Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Podmanil si ma svet umenia

marec 07, 2014 - 09:42
Mladá galeristka Kristína Jarošová si svoju galériu EGO otvorila v Bratislave na 22. poschodí moderného komplexu Tri veže. V zaujímavom presklenom priestore s krásnym výhľadom na mesto predstavuje výstavu Nebeský pád.
Vaši rodičia sú s umením bytostne spätí. Otec Peter Jaroš je spisovateľ, mama Zuzana publicistka, producentka i scenáristka. Ako vás rodičia ovplyvnili v tom, čo robíte? 
Vďaka nim som sa spoznala s mnohými umelcami, spisovateľmi i výtvarníkmi, ktorí sa u nás stretávali a debatovali, ale moji rodičia ma skôr od tejto cesty odhovárali. S humorom i dobrosrdečnosťou. Ale odkedy som spoznala svet umenia, svet bohémskeho života, lákalo ma to. Vždy som prejavovala silný záujem o výtvarné umenie. S maminou, ktorá producentsky i scenáristicky zastrešovala televízny cyklus Ateliér, som neskôr na relácii spolupracovala. K práci s umením som sa dostala až po skončení vysokej školy – vyštudovala som marketingovú komunikáciu na Univerzite Komenského. Vďaka mnohým rozhovorom s výtvarníkmi som vedela, že na Slovensku nie sú dostatočne kvalitné možnosti na vystavovanie umeleckých diel. Preto som v roku 2009 založila EGO Gallery, kde robím výstavy najmä mladej a strednej generácii výtvarníkov.
 
Vaša galéria rozbehla svoju činnosť, vy ste však opäť odišli študovať. Do Londýna.
Po dvoch rokoch som si uvedomila, že práca s umením ma naozaj napĺňa, ba stala sa mojou vášňou. Absolútne som podľahla svetu umenia, preto som sa rozhodla doplniť si aj adekvátne vzdelanie v zahraničí, kde ľudia na umenie nazerajú inak. Výtvarné umenie prijímajú najširšie vrstvy obyvateľstva s oveľa väčšou otvorenosťou, väčšou flexibilitou i nadšením ako u nás. Vyštudovala som tam Teóriu súčasného umenia na Goldsmiths College, ako aj Dejiny moderného a súčasného umenia a Biznis umenia na Sotheby’s Institute of Art. Medzi našimi prednášajúcimi boli aj aukční špecialisti, riaditelia najznámejších londýnskych galérií a múzeí, ale aj špecializovaní právnici a investiční poradcovia. Keďže už mali vo svete umenia silné zázemie, získali sme od nich množstvo teoretických informácií i praktických rád. Potom som praxovala v aukčnom dome Sotheby’s, kde som pochopila mnohé z biznisu a marketingu umenia. Ako správne kurátorsky pracovať, aby sa autor umelecky posunul a aby galerista mohol v biznise dlhodobo fungovať a vytvárať si svoju klientelu.
Nadaná galeristka Kristína Jarošová
 
Rozprávame sa na vernisáži zaujímavej prezentácie siedmich slovenských výtvarníkov s názvom Nebeský pád. Ide o predajnú výstavu?
Áno, ale snažím sa, aby bola v prvom rade reprezentačná. Predstavujem originálnu tvorbu súčasných výtvarníkov, ktorí sú už značkou umeleckej kvality a ich tvorba je konfrontovateľná s renomovaným umením vo svete. Sugestívne diela Michala Czinegeho, Miry Gáberovej, Patrície Koyšovej, Kristíny R. Mésároš, Adama Šakového, Alexa Zelinu a Vlasty Žákovej zobrazujú mystický svet, ktorý sa pohybuje na hrane medzi fantazijným snom a ťaživou realitou. Nesnažím sa vyberať komerčné umenie, ale také, ktoré je kvalitné. Verím, že s kvalitou príde záujem aj o komerčnú stránku výstavy a že ich obrazy dokážu zaujať širšiu verejnosť aj zberateľov. Môj výber vždy smeruje k jedinečným autorom a zaujímavým smerom v umení. 
 
Venujete sa aj voľnej tvorbe? Nikdy ste s vašou vizážou neuvažovali nad modelingom?
Pohybovala som sa aj v oblasti modelingu, čo je tiež istá forma estetiky, ale skôr taká povrchová záležitosť. Robila som ho len ako hobby popri škole. No čím viac som spoznávala rôzne formy umenia, zakaždým sa mi tým otvárali aj nové obzory, hlbšie chápanie reality – a práve to chcem dnes sprostredkovať aj iným ľuďom. Napokon, do určitej miery je umením aj písať o umení a robiť výstavy. Maľujem však len vo voľných chvíľach – a tiež len ako hobby. Videla som diela mnohých talentovaných výtvarníkov, čiže sama sa neodvážim rozvíjať túto činnosť.
 
DENISA MARINKOVIČOVÁ
Foto: archív K. J.

- - Inzercia - -