Dnes je štvrtok, 25.apríl 2019, meniny má: Marek
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ruky nemusia prezradiť váš vek

október 16, 2013 - 19:04
Tak ako na tvári, aj na povrchu rúk sa odzrkadľuje naša životospráva. Doprajte im za odmenu každý deň pár minút starostlivosti.
Neuvedomujeme si to, ale ruky nás živia, reprezentujú aj krášlia. Pri našom vnímaní zvonka zohrávajú dôležitú úlohu. Podávame ich pri predstavovaní, gestikulujeme pri rozprávaní, hladíme nimi svoje deti a neustále sú vystavené na obdiv. Sú však aj odhalené nežiaducim vplyvom, ako sú baktérie, UV žiarenie, nečistoty, chemikálie. Nepriaznivo na ne pôsobí aj pravidelné umývanie mydlom a poveternostné podmienky. Pokožka na rukách býva častejšie vysušená, prehlbujú sa na nej vrásky a objavujú rôzne drobné poranenia.
 
1. Rutina pre ruky
Aby sa ruky cítili aj vyzerali dobre, po každom umývaní na ne naneste vhodný krém. Postavte si dávkovač krému vedľa dávkovača s mydlom. Nemusíte na povrch rúk nanášať veľké množstvo, pokryte najmä chrbáty rúk vrstvou, ktorá rýchlo vsiakne do pokožky. Keď si musíte ruky umývať častejšie ako päťkrát denne, zaobstarajte si šetrný umývací prostriedok. Najlepšie bez obsahu mydla a so zvláčňujúcimi prísadami. Ruky umývajte pod vlažnou, nie horúcou vodou. 
 
2. Krém alebo mlieko?
Tak ako o pokožke celého tela, aj o rukách platí, že na zvláčnenie je potrebná hydratácia, aby sa udržala voda v pokožke. Vrchná vrstva (stratum corneum) je väčšinou tvorená zo zrohovatených buniek a neudrží sa v nich dostatok vody. Ak jej dodáte mastné zložky hneď po umytí, uzatvorí sa voda pod povrchom. Keby ste nechali hornú vrstvu suchú, môže dôjsť k popraskaniu, začervenaniu, infekciám alebo nepríjemnému svrbeniu. Nesmieme vynechať ani vysušenie pri studenom počasí alebo ochranu buniek pred UV žiarením. Krém je bohatší na hydratáciu ako mlieko. Tekuté zloženie sa rýchlejšie vstrebáva, ale aj rýchlejšie stráca schopnosť hydratovať. Treťou skupinou sú oleje, ktoré udržia vlhkosť rovnako ako krém. Váš krém na ruky by mal obsahovať glycerín, AHA kyseliny, kyselinu hyalurónovú alebo ureu. Zmäkčujúce látky vypĺňajú priestor medzi bunkami a nahrádzajú mastné zložky. Bývajú vytvorené na báze vody alebo oleja.
Ochranné zložky v krémoch sú určené na udržanie bariéry proti vonkajším vplyvom, baktériám alebo chemikáliám. Parfumové zložky prinášajú potešenie našim zmyslom, ak však máte citlivú pokožku so sklonom k alergiám, nepoužívajte parfumovaný krém. 
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Autor: G. Šírová
Foto: Nivea, La Roche-Posay, archív

- - Inzercia - -