Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Nezabúdajte na svoje ruky

september 21, 2010 - 16:33
Obzvlášť na jeseň sa sychravé a premenlivé počasie podpisuje pod vysušenú pokožku na rukách. Práve preto si v tomto období zaslúžia vaše ruky väčšiu pozornosť a starostlivosť ako po iné časti roka. Kvalitný krém, hydratačné mydlá a masky. To je len zlomok toho, čo by ste mali pre ne urobiť.

Ruky patria k nechráneným a veľmi namáhaným častiam tela. Starostlivosť o ne by mala byť  rovnakou samozrejmosťou ako každodenné ošetrovanie pokožky tváre. V jesennom, sychravom počasí nezabúdajte na rukavice. Keď teploty klesnú pod desať stupňov Celzia, siahnite po rukavičkách. Tento doplnok by vo svojej kabelke mala mať každá dáma podobne ako šminky či parfum. Nezabúdajte na to, že pokožka rúk je veľmi tenká a ľahko sa vysušuje. Chráňte ich preto pred nepriazňou počasia tak dobre, ako sa len dá. Väčšinu žien neminie ani pravidelná starostlivosť o domácnosť. Pokiaľ za vás neprevezme tieto povinnosti partner, mali by ste pri prácach v domácnosti či v záhrade používať ochranné rukavice. Ak umývate riad, čistíte povrchy a používate chemické čistiace prostriedky, bez hygienických alebo ochranných rukavíc by ste nemali urobiť ani krok.

Aké mydlo na ruky?
K umývaniu rúk niekoľkokrát za deň nás mamy viedli už v detstve. V dospelosti, keď je už všetko iba na vás, by ste nemali zanedbávať výber správneho mydla. Pri namáhanej a vysušenej pokožke by ste mali siahnuť po kvalitnejších krémových mydlách alebo tých s prísadou prírodných olejov. Po umytí rúk nikdy nezabúdajte na ich ošetrenie krémom. Vo všeobecnosti platí niekoľko zásad. „V prvom rade si treba ruky umývať vždy aj kvalitným mydlom, iba to totiž dokáže odstrániť nečistoty. Navyše, mydlo obsahuje látky, ktoré zmäkčujú vodu a pomáhajú ruky dôkladne zbaviť špiny. Pred každým umývaním rúk je zároveň potrebné odložiť všetky šperky, hodinky či prstene, ktoré sú pre mikroorganizmy obľúbeným úkrytom, ruky si treba vždy dôkladne umyť aspoň do polovice predlaktia. Na odstránenie nečistôt spod nechtov je dobré používať kefku,“ radia lekári. Ak nemáte k dispozícii vodu, použite kvalitné antibakteriálne gély, ktoré sú na prírodnej báze Tea Tree oleja a nevysušujú pokožku. Ideálne sú aj pri jesenných prechádzkach spojených s konzumáciou ovocia či zmrzliny alebo pri jesennej opekačke pre deti i dospelých.

Kvalitný krém, masáž a maska
Dobrý krém na ruky by ste si mali nanášať niekoľkokrát počas dňa. Pred spaním je vhodná väčšia vrstva a bavlnené rukavice, ktoré počas noci pôsobia ako blahodarný hojivý balzam v podobe masky. Svojim rukám doprajte aj masáž. Docielite tak lepšie vstrebávanie účinných hydratačných látok a vitamínov do namáhanej pokožky. Na trhu dnes existuje množstvo prípravkov s rôznymi parfumáciami, s prírodnými prísadami, ale aj bez nich. Stačí si vybrať ten svoj hojivý zázrak a uvidíte, že vaše ruky sa vám za to odvďačia hebkou pokožkou a žiarivou krásou. Ak nemáte práve k dispozícii krém alebo masku, postačí vám olivový olej zohriaty na telovú teplotu, ktorý vašim rukám rovnako dodá dostatok hydratácie.

Nezabúdajte na nechty
Žiaľ, krásne prirodzené nechty už nie sú u každej dámy samozrejmosťou. Pod lámavé a krehké nechty sa často podpisuje nevhodná starostlivosť o ruky, ako aj zlá výživa či používanie agresívnych čistiacich prostriedkov bez ochranných rukavíc. Štiepiace sa nechty v prvom rade signalizujú, že vaše telo bojuje s absenciou dôležitých vitamínov. Najčastejšie ide o nedostatok železa, bielkovín, kalcia a vitamínu D. Do svojho jedálnička stačí pravidelne zaradiť ryby, ktoré sú bohaté  na omega-3 mastné kyseliny. Vďaka nim budete mať krásne pevné nechty bez rýh a bielych škvŕn. Tie sú samostatnou kapitolou. Sú znamením, že organizmu chýba zinok, vápnik, vitamíny A, skupiny B a C.

Železo vášmu telu dodá špenát, strukoviny, brokolica, šalát, ale aj vnútornosti, napríklad pečeň. Aby boli nechty pevné a neštiepili sa, doprajte si každý deň porciu mliečnych výrobkov, ktoré vám dodajú dostatok bielkovín. Pri pravidelnej manikúre nezabúdajte na dve základné pravidlá. Kúpte si špeciálny spevňujúci lak. Pri jeho používaní už za pár týždňov pocítite jasný rozdiel a keď sa vám necht rozštiepi, vždy ho ošetrite skleneným pilníkom. Nebude sa štiepiť ďalej a zamedzíte zvyšku nechtu lámať sa. Strihať si nechty manikúrovými nožničkami alebo používať kovové pilníky je neprípustné. Ak si s obľubou lakujete nechty výrazným farebným lakom, ktorý dobre zakryje všetky nedostatky, pripravte sa na to, že časom vaše nechty zožltnú. Na rovnaký scenár sa pripravte aj v prípade, že ste pravidelnou fajčiarkou.

Autor: MÁRIA GYURÁNOVÁ
Foto: Shutterstock

- - Inzercia - -