Dnes je pondelok, 06.apríl 2020, meniny má: Irena
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Babské rady pre zdravie

marec 24, 2011 - 14:11
Sú diagnózy, kedy treba vziať nohy na plecia a najrýchlejšou možnou cestou utekať do lekárkej ordinácie. Sú však aj také, kde si dokážeme pomôcť sami, zdravotnej poisťovni ušetriť peniaze a nám aj lekárovi čas. Nikedy totiž oveľa lepšie zaberú rady kamarátok, susied či starých mám. Zo zápachom z úst, kurým okom či zapachatým nosom vám totiž môžu pomôcť aj veci, ktoré máte doma po ruke. Aké?
Zápach z úst
Vypite štvrtinu šálky šťavy z aloe vera rozmiešanej vo vode alebo jablkovom džúse. Aloe vera totiž obsahuje protizápalovú látku B-sitosterol, ktorá redukuje činnosť bakterií. Ale pozor na dávkovanie - aloe vera môže vo väčšom množstve pôsobiť ako preháňadlo.

Suché unavené oči
Ponorte na niekoľko minút dva sáčky s harmančekovým čajom do horúcej vody. Vzápätí ich na dvadsať minút dajte do chadničky   a vychladené ich  priložte na zatvorené oči. Nechajte pôsobiť tak dlho, kým  sa opäť nezohrejú na izbovú teplotu. Harmanček má mierné protizápalové účinky a pomôže vám aj proti opuchnutým očiam.

Upchatý nos
Prepláchnite si nos roztokom na kontaktné šošovky, ktorý má ideálne zloženie aj znášanlivosť. A aby sa vám dýchalo ľahko celý deň, môžete dať na radiátor misku s vodou a niekoľkými kvapkami eukalyptového oleja.

Štípanec od hmyzu
Poštípané miesto potrite tekutým mýdlom a nechajte zaschnúť. Tekutina pokožku upokojí, vysychajúce mydlo jemne ranu zatiahne a zabráni svrbeniu.

Syndróm nekpokojných nôh
Ak trpíte syndrómom neklidných nôh aj v spánku, pred tým, než pôjdete do postele, vypite za pohár toniku. Po niekoľkých dňoch by mali symptómy ustúpiť. Tonik totiž obsahuje chinín, ktorý pôsobí proti svalovým kŕčom a zášklbom.

Kurie oko
Ponorte kurie oko na desať až pätnásť minút do vody. Potom ho potrite zmesou  vody a soli alebo hnedého cukru zmiešaných v pomere 3:1. Pomocou nej odstraníte mŕtvu koži oka. Postup je však potrebné opakovať niekoľko dní po sebe.

Lupiny
Nechajte počas noci vyluhovať dva sáčky zeleného čaju v jednej šálke horúcej vody. Vychladnutým extraktom si masírujte pokožku hlavy a postup zopakujte znovu po pár dňoch.

Nafukovanie
Pomaly popíjajte nápoj pripravený s čajovej lyžičky rasce sparenej horúcou vodou. Rasca totiž potláča tvorbu plynov v tele.

Bolesť hlavy
Palcom, ukazovákom a prostredníkom si masírujte priehlbinu  vzadu na krku približne na  mieste, kde končí krčná chrbtica. Tu sa totiž nachádza bod, ktorého stimuláciou môžete predísť migréne.

Zádery
Ponorte špičky prstov do olivového oleja a desať minút ich v ňou máčajte. Na záver vmasírujte ešte trochu oleja do okolia nechta na každom jednom prste.


Kozmetika zo špajze
Na mastnú pleť grep

Ak sa chcete zbaviť lesklých miest na tvári, rozpoľte červený grapefruit, do každej ruky si zoberte polovicu a asi 20 minút masírujte problematické miesta dužinou z neho.

Pre hladkú a pružnú pleť tvaroh
Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu tvarohu s dvoma lyžicami medu a troškou mlieka. Hotovú kašičku rozotrite na tvár a nechajte 20 minút pôsobiť.

Ovocím proti akné
Jahody, červený meóln a broskyňu vydličkou rozpučte a kašovitú hmotu naneste na dôkladne umytú tvár, krk a dekolt. Nechajte pôsobiť asi 15 minút. Za ten čas maska stiahne zapálené póry a odstráni malé čierne bodky na nose a pleť krásne rozžiari.


Nie je rada ako rada
alebo aj baby sa môžu mýliť

1. Jablko namiesto zubnej pasty

Nie. Hoci sa z generácie na generáciu traduje, že namiesto umývania zubov stačí večer zjesť jablko, nie je to pravda. Tento rozšířený mýtus vznikol zrejme kvôli tomu, že jablko je tvrdé, a preto máme pocit, že nám zo zubov odstráni zbytky jedla. No dnes už vieme, že vďaka obsahu cukrov a ovocných kyselín skôr napomáha ku vzniku kazu.
2.Časté strihanie posilňuje rast a kvalitu vlasov
Nie! Tento všeobecne známy mýtus vychádza z predpokladu, že vlas je širší v spodnej časti a smerom hore sa stenšuje. Strihanie vlasov nemá vplyv na ich biologické vlastnosti ani rýchlosť dorastania. Tenké vlasy sa po častom strihaní nestanú zrazu hustejšie ani svetlé tmavšímy.
3. Najzdravšie sedenie je v pravom uhle
Nie! Ľudská chrbtica na to nie je stavaná. Najprirodzenejší uhol medzi hornou a dolnou časťou tela je 135 stupňov, teda pololežmo.

Autor: Katarína Alberty Ondrejková
Foto: archív

- - Inzercia - -