Dnes je streda, 23.október 2019, meniny má: Alojzia
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Parlament nepodporil návrh na zavedenie otcovskej dovolenky

marec 19, 2015 - 15:20
Podľa zamietnutého návrhu novely Zákonníka práce, ktorý predložili poslanci za KDH Július Brocka a Alojz Přidal, by otcovská dovolenka trvala jeden týždeň a otec dieťaťa by ju mohol čerpať počas prvého mesiaca od narodenia dieťaťa.
Parlament neposunul do druhého čítania návrh, aby sa na Slovensku zaviedla otcovská dovolenka. Podľa poslancov za KDH ide o opatrenie výrazne zlepšujúce atmosféru v rodine, ktoré pomáha rodičom pri návrate mamičiek z pôrodnice a v konečnom dôsledku zlepšuje aj atmosféru v spoločnosti. 
 
 
Návrh je podľa predkladateľov reakciou aj na pretrvávajúci nepriaznivý demografický vývoj v našej krajine. "Dlhšia dovolenka rodiča pomôže najmä v rodinách so školopovinnými deťmi, pretože dĺžka zákonnej dovolenky oboch rodičov v súčte nedosahuje počet voľných dní a prázdnin,“ argumentujú poslanci za KDH. Navrhovali aj obmedzenia pri čerpaní tzv. otcovskej dovolenky. Okrem toho, že by sa navrhovaná otcovská dovolenka musela vyčerpať do jedného mesiaca od narodenia dieťaťa, za nevyčerpanú otcovskú dovolenku by náhradu mzdy zamestnávateľ neposkytol.
 
Zdroj: SITA
Foto: Thinkstock

- - Inzercia - -