Dnes je utorok, 16.júl 2019, meniny má: Drahomír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Anketa Otec roka - Martin Muranský: Chlap, ktorý drží slovo

jún 04, 2010 - 15:48
Spoľahlivosť, to je vlastnosť, ktorou ho charakterizujú jeho najbližší. A tých je naozaj požehnane. Spolu s manželkou Gabrielou vychováva tento stavebný inžinier deväť biologických a vyše dva roky aj ďalších päť detí, ktoré majú v pestúnskej starostlivosti.

„Chceli by sme, aby svet vedel, že sú na svete otcovia, ktorí sa neboja zodpovednosti za toľko detí, aj keď sami nie sú dokonalí. Otec túžil byť futbalistom, ale namiesto toho sa mu podarilo vybudovať veľkú rodinu a kamaráti sa mu smejú, že si založil futbalový tím,“ napísali vo svojom liste jeho najstaršie dcéry Mária a Terka, ktoré pripomenuli, že na titul Otec roka ho nenavrhujú samy, ale aj priatelia, saleziánski spolupracovníci a kolegovia zo stavebnej firmy. Tí Martina Muranského oceňujú  a obdivujú o to viac, že sami sú otcovia a vedia, aké náročné je zodpovedne sa starať o takú veľkú rodinu.

Sympatický rodák zo Šuňavy žije so svojou manželkou už takmer dvadsaťpäť rokov. Vždy chcel mať veľkú rodinu. Deti sú pre neho veľký boží dar a je šťastný, že ich má toľko. „A prečo sme sa stali pestúnmi? Výchova je zmysluplná vec. Človek by sa mal rozdávať,“ hovorí stručne Martin Muranský. Pred niekoľkými rokmi prežila rodina ťažké obdobie. Jedno z ich detí prekonalo onkologické ochorenie, našťastie sa vyliečilo a dnes už študuje na vysokej škole. Z vďačnosti sa rodičia deviatich detí rozhodli, že prijmú do rodiny ešte jedno, ktoré nemalo v živote toľko šťastia. Absolvovali prípravu na pestúnstvo, ale v detskom domove objavili päťčlennú súrodeneckú skupinu, ktorá mala iba malú šancu, že by ju spoločne prijala niektorá iná rodina. A tak si Muranskí vzali do pestúnstva všetkých päť detí...

„Keď nevládzem, ochotne mi pomôže s chodom domácnosti, hoci nemá rád upratovanie,“ prezrádza na manžela pani Gabriela. „V nedeľu varí obed. Vymýšľa rôzne aktivity pre deti, učí ich rôznym zručnostiam pri prácach okolo domu, hoci sa to deťom nie vždy veľmi páči. Samozrejme, všetky naučil lyžovať, berie ich na výlety, poradí im, keď to potrebujú,“ chváli svojho manžela.
„Náš ocko je normálny chlap, ktorý nechápe, prečo ženy nakupujú alebo prečo nemajú rady futbal, ale dokáže sa s nami porozprávať o vzťahoch v živote, dáva nám správny pohľad na svet a nikdy nám nedal pocítiť, že by nás naša početnosť nejako obmedzovala. Skôr nám doprial pocit výnimočnosti, lebo sme sa nikdy nemuseli báť, že by sme si niečo nemohli dovoliť. Vždy sa postará. Živí nás prácou, ktorú má veľmi rád,“ píšu jeho dcéry.

Autor: ĽUDMILA GRODOVSKÁ, OLIVER ONDRÁŠ
Foto: Oles Cheresko, Oliver Ondráš, rodinné archívy

- - Inzercia - -