Dnes je sobota, 06.jún 2020, meniny má: Norbert
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Krása nie je všetko

august 01, 2011 - 18:46
Estetická plastická chirurgia je fenomén, ktorý sa skloňuje čoraz častejšie, a to nielen v súvislosti s celebritami. Oproti minulosti žijeme spoločensky aktívne aj vo vyššom veku, preto je pre nás s pribúdajúcimi rokmi dôležité vyzerať dobre. Keď už na potláčanie prejavov starnutia nestačia krémy, môžeme sa obrátiť na plastickú chirurgiu, ktorá dokáže takmer „na počkanie“ spraviť výrazné zmeny. O tejto problematike sme sa porozprávali s plastickým chirurgom prof. MUDr. Pavlom Brychtom, CSc., stretli sme sa s ním na jeho prednáške s názvom Prečo nestačí byť pekný, ktorú prezentoval poslucháčom Detskej univerzity.

Hneď na začiatok otázka, prečo prednášate deťom vo veku 9 až 14 rokov o plastickej chirurgii? Nie sú na to primladé?
Hovoriť o plastickej chirurgii týmto deťom vôbec nie je predčasné. Čudovali by ste sa, ale chodia k nám už pätnásťročné dievčatá a chcú od nás veci, z ktorých by vám tuhla v žilách krv. V tejto prednáške som ich chcel  predovšetkým varovať pred prehnanými očakávaniami od plastiky. Aby nečakali, že väčšie pery alebo extrémne veľké prsia z nich spravia obľúbené a neodolateľné mladé ženy.

Kto vás teda navštevuje?
Navštevujú nás dievčatá, ktoré sú istým spôsobom frustrované, väčšinou z toho, že nemajú žiadne prsia, čo si už v pätnástich uvedomujú. Tak sa snažím im to aspoň do osemnástky vyhovoriť. Dievčatá s odstávajúcimi ušami prichádzajú ešte skôr, ale keďže je to vrodená chyba, operujeme aj mladých ľudí. Najčastejšie k nám chodia ľudia vo veku 45 – 55 rokov s požiadavkou zvrátiť prejavy starnutia a spraviť korekciu poklesnutého tkaniva. Človek je geneticky naprogramovaný tak, aby splnil svoju biologickú rolu do štyridsiatich rokov, tak to bolo celé veky pred nami. Avšak v súčasnosti sa situácia úplne zmenila, človek je mentálne stále rovnaký, žije však s telom, ktoré je úplne inde. Preto veľká časť operácií je po štyridsiatom piatom roku. Na druhej strane, horná hranica neexistuje. Mal som kuriózny prípad, keď za mnou prišla pani, ktorá mala 88 rokov a chcela lifting tváre. Najprv som to odmietal so slovami, že jeden z nás dvoch musí mať rozum. Ale keď mi jej obvodná lekárka napísala odporúčanie, že pacientka je zdravá a nevidí dôvod, prečo jej zákrok nespraviť, tak som sa nechal prehovoriť. Operácia bola úspešná a klientka mi povedala, že takú radosť ako ja jej za posledných päťdesiat rokov neurobil nikto. Ak je človek zdravý a vníma okolitý svet, tak chce stále dobre vyzerať.

Aké sú najčastejšie požiadavky vašich klientok?
Aby operácia priniesla čo najlepší výsledok, aby čo najmenej bolela, aby nebola riskantná, aby nebola, ak je to možné, spojená s narkózou. To znamená, že u pacientov je jednoznačná  snaha vyhnúť sa veľkým operačným výkonom. Najžiadanejšiou požiadavkou je menšia agresivita s čo najväčším efektom a najmenším rizikom.

Aké sú trendy v plastickej chirurgii?
Operačné techniky sa zjemňujú a používa sa čoraz zložitejšie technické vybavenie. Napríklad pri transplantácii vlasov sa už neodoberajú kusy kože s vlasmi, ale robot, keďže je to robotická operácia, si sám navedie a nariadi odber iba jedného korienka a presadí ho presne tam, kde je to potrebné. Je to mnohonásobne vyššia účinosť, bez toho, aby ostala jazva. Druhým trendom je, že sa smeruje až na bunkovú úroveň, to znamená, že sa pracuje s tukovým tkanivom, ktoré bolo pred desiatkami rokov naším úhlavným nepriateľom. Je celý rad buniek, ktoré sa centrifugáciou a rôznou manipuláciou koncetrujú a vpichujú do tela, či už do tváre, alebo na zväčšenie pŕs ako vlastný materiál. Ale aj napriek tomu doménou estetickej plastickej chirurgie ostáva klasický lifting, zväčšovanie prsníkov a liposukcia.
Ďalšou snahou je, aby výsledok bol trvalý. Keď už sa žena rozhodne, že podstúpi operáciu, tak nechce, aby o dva či tri roky musela ísť na lifting znovu. To znamená, že väčšinou sa už nepracuje iba s kožou, čo bola pred dvadsiatimi rokmi norma. Koža totiž nie je určená na to, aby niesla tkanivo tváre, naťahuje sa a je elastická. Preto sa musí uchytiť to tkanivo, ktoré je pod kožou. Ak sa nestane nič mimoriadne, mala by byť pacientka desať, pätnásť rokov v pohode.

Aký je váš osobný názor na takýto spôsob skrášľovania sa, máte hranice, za ktoré by ste nešli?
Určite. Plastická chirurgia má podčiarknuť vašu prirodzenosť, ale nie vás meniť, urobiť z vás iného človeka. Veľmi často sa stáva, že klientka nemá predstavu, čo vlastne chce, ale, našťastie, mám právo takýchto pacientov odmietnuť.  Podľa môjho názoru je krása harmónia vnútornej a vonkajšej krásy. Tá vonkajšia – povrchová sama osebe veľa o človeku nepovie, preto sa domnievam, že dôležitá je ľudská krása.

Autor: Kristi Kleiman
Foto: Tony Štefunko, Thinkstock

- - Inzercia - -