Dnes je streda, 24.júl 2019, meniny má: Vladimír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Osobnosť Bratislavy za rok 2012 – Juraj Kukura

január 09, 2013 - 10:57
Keď sa 28. novembra odovzdávali ocenenia víťazom čitateľskej ankety Osobnosť Bratislavy, ktorú pravidelne vyhlasuje mesačník Metropola, Juraj Kukura bol práve hosťom divadelného festivalu v Tel Avive.

 

Ocenenie si teda osobne prevzal s menším oneskorením, no s rovnakou radosťou, ako ostatných osem nominantov

Pán Kukura, ste jedným z mála umelcov, ktorého život a dielo sa stalo inšpiráciu pre napísanie divadelnej hry, v ktorej ste aj stvárnil titulnú postavu. Aký je to pocit hrať seba samého, súhlasili ste vždy s textom, dokázali ste sa stotožniť s pohľadom autora?
Začalo sa to tak, že Martin Čičvák prišiel jedného dňa za mnou a opýtal sa ma, či mi môže niečo prečítať, pod podmienkou, že sa neurazím. Bolo to prvých štyridsať strán textu. Nechal som ho čítať a keď skončil, povedal som mu: „Píšte ďalej.“ Tak vznikla hra Kukura. Potom prišla jej bratislavská inscenácia v Divadle Aréna a potom tá pražská, v ktorej titulnú postavu hrám ja. Je to rola ako každá iná. Hrám toho človeka ako každú inú postavu – snažím sa nenudiť sa pri tom.


Už dlhší čas žijete v zahraničí, ako vnímate Bratislavu? Cítite sa tu už len ako hosť, alebo sa vraciate „ domov?“
Môj domov je tam, kde je moja manželka. Počas roka je to Bratislava, Praha i Hamburg. V Bratislave mám niekoľko obľúbených miest, mám tu známych. A je tu Divadlo Aréna, ktorého som riaditeľom. Bez pocitu, že má toto divadlo na bratislavskej kultúrnej mape svoje miesto, by som to nemohol robiť.


V decembri ste získali ocenenie Osobnosť Bratislavy za rok 2012. S akými pocitmi ste toto ocenenie prebral?
V čase, keď som ocenenie dostal, som bol som hosťom na divadelnom festivale v Tel Avive. Stal som sa Osobnosťou Bratislavy a pritom som tu nebol. Táto situácia je symptomatická v tom, že podnety zo svojich zahraničných pracovných ciest sa snažím preniesť do nášho divadla a zároveň slovenskú kultúru reprezentovať v zahraničí. Ocenenie si veľmi vážim a je mi cťou byť vo vyberanej spoločnosti osobností, ktoré toto ocenenie dostali predo mnou. 


V Bratislave sa vaše meno spája s divadlom Aréna, ktoré ste doslova zviditeľnili. Môžete nám prezradiť aké plány máte s touto umeleckou scénou do budúcnosti?
Máme pred sebou veľa zaujímavých projektov. Rok 2013 začne veľkolepou premiérou kultového muzikálu Rent so živou kapelou a fantastickým obsadením. Prednedávnom mala premiéru inscenácia Holokaust, ktorá je piatou časťou tzv. Občianskeho cyklu. Divadlo Aréna v rámci tejto série iniciuje vznik pôvodných diel na objednávku divadla a môžem len prezradiť, že na pláne máme už dva ďalšie projekty z tohto radu. Chystáme aj nový titul pre Loft, našu štúdiovú scénu, a na veľkej scéne pripravujeme výnimočnú hru v réžii renomovanej maďarskej režisérky Enikö Eszenyi.Autor: RED
Foto: Archív Divadla Aréna 

 

                                                                                  

- - Inzercia - -