Dnes je sobota, 20.júl 2019, meniny má: Iľja, Eliáš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pozor na lavíny v Tatrách!

marec 27, 2014 - 10:46
Informačné Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej upozorňuje, že vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách trvá 2. stupeň lavínového nebezpečenstva.
Na horách bolo dnes ráno jasno až polojasno, ojedinele zamračené alebo hmla, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej. Ochladenie zo stredy pokračuje, teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -7° C do 3° C. Fúkal iba slabý až mierny vietor južných a východných smerov s rýchlosťou do 20 km/h. V najvyšších hrebeňových partiách Tatier pripadlo za posledných 24 hodín do päť centimetrov nového snehu. V najvyšších polohách Fatier napadol poprašok nového snehu. Snehová pokrývka je zrána nosná, prípadne sa na jej povrchu nachádza silná kôra. V priebehu dňa sneh vlhne, stáva sa kašovitým a stráca nosnosť.
 
 
Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách od nadmorskej výšky 1 600 m naďalej trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, to znamená 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Snehová pokrývka je na ojedinelých strmých svahoch len mierne spevnená. Lavínové nebezpečenstvo má výrazne lokálny charakter. Na záveternej strane sa v snehovej pokrývke môžu nachádzať nebezpečné snehové dosky a vankúše z previateho snehu. Pri oteplení v priebehu dňa môže dôjsť k uvoľneniu spontánnych splazov a malých lavín z ťažkého, vlhkého snehu. Bez dodatočného zaťaženia sa väčšie lavíny nepredpokladajú. Pohyb vo vysokohorskom teréne si vyžaduje znalosť posúdenia lokálneho lavínového nebezpečenstva. Vo Veľkej a Malej Fatre pretrváva iba malé lavínové nebezpečenstvo, teda 1. stupeň.
 
Podobné články:
 
 
 
Zdroj a foto: SITA

- - Inzercia - -