Dnes je pondelok, 24.jún 2019, meniny má: Ján
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Nábytok si vyrábam sama

marec 28, 2011 - 13:45
Malý návod, ako si zo starých solitérov vytvoriť nové originálne dekorácie.
Žiaden z piatich, na prvý pohľad nepoužiteľných kúskov nebol v bazáre drahší ako 100 Euro. Nábytok a doplnky, ktoré sú vhodné na rekonštrukciu nájdete aj v internetových obchodoch www.aukro.sk, www.pouzitynabytok.sk, alebo v rôznych inzerátoch.

Lampa s dekorom 40-tych rokov
Nákupný zoznam: stará podlahová lampa, 2 m pergamenového papiera alebo textilu, zošívačku, 1 balenie tmavej farby na kov, štetec.
Postup: Snímte a odstáňte materiál na tienidle, ktorý chcete vymeniť. Na konštrukciu tienidla, ktorá býva zvyčajne z drôtu, pripevnite ozdobný papier alebo látku. Je dôležité, aby nebolo vidno spoje vonku ani vnútri tienidla. Preto papierom najprv obaľte vonkajšiu časť a previsy založte dovnútra. Papier pripevnite zošívačkou v hornej časti tienidla, kde je aj závesná konštrukcia. Závesná konštrukcia musí zostať voľná. Stojan natrite farbou, ktorá odtieňom ladí s tienidlom.


Skrinka s posuvnými dverami

Nákupný zoznam: Vyradený drevený príborník alebo skrinka, brúsny papier,1 balenie matného sivého náteru na drevo, 2 m dekoračnej tapety z papiera (alebo samolepiacej fólie), lepidlo na tapety, štetce.
Postup: Z celej skrinky najprv odstráňte starý náter a povrchovú vrstvu. Ak sú na nej ryhy, vyhlaďte ich. Dvere a prepážky opatrne vyberte a odložte. Celu skrinku dôkladne natrite novou farbou a nechajte zaschnúť. To isté urobte aj s policami a dvierkami. Len prednú stranu dvierok nechajte bez náteru. Po zaschnutí na ňu nalepte tapetu tak, aby povrch zostal hladký. Tapeta by mala na bokoch presahovať, aby obalila aj bočnú, viditeľnú časť dvierok.

Glamour knižnica
Nákupný zoznam: Regálová knižnica, 1 balenie tmavej farby na drevo, 4 m dekoračného papiera, spinkovacia pištoľ.
Postup: Odmontujte prepážky. Na každú z nich pripevnite dekoračný papier tak, aby bol spoj zospodu. Knižnicu dvakrát natrite zo všetkých strán a nechajte zaschnúť. Dekoračným papierom obaľte aj predné zvislé lišty. Spinkovacou pištoľou papier pripevnite do dreva zozadu tak, aby spoje nebolo vidno. Nezabudnite knižnicu osvietiť malými lampami so štipcami.

Stoličky Mix&Match
Nákupný zoznam: 3 staré drevené stoličky, farebne odlišné vodovzdorné nátery na drevo, neoprénové lepidlo, brúsny papier, 3D fólie na autá – carbon fólie (www.wrap-fol.sk) alebo samolepiace vzorované fólie.
Postup: Zo stoličiek odstráňte všetky staré nátery a poškodené dýhy. Pomocou brúsneho papiera vyhlaďte povrch a môžete sa pustiť do natierania. Na každú stoličku použite iné farby. Môžu byť lesklé aj matné, tmavé, výrazné aj metalické. Veľké plochy sedákov a operadiel vynechajte.  Na ne opatrne aplikujte farebné fólie. 3D fólie na autá majú dlhšiu životnosť ako samolepiace, vytvoríte s nimi pekné netradičné vzory.

Autor:  Poppy
Foto: Madame Figaro

- - Inzercia - -