Dnes je sobota, 20.júl 2019, meniny má: Iľja, Eliáš
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Osobnosti v znamení sedmičky

október 15, 2010 - 12:20
Poruchou sluchu trpia takmer štyri percentá obyvateľstva. Aj napriek tomu mnohí ľudia s nimi nevedia komunikovať alebo sa boja. Posunková reč je pritom jediným univerzálnym prostriedkom na dohovorenie sa, nech ste kdekoľvek na svete. Dorozumievať sa ňou a upozorniť tak na problémy nepočujúcich i vyvolať väčšiu mieru pochopenia pre ich problémy sa rozhodli aj známe slovenské osobnosti.
Na to, aby si verejnosť mohla predstaviť, aké ťažké to v živote majú nepočujúci, iniciovala spoločnosť Slovak Telekom projekt 7. zmysel. „Zaželať v tento deň všetko najlepšie spolu s nepočujúcimi bolo pre nás podstatné aj preto, že túto komunitu už dlhodobo podporujeme. Keďže naše podnikateľské aktivity sa venujú práve komunikácii, je našou snahou uľahčiť ju tým, ktorým robí komunikácia pre ich hendikep ťažkosti. Dnes sa však ukázalo, že kultúra spája a aj nepočujúci môže zahrať divadlo, zatancovať či inak umelecky tvoriť a prihovoriť sa tak nám, počujúcim,“ povedal šéf korporátnej komunikácie spoločnosti Slovak Telekom Ján Kondáš.

V duchu sedmičky sa do neho zapojilo sedem známych slovenských osobností, ktoré neváhali a počas siedmich dní si každý z nich musel poradiť s jednou z každodenných situácií, ktoré však pre nepočujúcich bývajú často problémom. Moderátor Roman Juraško si objednal taxík, herečka Heňa Mičkovicová bola v predajni mobilného operátora, moderátorka Zlatica Puškárová sa ocitla v ordinácii u lekára a z hereckých radov sa do projektu zapojil Alexander Bárta, ktorý nakúpil v potravinách, Tomáš Maštalír nahlásil policajtovi krádež a Ady Hajdu obedoval v reštaurácii. Projekt trvajúci sedem dní uzatvorila herečka Kristína Farkašová, ktorá v posunkovej reči absolvovala pracovný pohovor. Každá z týchto scénok slúžila ako inšpirácia, aby sme sa naučili aspoň základy posunkového jazyka. Byť tolerantný voči hendikepovaným ľuďom je pre Adyho Hajdu jedna z priorít. Do projektu sa zapojil, aby mohol upozorniť na každodenné neľahké situácie, s ktorými sa nepočujúci stretávajú.
„Bol by som rád, ak by sa viacero ľudí naučilo niekoľko posunkov, ktorými môžeme nepočujúcim uľahčiť život. Mňa táto skúsenosť naozaj obohatila a odporučím aj svojim priateľom, aby sa tomu venovali. Môžeme tak nielen pomôcť hendikepovaným spoluobčanom, ale otvoríme sa voči nim aj v komunikácii,“
povedal. Obavy a strach, no i veľkú mieru pochopenia pre problémy nepočujúcich vyjadrila aj ďalšia z tvárí projektu, Tomáš Maštalír. „Trocha som sa bál, či to zvládnem urobiť aj priamo na mieste v teréne. Nakoniec však vysvitlo, že posunky, ktorými som znázorňoval okradnutie a volanie o pomoc neboli až také náročné,“ priznal s úľavou Tomáš Maštalír. No na druhej strane si nevedel predstaviť, ako by zložitú situáciu a komunikačnú bariéru prekonal a prežil nepočujúci človek. „My máme predsa možnosť voľby a o všetky emócie sa v sekunde môžeme podeliť hlasom. Nepočujúcim zostávajú len ich ruky a gestá,“ dodal s pochopením. So všetkými známymi tvárami nacvičovala posunkovú reč riaditeľka ANEPS-u Ľubica Šarinová a po skončení neskrývala hrdosť nad svojimi zverencami.

Aj nepočujúci majú čo ponúknuť!

Už so železnou pravidelnosťou oslavujú nepočujúci počas štvrtého septembrového víkendu Medzinárodný deň nepočujúcich. Je pre nich dôležité presvedčiť spoločnosť, že sú jej plnohodnotnými členmi a majú čo ponúknuť. Mnohí z nepočujúcich sú umelecky mimoriadne nadaní, či už je to tanec, divadlo, alebo výtvarné umenie. No to si mnohí neuvedomujú. Ukázať, že svet počujúcich a nepočujúcich sa dá spojiť, sa pokúsili aj speváci Mária Čírová a Miro Jaroš vo svojom vystúpení s posunkovým tlmočením. O tom, že môžeme byť hrdí na nepočujúcich, svedčí aj fakt, že najsympatickejšou Nepočujúcou sveta je práve Slovenka Zuzana Zliechovcová. „Tento deň je náš najväčší sviatok, keď sa snažíme dostať do povedomia verejnosti, že sme tu aj my, nepočujúci. Nesmierne nás teší, že sme mohli ľuďom predstaviť to, čo nás robí silnými a sebavedomými, teda náš jazyk a kultúru,“ povedal riaditeľ OZ Myslím Michal Hefty.

Autor: MÁRIA GYURÁNOVÁ
Foto: Slovak Telecom

- - Inzercia - -