Dnes je utorok, 21.november 2017, meniny má: Elvíra
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Charizmatický Daniel Hůlka: Nikdy by som sa nevzdal slobody

december 07, 2016 - 10:46
Muzikálová hviezda, sympatický DANIEL HŮLKA (48) je na výslní už neuveriteľných dvadsaťpäť rokov. Do Bratislavy zavítal vďaka očakávanému historickému, česko-slovenskému muzikálu Sibyla, kráľovná zo Sáby. Prekoná ním úspech Draculu?

V Bratislave už onedlho predstavíte muzikál Sibyla, kráľovná zo Sáby. Čo predchádzalo rozhodnutiu účinkovať v ňom?

Muzikál je dielo Mira Procházku, ktorý napísal hudbu, scenár aj libreto. Pred nejakým časom prišiel za mnou do Prahy s tým, že rolu kráľa Šalamúna písal pre mňa a nevie si predstaviť, že by ju spieval niekto iný. Vypočul som si hudbu, istý čas sme ešte diskutovali a dohodli sa, že to spolu skúsime. Som veľmi rád, muzikál sa vydaril a je naozaj krásny.

Predstavenie je prepracované a nenechá nikoho chladným. Na čo sa môžu diváci tešiť?

Sibylu režíroval Radek Baleš, ktorý je naozaj vynikajúci a dal muzikálu ten správny tvar. Hrajú v ňom talentovaní mladí ľudia, teda mladí okrem mňa... (smiech) Plno krásnych tanečníc a speváčok, mnoho efektov, projekcií, je na čo sa pozerať a čo počúvať. Pre mňa to bola radostná spolupráca, najmä preto, že autor nie je zaťatý, bol ochotný so mnou diskutovať o veciach, čo je veľmi príjemné a dokonca mi splnil aj jedno prianie, keď som za ním prišiel.

Prezradíte, o čo šlo?

Krátko pred premiérou som ho poprosil, či by mi na koniec prvej polovice predstavenia nedopísal áriu, že mi tam chýba akési rezumé Šalamúnovho života do tej doby. A on, klobúk dolu, lebo už bolo málo času, napísal neuveriteľne krásnu áriu, ktorú spievam veľmi rád a som mu za to vďačný. Takže aj vďaka tomu, že naša spolupráca bola veľmi dobrá, vznikol muzikál, ktorý je pozitívny, kvalitný a dobre obsadený. Je radosť hrať ho!

9.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

...nehovoriac o nádherných kostýmoch pochádzajúcich z dielne vychýreného kostýmového výtvarníka Josefa Jelínka. V predstavení ich herci vystriedajú takmer štyristo...

Ide v týchto dňoch o najväčší muzikál, čo sa týka účinkujúcich i počtu kostýmov. Hrá sa na veľkej scéne, je to naozaj veľké, výpravné predstavenie...

Aká bola vaša príprava na rolu kráľa Šalamúna? Čerpali ste aj z historických prameňov, aby ste tohto velikána podali čo najautentickejšie?

Musím priznať, že o Šalamúnovi a Sibyle som si naštudoval všetko, čo sa dalo. Všetky dostupné materiály, všetky filmy, ktoré boli nakrútené na túto tému, som si pozrel. Dá sa povedať, že už som na Šalamúna celkom odborník. (smiech)

Aký je tento kráľ vo vašom podaní?

V mojej role je veľký dramatický prežitok. Mám rád, keď aj v samotnej postave „niečo“ je. Celý muzikál je veľmi emotívny.

Sibyla, kráľovná zo Sáby, v sebe nesie krásny odkaz – len láska zostáva, aj keď je už všetko stratené... 

Posolstvo lásky v muzikáli rezonuje. Je o tom, že láska je síce silná, no zlých a zákerných ľudí je veľa a dokážu naozaj ublížiť. Samotná láska všetko prekoná, no niekedy je možno neskoro...

13.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Na scéne ste dvadsaťpäť rokov, keby ste ich mali zrekapitulovať, ku ktorej postave ste si vytvorili najhlbší vzťah? Je to práve Dracula, s ktorým si vás ľudia roky spájajú?

Samozrejme, rola Draculu je môjmu srdcu najbližšia. Znamená a navždy pre mňa bude znamenať v živote veľa. Je to spomienka na nebohých Jozefa Bednárika a Karla Svobodu... To, čo vytvorili, a čo môžem do dnešných dní reprodukovať, je úžasné a som im za to vďačný.

7.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Celý článok nájdete v aktuálnom vydaní SLOVENKY č. 48

- - Inzercia - -