Dnes je piatok, 26.apríl 2019, meniny má: Jaroslava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Rád sa nechávam inšpirovať

jún 14, 2014 - 07:27
Maďarská kuchyňa má bohatú tradíciu a vynikajúce meno vo svete. Aj preto sa Slovensko-maďarská obchodná a priemyselná komora rozhodla ako organizátor konferencie Gas(z)tronómia ´14 predstaviť v Bratislave 12. júna maďarskú gastronomickú špičku. Na podrobnosti o maďarskej kuchyni a vzťahu k jedlu sme sa porozprávali s OSZKÁROM VILÁGIM, prezidentom Slovensko-maďarskej obchodnej a priemyselnej komory.
Aký je váš vzťah k jedlu?
Rád ho konzumujem aj varím, ale, samozrejme, nie som profesionál. Veľmi rád sa však nechávam inšpirovať Imrom Bindicsom, šéfkuchárom v dunajskostredskej reštaurácii Villa Rosa. Jeho halászlé môže konkurovať delikatesám z talianskej alebo ázijskej kuchyne.
 
Už ste niečo v tandeme uvarili?
Áno, občas mu fušujem do remesla, ale pri dochucovaní je rozdiel badateľný. Zatiaľ čo on presne vie, čo robí, ja iba odhadujem a experimentujem.
 
Dominovala u vás doma maďarská kuchyňa?
Mám rád aj exotickú kuchyňu – pre charakteristické koreninové chute a vône. Čerstvý zázvor alebo koriander v tradičnom ázijskom jedle má neporovnateľnú chuť. Napokon sa však vždy vraciam k stredoeurópskym chutiam, pretože na nich som vyrastal – nielen z nostalgie, jednoducho mi chutia. Musím povedať, že na Žitnom ostrove a aj u nás doma boli okrem dominantnej maďarskej kuchyne aj vplyvy slovenskej, českej, rakúskej, čiže stredoeurópskej kuchyne. Viedenský rezeň  alebo „vepřo, knedlo, zelo“ bývali pravidelne na našom nedeľnom stole. 
 
Máte obľúbené jedlo?
Perkelt so zemiakovým prívarkom a zemiakový paprikáš.
 
To, že obľubujete maďarskú kuchyňu, asi nebude jediný dôvod, prečo ste sa rozhodli spoluorganizovať gastrokonferenciu v Bratislave.
Hlavným dôvodom je to, že gastronómia je odvetvie, ktoré ponúka okrem kulinárskych zážitkov aj ekonomickú prosperitu a s ňou spojené pracovné miesta a pod. Počúvať a učiť sa od ľudí, ktorí v tejto oblasti niečo dokázali, je veľmi prospešné. Nie náhodou sme oslovili napríklad Tamása B. Molnára, zakladateľa Združenia maďarskej gastronómie a redaktora Gault & Millau. Je to človek, ktorý zmenil a zmodernizoval maďarskú kuchyňu.
 
O Tamásovi B. Molnárovi sa v Maďarsku hovorí ako o žijúcej gastronomickej legende.
Áno, má na ňu veľký vplyv vďaka vedomostiam a životným skúsenostiam. V roku 1983 emigroval do západného Berlína, kde sa naučil variť. Mimochodom, pracoval aj v obľúbenej reštaurácii Helmuta Kohla. V roku 1995 sa vrátil do Maďarska a nastavil zrkadlo maďarskej gastronómii. Jeho kritika – najmä spôsobu získavania surovín – a navrhované zmeny  rozhýbali celý maďarský gastrobiznis.
 
Čo bude témou jeho príspevku?
Najmä modernizácia maďarskej kuchyne a piliere „gastrorevolúcie“, ktorú začal pred desiatimi rokmi. Okrem neho budú prednášať aj Hamvas Zoltán, čestný prezident maďarskej Akadémie Bocuse d´Or, a Lajos Bíró, majiteľ a šéfkuchár reštaurácie Bock Bisztró v Budapešti. Ďalej Pál Rókusfalvy, majiteľ a zakladateľ Rókusfalvy Birtok (statok). Témou jeho prednášky bude úspech vidieckej kuchyne a gastropodujatia na vidieku. 
 
Čo vy osobne od gastrokonferencie očakávate?
Predovšetkým, že v hoteli Arcadia sa 12. júna popoludní zíde veľmi veľa ľudí, ktorí na Slovensku podnikajú v gastronómii a majú záujem inšpirovať sa a učiť od ľudí, ktorí ovplyvnili celé generácie kuchárov v Maďarsku. 
 
Zemiakový paprikáš (Paprikáskrumpli)
Ingrediencie: zemiaky, cibuľa,  údená domáca  slanina, údená klobása, červená mletá 
paprika, zelená  paprika, paradajka, soľ,  čierne mleté korenie, kyslá smotana
Postup: Slaninu nakrájame na malé kúsky, na miernom ohni ich opečieme, kým nevypustia tuk. Pridáme najemno nakrájanú cibuľu a pod pokrievkou ju mierne podusíme. Potom pridáme nakrájanú klobásu a spolu pražíme, kým klobása všetko nezafarbí. Na miernom ohni opatrne pridáme červenú papriku, premiešame a pridáme nakrájané zemiaky. Prilejeme toľko vody, aby bola masa zaliata. Mierne osolíme, okoreníme a na miernom ohni začneme variť. Keď sa zemiaky napoly prevaria, pridáme nakrájanú zelenú papriku a olúpanú paradajku. Zemiaky uvaríme domäkka. Nezahusťujeme ničím, paprikáš zahustia samotné zemiaky. Podávame s kyslou smotanou, čerstvým chlebom, uhorkami alebo uhorkovým šalátom. 
Text pod foto (ak vyberiete dvojicu):
Oszkár Világi, prezident Slovensko-maďarskej obchodnej a priemyselnej komory (vpravo), a Imre Bindics, šéfkuchár Villa Rosa
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Foto: Gábor Kanovits
Pripravila: BEATA VRZGULOVÁ 
 

- - Inzercia - -