Dnes je piatok, 19.apríl 2019, meniny má: Jela
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Festivaly, biznis alebo hazard so životmi?

august 16, 2010 - 14:51
Žiaľ, zdá sa, že letné festivaly strieda jedno nešťastie za druhým. Len pred pár dňami sa tragicky skončil najznámejší tanečný festival Loveparade a ani Slovensko sa minulý rok nevyhlo obetiam na festivale Pohoda. Tento rok máme zatiaľ len troch zranených, keď na festivale Bee Free vbehol pod motorku opitý mladík, čoho výsledkom sú traja zranení, z toho jeden ťažko. Nezvládajú organizátori bezpečnosť a poľavujú v nej, lebo je finančne náročná? Sú im prednejšie nemalé zisky pred ľudskými životmi?

Tragédie sa na letných festivaloch stávajú čoraz častejšie. Je to možno i preto, že počet festivalov sa každým letom znásobuje a kým pred pár rokmi ich bolo na Slovensku zopár, dnes je hudobný festival takmer v každej dedine. Trend zábavy pod holým nebom je dobrým biznisom, veď zabávať sa, piť a jesť potrebuje každý a ľudia, ktorí prídu na podobnú akciu, väčšinou nehľadia príliš na peniaze. Ale je smutné, že popri nespútanej zábave sa už menej dbá na týchto masových akciách na bezpečnosť. Organizátori priznávajú, že ich to stojí nemalé peniaze.

Možno preto sa na mnohých menších festivaloch, ale, žiaľ, i tých známejších, zabúda na zabezpečenie vodných plôch v blízkosti festivalov,  nepredvídané zmeny počasia, bezpečnosť pri práci, hygienu, parkovacie miesta, nevyhnutnosť požiarnej, bezpečnostnej a zdravotníckej služby či na evakuačné centrá. Takmer ukážkovým príkladom podcenenia niektorých základných vecí, ktoré robia z podobného festivalu kultúrnu a bezpečnú akciu, bol tohoročný  tridsaťšesťhodinový nonstop tanečný festival Bee Free, ktorý má päťročnú tradíciu a po tretí raz sa konal len pár metrov od štrkoviska v Hornej Strede, kúsok za Piešťanmi.

Tanec i spánok medzi odpadkami

Už pred príchodom na festival som vedel, že organizátori pre dážď zrušili parkovanie na poli, v tesnej blízkosti festivalu. A tak takmer dvadsaťtisíc návštevníkov, z ktorých mnohí prišli práve autami, zaparkovalo svoje vozidlá na oboch stranách cesty, čím sa táto dvojsmerná komunikácia zúžila o polovicu. Mnohí návštevníci si pri svojich autách rozložili aj stany, roztiahli deky, nafukovačky, grilovali a vo veľkom štýle popíjali alkohol. Už ráno ste mohli stretnúť pripitých či úplne opitých mladíkov, ktorí sa prepletali pomedzi prichádzajúcimi autami. Vo vzduchu sladko rozvoniavala marihuana.


Nikde som nevidel nikoho z usporiadateľov či nebodaj policajtov, ktorí by riadili dopravu alebo sa akýmkoľvek spôsobom starali o jej bezpečnosť či dohliadali na stanujúcich tanečníkov. Možno aj táto benevolencia mala za následok, že popoludní toho istého dňa podgurážený mladík skočil do cesty motorkárovi. Vodič so spolujazdcom si jeho nerozvážnosť odniesli s ľahkými zraneniami, avšak mladíka s mnohými tržnými a reznými ranami a s podozrením na úraz mozgu transportoval vrtuľník do nitrianskej nemocnice. Do areálu festivalu som  vošiel s veľkým horolezeckým ruksakom na chrbte, bez toho, aby mi strážna služba venovala jediný pohľad. Na festival je totiž voľný vstup, a tak zrejme nevideli žiadny dôvod môj ruksak kontrolovať, či tam náhodou nemám zbrane, fľaše alebo čokoľvek, čo by mohlo byť pre ostatných nebezpečné.

Okolie bolo po dvojdňových dažďoch rozbahnené a z asi pätnástich prenosných záchodov postavených hneď pri vchode sa šíril neznesiteľný zápach. Asi si usporiadatelia mysleli, že tento počet bude pre dvadsaťtisíc ľudí stačiť, alebo im neprekážalo, že mnohí pod rúškom noci radšej vykonávali svoje potreby kdekoľvek v kríkoch či na voľnom priestranstve, čo určite neprispelo ku skultúrneniu malého priestoru, kde bolo okrem štyroch pódií rozložených aj zopár stánkov s občerstvením, v ktorých bol najmä bohatý výber alkoholu. Čím hlbšie som vstupoval do areálu, ktorý určite kapacitne nepostačoval pre takú veľkú návštevu, tým viac ma prekvapovalo obrovské množstvo odpadkov, ktoré sa povaľovali všade na zemi.

Tisíce plastových fliaš, téglikov, jedlo, cigaretové ohorky, papiere, zvyšky odevov, to všetko rozšliapané a udupané, vydávajúce čoraz silnejší  hnilobný zápach a čo bolo najhoršie, medzi odpadkami tancujúci ľudia, ale aj tí, ktorých únava, alkohol či drogy zmohli natoľko, že ležali v mdlobách priamo na zemi, v blate, vystavení páľave letného slnka. Za niekoľko minút som videl na vlastné oči mladíka, ktorý sa v tridsaťstupňovej horúčave zrútil v bezvedomí do prachu a priatelia ho odniesli k vozidlu záchrannej služby. Po areáli však bolo roztrúsených niekoľko desiatok ľudí, u ktorých ste si nemohli byť istí, či vôbec dýchajú a v akom sú stave. Ležali na zemi, v blate, kúsok od vody, pri ceste, na poli medzi výkalmi, pred stanmi uprostred rozhádzaných prázdnych fliaš.

Slobodný... na pokraji kolapsu

Chápem, že názov akcie Bee Free určuje do istej miery aj jej slobodný charakter, ale nemyslím si, že najväčšou slobodou je dostať sa do stavu, v ktorom vám na slnku hrozí reálne nebezpečenstvo kolapsu. Odliadnuc od faktu, že viacerí z podgurážených tanečníkov sa oddávali šanteniu vo vode, čo sa stalo na tomto mieste pred dvoma rokmi osudným 45-ročnému mužovi na festivale Toto je hip hop a 19-ročnému mladíkovi na Bee Free, ktorých bezduché telá po dvoch dňoch vyplavila voda na breh. Ani na tohtoročnom Be Free som si nevšimol nikde žiadnych plavčíkov či vodnú hliadku a hoci bol areál od vodnej plochy oddelený metrovou rozoberateľnou zábranou, pre nikoho nebol problém túto prekážku prekonať.

Festival bol v sobotu predpoludním len v polovici, ale ak by sa do areálu dostavil hygienik, asi by sa zdesil, v akom stave je a asi by sa čudoval, kde sú ľudia z SBS, ktorí by dohliadli na bezpečnosť zabávajúcich sa mladých ľudí, možno aj tak trošku proti ich vôli. Na festivale, ktorý bol inak skvelou prehliadkou našich dídžejských nádejí, ma prekvapil aj fakt, že pódiá boli situované tak, že sa ich zvuk miešal do sotva zrozumiteľného zvukového chaosu, od ktorého ste po čase skôr hľadali únik. Ak festival Bee Free 2010 splnil nejaké očakávania, tak asi tie, že sa konal, prišlo naň dostatok ľudí, ktorí tancovali na svoju hudbu, ale, žiaľ, po organizačnej stránke boli pripravené len pódiá.

Ostatný servis pre tancujúcu mládež bol na úrovni, ktorá pripomínala skôr dedinské tancovačky na štadióne. Odhliadnuc od toho, že iba šťastnou zhodou náhod na ceste, ktorá  bola parkoviskom a zároveň aj stanovým táborom, nedošlo k väčšej tragédii. So žiadosťou o vyjadrenie k tohtoročnému Bee Free sme telefonicky i e-mailom oslovili aj usporiadateľa festivalu agentúru Storm promotion, s. r. o., no do dnešného dňa na naše výzvy nikto nereagoval.

Autor: ANDRIJAN TURAN
Foto: Zdenka Mlynáriková a autor


Po tragédii prišiel koniec
Nedávna tragédia na známom festivale elektronickej hudby v nemeckom Duisburgu Love Parade ukončila dvadsaťročné trvanie najväčšej technopárty, kde počet návštevníkov dosahoval jeden a pol milióna. Organizátori podľa predbežných výsledkov vyšetrovania nezvládli bezpečnostné opatrenia, podcenili počet návštevníkov a kapacitu uzatvoreného priestoru na festivale, v dôsledku ktorých bolo v tlačenici dvadsať mŕtvych a vyše päťsto zranených návštevníkov. Pri prechode ľudí tunelom, ktorý bol jediným vstupným miestom do areálu, vznikla panika a nekontrolovateľný dav ľudí ušliapal. Pod náporom kritiky sa usporiadatelia rozhodli festival úplne zrušiť. „Kvôli rešpektu k obetiam nebudeme v zábave pokračovať. Je koniec Love Parade,“ povedal organizátor Rainer Schaller. Tento krok mnohí ocenili, pretože pred zisky z organizovania festivalu sa postavil ľudský život. Je to po prvý raz, čo zrušili festival i napriek jeho dlhoročnej tradícii a vysokej návštevnosti.

Po tragédii na Love Parade sa opäť začalo diskutovať o bezpečnosti aj na našich festivaloch. V auguste nás ich čaká ešte niekoľko a organizátori hovoria, že sa netreba obávať. Jeden z najznámejších festivalov Orange Music Summer sa bude konať koncom augusta na Orave a usporiadatelia sa neobávajú žiadnej paniky, keďže návštevnosť festivalu nie je až taká vysoká a už v minulých ročníkoch zrušili veľkokapacitné stany. Organizátori popradského festivalu Fest Europa 2 zabezpečujú dostatočnú stabilitu stanov v prípade náporu vetra a dažďa či dostatok zdravotníkov a pracovníkov bezpečnostnej služby. Reggea festival na Zlatých pieskoch, ktorý sa koná koncom leta pri vodnej nádrži, zabezpečuje vodnú záchranu, zdravotníkov a požiarnikov.

Na minulom ročníku najväčšieho slovenského festivalu Pohoda v Trenčíne došlo k tragédii v dôsledku pádu stanu, pri ktorej zahynuli dvaja ľudia a niekoľko desiatok ich bolo zranených. Organizátori, aj keď sa vtedy povrávalo, že festival zrušia, tento rok zvýšili bezpečnostné opatrenia a Henrik Nilssen, šéf bezpečnosti jedného z najlepších európskych festivalov Roskilde, sa vyjadril, že Pohoda je bezpečným festivalom. Aj pred štyrmi rokmi si však tento festival vyžiadal jednu obeť, keď mladý Čech zomrel pri rozoberaní pódií.

Na známom Topfeste na Zelenej Vode pri Novom Meste nad Váhom prišli v roku 2008 o život dvaja mladí muži, ktorí sa utopili v jazere, pri ktorom sa konal festival. Tragicky zahynul aj Piešťanec, ktorý pravdepodobne išiel podgurážený z posledného ročníka pešo po diaľnici. V tom istom roku sa na festivale Toto je hip hop 08 utopil ďalší muž. V rámci bezpečnostných má byť v čase konania festivalov v blízkosti vodných nádrží zákaz kúpania. Na strane druhej by malo byť zabezpečené ohradenie okolo vodnej plochy, plavčíci a záchranári. Organizátori Topfestu sa rozhodli presunúť festival ďalej od vodnej plochy a zabezpečili hliadku na člne. 

Pred dvomi rokmi na festivale Hard fest v Jaslovských Bohuniciach pod spadnutými stromami počas búrky zahynuli dvaja mladí ľudia. Festival nezrušili, ale rok po tragédii starosta obce Peter Rikša, kde sa festival koná, zabezpečil výrub vyše tristo stromov.

Autor: ANNA BOČKOVÁ
Foto: Isifa- - Inzercia - -