Dnes je pondelok, 22.júl 2019, meniny má: Magdaléna
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Oslávte mesiac lásky kvetinami

máj 21, 2015 - 11:54
Pre floristiku sa rozhodol asi v štrnástich rokoch, no toto rozhodnutie ovplyvnil celý jeho predchádzajúci život. Vždy inklinoval k prírode a kvetom. Voľný čas trávil v záhrade, kde trhal kvety a viazal ich do prvých kytičiek. Mama mu miesto autíčok kupovala snežienky z trhoviska. Mama a starká ho sprevádzali aj na prijímacích skúškach na Strednú odbornú školu záhradnícku v Piešťanoch. Róbert Bartolen si dnes nevie predstaviť, že by sa mal venovať niečomu inému. Dokonca aj v jeho módnych návrhoch sa snúbi láska k prírode a všetkému estetickému. Práve preto sme známeho slovenského floristu oslovili, aby nám poradil so súčasnými kvetinovými trendmi.

Máj je považovaný za mesiac lásky a preto sme sa pýtali floristu Róberta Bartolena, či muži obdarúvajú kvetmi svoje polovičky v máji častejšie ako v iných mesiacoch.

Tým, že je tam viacej akcií, ako je napríklad Deň matiek alebo sú svadby, tak určite tie kvety idú viac a myslím si, že ten máj je taký kvetnatý, takže ľudí to samých núti do toho, aby si aj domov kupovali kvety, takže podľa mňa áno, ale ženy si asi doprajú viac kvetov, ako by im darovali chlapi.

Máj je aj sezóna črepníkových kvetov a tým pádom či už sú to balkóny, letničky alebo rôzne byliny, čo si ľudia kupujú na balkóny alebo na terasy, takže je pravda, že ženy si kvety kupujú častejšie.

Napriek tomu, že aj kvety podliehajú sezónnym trendom, muži väčšinou kupujú svojim polovičkám červené ruže. Prečo nevyskúšajú niečo originálnejšie?

Všeobecne k ruži patrí prívlastok kráľovná kvetín a tým, že chlapi nemajú čas riešiť trendy a ich aktuálnosť, ide im o zaručenú klasiku. Ja si ale myslím, že červené ruže momentálne prebíjajú biele.

Ktorý kvet je podľa vás najromantickejší?

Ja mám každú sezónu iný, lebo vždy je to o tom, čo vo mne evokuje pri tej danej klientke, lebo robíme veľa svadieb. Napríklad minulý rok to boli margaréty a tie boli vyslovene romantické. A tiež konvalinky. To boli svadby, ktoré boli nežné, ale ja si myslím, že tie naše pôvodné kvety sú najromantickejšie. Čerešne napríklad alebo tie konvalinky. Evokujú v nás takú nehu, vytvárajú útulnú atmosféru.

Rovnako ako oblečenie, aj kvety a ich viazanie do kytíc podlieha trendom. Aké kvety sa momentálne dostávajú do popredia?

Všetko estetické a všetko umenie podlieha sezóne a módnym trendom, či sú to farby v interiéri alebo dekorácie, takisto aj kvety im podliehajú. Najviac sú však ovplyvnené ročným obdobím. Aký je najtrendovejší kvet je skutočne ťažké povedať. Celú jar sa drží v popredí tulipán. Sú kvety, ktoré sú vyslovene v úzadí a potom sú kvety, ktorých obľúbenosť stúpa v určitých sezónach. Veľkú renesanciu zažívajú aj karafiáty, pretože sú v rôznych farbách a rôznych prevedeniach. Už to nie je klasický karafiát, ako to bol kedysi. Mávame rôzne malokveté a strapaté a myslím si, že ľuďom sa to páči.

V súčasnosti sa každý snaží ušetriť, kde sa dá. Rezané kvety majú pomerne krátku životnosť. Sú spôsoby, ako docieliť, aby lacná kytica pôsobila drahým dojmom?

Veľa ľudí si myslí, že zeleňou nahradia veľkoleposť, no podľa mňa ju dosiahnete rôznorodosťou. Keď človek staví na rôznorodosť kvetov, nemusí to byť ani jednodruhová kytička, ale že je každý kvet iný a postupne sa to vyskladá, kytica je pestrejšia a pôsobí honosnejšie.

Vraví sa, že kvety darované z lásky vydržia dlhšie, ako ostatné. Ak sa však nechcete spoliehať na toto úslovie, postupujte podľa rád odborníka.

Kvety treba každý deň zarezávať, šikmo nožom, a každý deň meniť vodu za čerstvú. Hlavne v letných mesiacoch, pretože čím je teplejšie, tým voda rýchlejšie podlieha skaze. Netreba viackrát za deň, no minimálne raz denne kvety potrebujú čistú vodu. A špeciálne ruže treba zarezávať čo najšikmejšie, aby vydržala. Navyše, v každom poriadnom kvetinárstve dnes dávajú výživu do vody. Tú treba rozhodne používať, aby kvety vydržali.

Zuzana Čapčíková
Foto: Zuzana Čapčíková, Shutterstock

- - Inzercia - -