Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Rozvoj cestovného ruchu je nutné postaviť na spolupráci

máj 13, 2014 - 07:33
Rozvoj cestovného ruchu v tatranskom regióne je podľa podpredsedu Prešovského samosprávneho kraja Štefana Bieľaka nutné postaviť na partnerstve a spolupráci, nie konkurencii. „Na tak malom území pôsobí príliš veľa subjektov a naším cieľom je postupne tieto subjekty spájať,“ uviedol Bieľak.
Na to, aby tu turista zo zahraničia prišiel, je potrebné pripraviť kvalitný balík produktov v cestovnom ruchu. „Dôležité je, aby sa podnikateľské subjekty a verejná správa navzájom dopĺňali, aby dokázali vytvoriť taký produkt cestovného ruchu, ktorý osloví turistu a keď ho už dotiahneme na Slovensko, aby prišiel do Tatier,“ dodal Bieľak.
 
Prípravou spoločného produktu sa venuje aj projekt Klaster turizmu Tatranského regiónu, zameraný na okresy Poprad, Kežmarok, Levoča a Stará Ľubovňa. Na projekte sa podieľali aj štyri oblastné organizácie cestovného ruchu, ktoré pôsobia v tomto regióne. Ak by podľa Bieľaka v budúcnosti aj nevznikla jedna organizácia cestovného ruchu, tak bude nevyhnutné, aby tieto organizácie spolupracovali. „Už dnes je to vidieť na spolupráci dvoch organizácií, ktoré už majú spoločné aktivity a produkty,“ povedal Bieľak. Podľa neho jednotlivé organizácie nemajú toľko prostriedkov, aby vynakladali peniaze na rovnaké aktivity. Podľa Bieľaka jeden z najväčších problémov v súčasnosti je systém vnútorného fungovania takýchto organizácií. Pravdepodobne aj preto vzniklo pred pár rokmi viacero menších oblastných organizácií, kde je oveľa jednoduchšia komunikácia, ako v prípad jednej veľkej organizácie. 
 
Príkladom, ako môže takáto spolupráca v regióne fungovať, je podľa výkonného riaditeľa Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska Martina Janoška projekt Klaster turizmu Tatranského regiónu. „Uvedomujeme si, že dnes sú turisti aktívni a mobilní a vyhľadávajú rôzne atraktivity a zaujímavosti regiónu a nie je pre nich problém navštíviť zaujímavosti regiónu vzdialené pol aj hodinu cesty autom počas ich pobytu v niektorej destinácii,“ uviedol Janoško. Výsledkom projektu budú aj zmluvy o spolupráci a spoločnom postupe medzi Centrom rozvoja turizmu Prešovského samosprávneho kraja a jednotlivými subjektmi cestovného ruchu. Okrem prípravy spoločných propagačných materiálov pre celý tatranský región bude výsledkom projektu aj stratégia rozvoja cestovného ruchu v tomto regióne. „Doteraz takáto stratégia neexistuje. Tatranský región je určite najbohatší región z pohľadu cestovného ruchu a aj preto si takúto stratégiu zaslúži,“ uviedol Janoško. Výsledkom projektu bude aj internetová stránka regiónu, kde sa bude predstavovať celý tatranský región. 
 
Súčasťou projektu Klaster turizmu Tatranského regiónu je aj výstava cestovného ruchu Expo Tatry 2014, ktorá sa dnes uskutočnila v Hornom Smokovci. Na výstave sa prezentovalo približne 40 subjektov z celého tatranského regiónu.
 
Podobné články:
 
 
 
Zdroj a foto: SITA

- - Inzercia - -