Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Privítajte jar v Hniezdnom

apríl 26, 2015 - 09:31
Už v prvú májovú sobotu, 2. mája 2015, na vás v Nestville Parku v obci Hniezdne pri Starej Ľubovni, čaká 3. ročník folklórneho festivalu Slávnosť Jari. Stretnú sa tu všetci, ktorí majú radi svoje spišské korene a tradície. Navyše, s týmto podujatím sa spája aj oficiálne otvorenie turistickej sezóny na severnom Spiši.
Na podujatí vystúpi množstvo folklórnych súborov východného Slovenska a o nádherný zážitok sa postarajú furmanské preteky v Nestville Parku. Pretekov sa zúčastnia najsilnejšie ťažné kone Slovenska. Niekoľko disciplín preverí ich silu, obratnosť, ale aj spoluprácu s furmanom. 
Na festivalovom pódiu sa vystriedajú súbory, ktoré predstavia goralský, rusínsky, spišský, horehronský a šarišsky folklór. Na úvod festivalu vystúpia v samostatnej časti detské súbory zo severného Spiša. Pre malých návštevníkov je pripravená  záhrada so zvieratkami a animačný program. 
 
V priestoroch Nestville Parku, kde sa festival koná, môžu návštevníci spoznať staré tradičné remeslá Spiša a ochutnať niektoré zabudnuté dobroty starých mám. Keďže sa festival koná prvú májovú sobotu, jeho súčasťou bude aj postavenie „mája“, ako symbolu  jari a prebúdzajúcej sa prírody. 
 
Cestovný ruch  je pre severný Spiš veľmi dôležitý, je hlavným zdrojom príjmu veľkej časti obyvateľstva v jednom z najmalebnejších kútov Slovenska. Nachádza sa tu Pieninský národný park s návštevnosťou viac ako 400 tisíc turistov, krásne zrekonštruovaný Staroľubovniansky hrad, ale aj najmladšia  expozícia tradícií severného Spiša – Nestville Park, v ktorej sa festival Slávnosť Jari koná. V Nestville Parku je možné vidieť prierez tradičných remesiel od 13. storočia a zároveň v priestoroch parku je momentálne aj výstava diel študentov umeleckých škôl tohto regiónu. Vstup do expozície bude počas konania festivalu zvýhodnený (50-percentná zľava).
 
red, foto: Nestville Park

- - Inzercia - -