Dnes je piatok, 20.september 2019, meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Jana Kirschner: Ženy by sa mali nechať od mužov hýčkať

august 31, 2010 - 15:12
Niekoľkonásobná zlatá slávica, držiteľka mnohých ocenení JANA KIRSCHNER žije striedavo v Londýne a na Slovensku. V máji vydala svoj ďalší, tentoraz slovenský album Krajina rovina. Ako sama tvrdí, patrí k jej najintímnejším a priznáva, že väčšina pesničiek na ňom je o vzťahoch a o láske.
Zaujala ma fotka na booklete vášho nového albumu. Je veľmi jednoduchá, až strohá. Prečo?
Pre mňa je tá fotka silná práve v tej jednoduchosti. Nie je v nej v podstate nič povedané, nič naznačené. Ale zároveň z nej človek cíti príbeh. Aj v textoch na novom albume je veľa príbehov ženy, ktorá žije navonok oficiálny, organizovaný život, ale zároveň je tak trošku voľnomyšlienkárka.  
Pri pohľade na ňu mi napadlo, či sa už nechcete stať usadenou žienkou domácou.
Fotila ma nemecká fotografka Laura Braun, ktorú som našla v Londýne, a myslím si, že je to typická nemecká fotografia. Jednoduchá strohosť, v ktorej je výraz a sila. Ale nešlo tam o to, že zo mňa bude uhladená, usadená žena, ktorá nerobí bláznivé veci. Práve naopak. Ten album je plný emócii a živý, miestami až živelný.

Na prvé počutie mi pripadal skôr melanchonický.
To hovorí veľa ľudí, ale pre mňa sa tam dejú veci, ktoré toto hodnotenie rozbíjajú. Miestami je tam poriadna anarchia.

Povedal by som, že je to váš najintímnejší album.
Určite je najintímnejší. Pred touto platňou som si vravela, že konečne natočím album o niečom inom ako len o vzťahoch a o láske, ale keď som si prechádzala nové pesničky, na deväťdesiat percent boli o vzťahoch a o láske.

Ľudia predsa najradšej počúvajú piesne o láske a vzťahoch, sú im blízke.
Toto nás obklopuje a tieto veci riešime všetci. Nikdy som nebola upnutá na nič materiálne, pre mňa boli vzťahy v živote vždy to najdôležitejšie.

Ktorí ľudia sú pre vás dôležití?
Rodina, priateľ, kapela, priatelia, dobré kamarátky.

Vašu kapelu tvoria samí muži. Stále cestujete na koncerty spoločne, v jednom aute?
Zvyčajne, ale nie vždy. Nie je to žiadna sranda, keď človek cestuje s chlapmi, zvlčí.

Rada si z chlapov uťahujete?
Nie som feministka, ani nič podobné. V prírode je to dobre vybalansované. Občas rozmýšľam nad tým, že ženy sú v niektorých odvetviach lepšie ako muži, ale myslím si, že ženy by mali byť občas tie slabé a mali by sa nechať od mužov hýčkať.

O vašom súčasnom priateľovi veľmi hovoriť nechcete...
Nechcem, ale som s ním veľmi šťastná. Je to úžasná osobnosť, skvelý, talentovaný a vtipný človek.

Míňate peniaze napríklad aj na hudobné nástroje?
Určite. Mám asi tri alebo štyri gitary-španielky, sú rozložené po celom svete. Jedna je na chalupe, dve sú v Bratislave, jedna je v Londýne. Mám aj niekoľko klávesov, v izbe mám rozložené staré Fender piano a computer. A začala som rozmýšľať nad tým, že si konečne kúpim klavír, po ktorom veľmi túžim, no je to pomerne drahá záležitosť. Ale radšej si odrieknem niekoľko šiat a topánok.

Nový album je na svete, na čo ešte sa môžu tešiť vaši fanúšikovia?

To záleží od peňazí. Určite chceme natočiť minimálne jeden videoklip. Moja pôvodná myšlienka ale bola spojiť platňu s krátkymi filmami, prípadne to ponúknuť nejakému režisérovi, lebo za touto platňou stále cítim vizuálnu realizáciu. Cítim za ňou príbehy, ktoré by mohli fungovať s filmom. Uvidíme, verím, že sa tejto platni nájde ešte iná, nielen hudobná cestička.

Autor: OLIVER ONDRÁŠ
Foto: autor

- - Inzercia - -