Dnes je štvrtok, 20.február 2020, meniny má: Lívia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Oslavy SNP v Banskej Bystrici

august 31, 2015 - 12:38
Hlavou im duneli výbuchy, kdesi v diaľke bolo počuť výstrely a plač detí a žien. „Vyše sedemdesiat jeden rokov? Človek, ak má ešte rozum, takéto hrôzy nevymaže ani za taký dlhý čas...“ Karol Kubovič, Vladimír Strmeň, Anton Šáli, Jozef Bakoš, Ján Krutý a Pavol Šepkár. Slová, obrazy, myšlienky a skutky – každému z týchto odbojárov sa v hlave preháňalo niečo iné, možno aj spomienky na mnohých rumunských kamarátov, s ktorými bojovali v Povstaní bok po boku. Aj preto to každoročné gesto a prejavenie úcty mŕtvym a živým z rúk predstaviteľov Rumunskej republiky. Tento rok šiestich žijúcich pamätníkov doby vyznamenával predseda Poslaneckej snemovne rumunského parlamentu Valeriu Zgonea, ktorý v sugestívnom príhovore citoval rumunského partizána: „Slovákom sme išli pomôcť, lebo všetci sme predsa bratia...! Povstanie je udalosťou, ktorá si zaslúži náš rešpekt a úctu.“
Podujatie sa začalo položením vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP a pokračovalo slávnostnými príhovormi hostí. Prezident Andrej Kiska vyzdvihol, že Slovensko vie rozoznať zlo. Dokáže sa mu postaviť a ľudia, aby zostali ľuďmi a chránili ľudské hodnoty, sa stali hrdinami. Ľudia, ktorí sa zapojili do Povstania, mali vyšší cieľ: bez ohľadu na pôvod, politické presvedčenie alebo vieru si želali vykoreniť všetky fašistické, rasistické a totalitné tendencie a praktiky v Európe aj na Slovensku. „Ľudia na Slovensku povstali proti názoru, že relatívny blahobyt sa dá a smie vykúpiť spojenectvom so zlom alebo jeho tolerovaním,“ uviedol prezident.
 
Premiér Robert Fico označil SNP za chrbtovú kosť nášho národa a za perlu, ktorou by sa chceli pýšiť aj príslušníci iných národov. Na oslavy pricestovali aj zástupcovia 37 veľvyslanectiev na Slovensku, ako aj predstavitelia samospráv. Okrem predsedu Poslaneckej snemovne rumunského parlamentu poctu účastníkom odboja prišla vyjadriť aj chargé d' affaires Steluta Arhire a honorárny konzul Rumunska na Slovensku Ladislav Rehák a mnohí ďalší významní predstavitelia Slovenska.
 
Oslavy pokračovali kultúrnym programom s vystúpeniami orchestra Cigánski diabli so Sisou Sklovskou, ľudovej hudby Ďatelinka, súboru PUĽS, Roba Grigorova, večerným koncertom Štátnej opery.

Chmárou na oslavách bolo vyvesenie dvoch čiernych vlajok na budove Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, ktoré dal podľa všetkého vyvesiť županMarian Kotleba, aby tak vyjadril svoj odmietavý postoj k SNP. Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini sa vyjadril, že považuje vyvesenie čiernych vlajok za hanebný skutok. SNP je predsa výnimočný medzník v našich dejinách.

- - Inzercia - -