. Do procesu bolo zaradených 214 miest sveta. Cieľom spoločnosti Mercer, ktorá ukazovatele vyhodnocovala, je pomôcť zahraničným spoločnostiam zorientovať sa v nákladoch na zamestnanca v zahraničí.

Autor: SITA/AFP
Foto: AP Photo/Schalk van Zuydam

- - Inzercia - -