Dnes je utorok, 21.november 2017, meniny má: Elvíra
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Spisovateľka Petra Nagyová Džerengová: Žena vydrží viac ako človek

apríl 25, 2017 - 11:47
Nedávno oslávila štyridsaťpäť rokov, vydala desiatu knihu a v živote urobila rozhodujúci krok. Aj o tom bude rozhovor so spisovateľkou Petrou Nagyovou Džerengovou, ktorá hovorí, že bez priateľov by to bolo všetko oveľa ťažšie.

Petra, o rozhovore s vami sme hovorili ešte tesne pred vašimi narodeninami, ktoré ste oslávili v takmer magický dátum tretieho tretí... Zaneprázdnenosť spôsobila, že sa k nemu dostávame až teraz, v apríli, ako ste teda narodeniny oslávili a ako sa darí vašej novej knihe Manželky a tie druhé?

Ďakujem za opýtanie, veľmi dobre, mám z toho radosť. Predsa len, po dlhej dobe to bola prvá kniha pre dospelých. Oslava narodenín prebehla úžasne - s mojimi blízkymi po mojom boku, tešila som sa, že sa mi knihu podarilo dokončiť k mojim okrúhlym narodeninám. Mám rada symboliku, aj moju prvú knihu sme vítali 3. 3., keď som mala 33, prvú pre deti 3.3., keď som mala štyridsať a teraz po piatich rokoch moju desiatu knihu. Potešilo ma, že prišli aj moji blízki - sestra z Nemecka a sesternica z Košíc, lebo to nebolo isté a že úlohu krstných báb prijali - keďže kniha je o priateľkách Zuzka Vačková a Andrejka Karnasová a odmoderovala to Bibka Ondrejková. 

Prečítajte si tiež: Výnimočná módna návrhárka Coco Chanel: Z biedy sa dostala na výslnie

Kniha je o štyroch priateľkách, ktoré si najmä v zložitých životných situáciách vychádzajú vždy v ústrety? Objavila sa v knihe aj paralela s vaším osobným životom?

Áno, aj keď príbeh ako taký je vymyslený, k jeho napísaniu ma inšpirovali skutočné udalosti v živote mojich priateliek, aj v mojom. Jedna ochorela na rakovinu, druhá sa rozišla s dlhoročným partnerom a ja som prechádzala rozvodom. Jedna postava z hlavných hrdiniek je úplne vymyslená. V každom prípade, paralela s mojim životom tam je: vďaka mojim priateľkám po boku som to zvládla omnoho ľahšie, ako by som to zvládla bez nich.

dzerengovej_deti.jpeg

Foto: 
arc P.D.

Na začiatku knihy ďakujete za pomoc aj svojim reálnym priateľkám. Akú rolu zohrávajú vo vašom živote priateľské vzťahy? Našli ste si na priateľky čas aj keď ste boli vydatá, obklopená povinnosťami o deti a domácnosť?

Knihu som venovala všetkým priateľkám, ktoré stoja pri vašich dverách skôr, ako im zavoláte. A ja také v živote mám. Samozrejme, stáli pri mojich dverách aj keď som im zavolala, kedykoľvek by boli k dispozícií. My, ženy, to máme tak, že sa zo svojich emócií potrebujeme vykecať, vypustiť ich zo seba, a to je podľa mňa dobre. Mala som plecia, na ktorých som sa mohla vyplakať a ako sa hovorí, priateľov si pestujeme v dobrých časoch. Moje najlepšie priateľky Gitka Benedeková a Slivka Lichnovská som stretla, keď som mala 18. Robili sme spolu letušky a už takmer 27 rokov sa každý prvý piatok v mesiaci stretávame. Boli sme si na svadbách, v pôrodniciach… to sú putá navždy. Ako sa hovorí, best friends are forever, man just for a while :-). Pre nás to bolo o to ťažšie, že sme to chceli udržať pred verejnosťou, aby sme ochránili naše deti v tajnosti, čo sa nám podarilo.  Určite aj vďaka tomu, že som im mohla plne dôverovať. 

Mohlo by vás zaujímať: Speváčka Hana Zagorová: Láska je všade, kde ju chceme vidieť

img_7650.jpg

Foto: 
arc P.D.

Nedávno bola v redakcii Slovenky vaša mama. Pekná, akčná  a dynamická dáma. Vidíte v nej svoju priateľku? Môže byť mama aj najbližším človekom, s ktorým riešime naše malé aj veľké tajomstvá?

Ja som veľmi rodinne založená, moji blízki sú pre mňa veľmi dôležití, aj tá širšia rodina. Mám vynikajúce vzťahy nielen s mojou sestrou Barborkou, ktorá tiež stála pri mne, i keď ako žolík po telefóne, keďže žije v Nemecku, ale aj s mojimi sesternicami, jednu z nich - Lydku som spomínala aj vo venovaní. Moji rodičia sú mi veľkou oporou, kvôli mne sa presťahovali z Košíc a naozaj som s nimi mohla otvorene riešiť veľa vecí, i keď je pravda, že ten generačný rozdiel sa prejavoval v rozdielnosti našich názorov na mnohé veci. Nie vždy som sa však s nimi mohla baviť otvorene, moja mamka bola dosť prísna a v stredoškolských časoch nás držala poriadne na krátko. 

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní SLOVENKY č.17

- - Inzercia - -