Dnes je štvrtok, 22.august 2019, meniny má: Tichomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Matka porodila, dieťa stále hľadajú

november 26, 2010 - 11:26
Policajti zo Spišskej Novej Vsi si už niekoľko dní lámu hlavu. Taký zamotaný prípad už dlho neriešili. Nevedia nájsť dieťa, ktoré doma, údajne na záchode porodila dvadsaťpäťročná Elena zo Švedlára. Prehľadali les i dom, kde rodina býva a niekoľkokrát aj odpadovú šachtu vedúcu zo záchoda k septiku, no mŕtve dieťatko sa im nepodarilo nájsť. Čo presne sa v osudný deň stalo, vie iba Elena, tá však mlčí.

Všetko sa začalo 7. novembra, keď do Švedlára, dediny v okrese Gelnica, mierila sanitka rýchlej zdravotníckej pomoci. Išla k Elene, ktorej prišlo náhle zle a zistila, že silno krváca. Zdravotníci naložili stonajúcu ženu do sanitky a odviezli na gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v spišskonovoveskej nemocnici. Najprv totiž všetko vyzeralo tak, ako keby sa začal komplikovaný pôrod. Lekári sa však dieťaťa nedočkali, žena porodila iba placentu.

Netušila, že je tehotná?
Matka troch detí údajne lekárom povedala, že vôbec netušila, že je v druhom stave. Vraj o tom nevedel ani jej manžel Peter ani jej svokra. Nemocnica kontaktovala políciu, a tá sa vybrala novorodenca hľadať. Už na druhý deň okolie domu, blízky les a senník prečesávalo niekoľko policajtov a psovodov. Aj v dome, kde žije päťčlenná rodina, vládol čulý ruch. No najrušnejšie bolo v pivnici. Policajtov zaujímali hlavne odpadové rúry a šachta. Počas prvého dňa sa však telíčko nepodarilo nájsť. S prehľadávaním im pomáhali miestni ľudia, privolali dokonca aj špecialistu. „Bohužiaľ, nič sa nám nepodarilo nájsť, je to veľmi starý dom, sú tam staré rúry, ide to ťažko,,“ konštatoval František Los zo Švedlára, ktorý pomáhal pri čistení potrubia a následnom hľadaní. S políciou spolupracoval aj manžel Eleny, avšak s médiami komunikovať nechcel.

Úraduje alkohol
Päťčlenná rodina žije v dome v odľahlejšej časti obce niekoľko rokov. Byt v časti domu má v prenájme od spoločnosti Lesy Slovenskej republiky. Obaja manželia sú podľa našich zistení nezamestnaní, rodine chýbajú peniaze. Jeden zo zamestnancov odštepného závodu vo Švedlári nám povedal, že nájomné neplatia načas. „Často tam chodím pripomenúť im, že treba zaplatiť a pritom to nie je žiadna veľká suma. Nájomné je do tridsať eur mesačne,“ konštatoval lesník, ktorý si neprial byť menovaný. Prezradil tiež, že domáci pán sa často pozerá na dno pohárika s alkoholom a potom býva agresívny. Túto informáciu nám potvrdili aj ďalší ľudia z dediny. „Videl som ho opitého niekoľkokrát. O tom, že by pila aj ona, neviem. Či ju aj bíjava, to neviem, myslím si, že skôr nie ako áno,“ dozvedeli sme sa.

Druhý prípad?
Slovenke sa podarilo zistiť, že toto nie je Elenin prvý pôrod mimo pôrodnej sály. Podľa našich informácií prvé dieťa takisto porodila do latríny v dome rodičov. V tom čase bola ešte v tínedžerskom veku a ani vtedy údajne nevedela, že je tehotná. Dieťatko sa však podarilo zachrániť. Jaroslav Pavlačík je dlhoročný, skúsený gynekológ a pôrodník. Považuje za málo pravdepodobné, že žena, ktorá nie je prvorodičkou, by nevedela o tom, že je tehotná. „Závisí to, samozrejme, aj od mentálnej úrovne pacientky a  ďalších okolností,“ dopĺňa pôrodník. Ten nevylúčil, že po nečakanom pôrode doma mohlo dôjsť u pacientky k skratu. „Popôrodné stavy sú aj také,“ priznáva lekár. Polícia ukončila po troch dňoch pátranie po dieťatku, prípad však naďalej vyšetruje. Podľa našich informácií pracuje s niekoľkými vyšetrovacími verziami a začala trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia, zatiaľ však zo skutku neobvinila konkrétnu osobu. Zatiaľ sa nepodarilo telíčko dieťaťa nájsť. V podozrení sú, samozrejme, obaja rodičia.

Autor: OLIVER ONDRÁŠ
Foto: autor

 

- - Inzercia - -